Životní minimum pro rodinu nebo jednotlivce

Životní minimum pro tuto rodinu s jedním malým dítětem je tedy 7710 Kč měsíčně Životní minimum pro tuto rodinu s jedním malým dítětem je tedy 7710 Kč měsíčně

Životní minimum je částka, která je stanovena příslušným zákonem (tj. Zákon číslo 110/2006 Sb., Zákon o životním a existenčním minimu), a navazujícími právními předpisy. Je chápána, jako nezbytné minimum, k zajištění základních životních potřeb. Podobně je pak, nižší částka, existenční minimum, která je chápána jako absolutně minimální hranice peněžního příjmu, který ještě umožňuje přežití.

Kolik je životní minimum 2017

Životní minimum je minimální hranice peněžního příjmu jednotlivce, jaká mu má umožnit zajistit si výživu (jídlo) a základní hygienické potřeby či oblečení. V rámci životního minima nejsou řešeny náklady na bydlení (životní minimum tedy nemá pokrýt i výdaje na bydlení). Ty jsou řešeny dle jiných právních předpisů.

Základní životní minimum pro dospělého jednotlivce (který žije sám), je částka 3410 Kč.

Životní minimum pro rodinu se skládá z částek životního minima, které připadají na jednotlivé členy rodiny. Pod pojmem „rodina“, jsou zde myšleny všechny společně posuzované osoby. Tedy typicky osoby, které obývají společnou domácnost, resp. se společně podílí na úhradě nákladů na živobytí.

Životní minimum pro rodinu je tedy:

 • První dospělá osoba v domácnosti = 3140 Kč
 • Druhá a další dospělá osoba v domácnosti = 2830 Kč
 • Dítě do 6 roků = 1740 Kč
 • Dítě 6 – 15 roků = 2140 Kč
 • Dítě do 26 roků = 2450 Kč

Pro výpočet výše životního minima také můžete použít tuto naši online kalkulačku: Kalkulačka životní minimum 2017.

Kolik je existenční minimum 2017

Existenční minimum je minimální hranice peněžního příjmu jednotlivce, jaká umožní pokrýt základní životní potřeby (jídlo, hygiena, oblečení) na úrovni umožňující přežití.

Existenční minimum je částka 2200 Kč

K čemu je dobré životní nebo existenční minimum?

Samy o sobě tato dvě čísla (životní či existenční minimum), „nic“ neznamenají. Na takto stanové částky se ale odkazuje celá řada dalších právních předpisů. Mimo jiné i ty, které řeší sociální dávky. Tam se pak s pojmy, jako je životní nebo existenční minimum, poměrně často pracuje.

Jedná se například o:

 • Porodné – sociální dávky při narození dítěte, nárok na ni je, pokud je příjem rodiny nižší, než 2,7 násobek životního minima (více viz: Porodné 2017)
 • Přídavky na dítě – sociální dávky pro nízko příjmové rodiny s dětmi, nárok na ně je, pokud jsou příjmy rodiny nižší, než 2,4 násobek životního minima (Více viz: Přídavky na dítě 2017)
 • Dávky pomoci ve hmotné nouzi – doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí, jednorázová mimořádná dávka apod. – na ty mají nárok osoby ve hmotné nouzi, tedy ty, jejichž příjmy po odečtení nákladů na bydlení, nedosahují částek životního resp. existenčního minima

A různé další

Životní minimum pro matku samoživitelku

Výpočet – příklad: Paní Nováková je matka samoživitelka a má dvě menší děti. To mladší dítě má 5 roků, to starší dítě má 8 roků. Jaké je životní minimum pro matku samoživitelku se dvěma dětmi?

 • Nováková jako první dospělá osoba ve společné domácnosti = 3140 Kč
 • Mladší dítě do 6 roků = 1740 Kč
 • Starší dítě 6 – 15 roků = 2140 Kč
 • Celkem = 7 020Kč

Životní minimum pro tuto matku samoživitelku se dvěma dětmi je tedy 7020 Kč měsíčně. 2,4 násobek životního minima tak odpovídá příjmu 16 848 Kč. 2,7 násobek životního minima tak odpovídá příjmu 18 594 Kč.

Životní minimum pro rodinu s dítětem

Výpočet – příklad: Panu a paní Dvořákové se právě narodilo první dítě. Jaké je tedy jejich životní minimum, a kdy mají nárok třeba na porodné nebo přídavky na dítě?

 • Pan Dvořák jako první dospělá osoba v rodině = 3140 Kč
 • Paní Dvořáková jako druhá dospělá osoba v rodině = 2830 Kč
 • Narození dítě (do 6 roků) = 1740 Kč
 • Celkem = 7 710 Kč

Životní minimum pro tuto rodinu s jedním malým dítětem je tedy 7710 Kč měsíčně. Aby měli nárok na porodné, nesmí jejich příjem překročit částku 20 817 Kč měsíčně (2,7 násobek životního minima). Aby měli nárok na přídavky na dítě, nesmí jejich společný příjem překročit částku 18 504 Kč měsíčně (2,4 násobek životního minima)

Životní minimum pro dvě dospělé osoby

Životní minimum pro dvě dospělé osoby, které žijí ve společné domácnosti (a je jedno jestli se jedná o manžele, nebo o osoby, které uzavřeli registrované partnerství, nebo osoby které prostě jen sdílí společnou domácnost), se určí podobně jako v předchozích dvou případech.

Tedy první dospělá osoba ve společné domácnosti = 3140 Kč. Druhá dospělá osoba ve společné domácnosti = 2830 Kč. Celkové životní minimum pro dvě dospělé osoby je tedy 5970 Kč měsíčně.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Životní minimum pro rodinu nebo jednotlivce

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna