Datum porodu podle početí

Je ale nutné říci, že termín porodu je pouze orientační.

Zjistila jste, že jste těhotná, a zajímalo by vás, jaké bude datum porodu? To si můžete spočítat buďto v naší kalkulačce: Kalkulačka – termín porodu, nebo se k výsledku můžete dopočítat i sama, pomocí poměrně jednoduchého vzorečku.

Je ale nutné říci, že termín porodu je pouze orientační. Nejpřesnější odhad termínu porodu vám poskytne váš lékař, po ultrazvukovém vyšetření (cca ve 13 týdnu), kdy se dá již poznat, jestli se dítě vyvíjí běžnou „rychlostí“.

Průměrné těhotenství trvá 280 dní, tedy 9 měsíců nebo 40 týdnů. To je ale pouze průměrný údaj. Děti se pak často rodí v intervalu až 14 před a 14 po plánovaném termínu porodu. Tedy někdy v době 266 dní až po 294 dní od začátku prvního trimestru.

Pokud znáte termín početí (resp. termín poslední ovulace), pak pro určení data porodu stačí přičíst 266 dní. Pokud znáte začátek poslední menstruace, před tím než jste otěhotněla, pak připočítejte 280 dní.

Mohlo by vás zajímat: Jak poznám začínající porod, Jak vypočítat datum porodu, Kdy jít na potrat

Na porodné je i v roce 2024, nárok jen u prvního a druhého dítě. Porodné na první dítě je 13 000 Kč. Porodné na druhé dítě je 10 000 Kč. Nárok na porodné mají rodiny (samoživitelky), pokud jejich průměrný čistý příjem, není vyšší než 2,7 násobek životního minima.
Termín porodu je vždy pouze přibližný. To dáno i tím, že jen málo dětí se rodí přesně podle kalendáře.
Ke styku, který povede k početí, může dojít tři dny (a vzácně i déle) před ovulací a jeden den po jejím začátku.
Možná pociťujete obavy z toho, co vás vlastně během těhotenství a po porodu čeká. To je ale úplně normální.