Kalkulačka – datum porodu podle početí

<span>Termín porodu je vždy pouze přibližný. To dáno i tím, že jen málo dětí se rodí přesně podle kalendáře. </span> Termín porodu je vždy pouze přibližný. To dáno i tím, že jen málo dětí se rodí přesně podle kalendáře.

Jednou z prvních otázek, když zjistíte, že jste těhotná, bývá to, kdy jste otěhotněla. A kdy máte očekávat termín porodu. Na této stránce najdete kalkulačku, pro výpočet data porodu, podle početí. Vzhledem k tomu, že přesný termín početí může spadat do rozmezí i několika dní, poradíme vám také jak určit termín porodu i jinými způsoby.

Datum porodu podle početí

Poměrně spolehlivou metodou, jak určit termín porodu, je vycházet z toho, kdy bylo dítě počato. U většiny žen (které mají pravidelný cyklus), spadá termín ovulace na 14 až 15 den od zahájení poslední menstruace. K početí tak může dojít, pokud je styk v době cca 3 dny před ovulací a maximálně pak 1 den po zahájení ovulace.

To je dáno tím, že je životnost vajíčka, během ovulace, cca 24 hodin. Spermie však mohou ve vejcovodech přežít i několik dní. Takže i když je styk uskutečněn několik málo dní před samotnou ovulací, je stále šance na to, že dojde k oplodnění, i když při samotné ovulaci žádný styk provozován není.

Pokud jste tedy zjistila, že jste těhotná, a pamatujete si datum zahájení poslední menstruace, můžete si spočítat, ve kterých dnech u vás s největší pravděpodobností probíhala ovulace. A pak už jen musíte zapátrat ve své paměti a vzpomenout si, kdy jste v tyto „plodné“ dny se svým partnerem měla styk.

Jak vypočítat datum porodu

Pokud znáte termín poslední menstruace, pak stačí k tomuto datu přičíst 40 týdnů a máte tak přibližný termín porodu. To je dáno tím, že těhotenství trvá obvykle 9 kalendářních nebo 10 lunárních měsíců, tj. 280 dní od poslední menstruace.

Termín porodu je pak pouze přibližný. To dáno i tím, že jen málo dětí se rodí přesně podle kalendáře.

U žen, které mají první dítě, bývá poměrně běžné, že se termín porodu, oproti tomu plánovanému, opozdí i o několik dní nebo i o něco málo více než týden. Stejně tak se dítě může narodit klidně o pár dní dříve. Termín porodu, byť určený sebelepší metodou, je tak vždy pouze orientační.

Kalkulačka termín porodu podle početí

Těhotenská kalkulačka
Druh termínu
Datum
Výpočet

Výpočet termínu porodu – vyšetření u lékaře

Pokud si nepamatujete termín poslední menstruace, nebo pokud chcete mít jistotu, pak vám s určením termínu porodu, pomůže váš lékař. Při ultrazvukovém vyšetření má lékař možnost zjistit, jak se plod vyvíjí a roste a na základě toho určit předpokládaný termín porodu.

I toto vyšetření je stále jen přibližné. Děti se prostě rodí ve chvíli, kdy jsou na to připravené a na terminy v kalendáři příliš nedbají. Ohledně konkrétního termínu porodu, bude vždy určitá míra nejistoty.

Platí, že normální, zdravé těhotenství může trvat od 38 týdnů do 42 týdnů. Obvykle se počítá se 40 týdny, ale to je v zásadě jen průměrná délka těhotenství. Není to žádné exaktní číslo, na které by se dalo spoléhat se 100% jistotou.

Také platí, že u vícečetných těhotenství nastává termín porodu poměrně často dříve, než když čekáte pouze jedno dítě.

Datum početí může být nejisté

U řady žen je také menstruace nepravidelná. Žádnou velikou výjimkou nejsou ženy, u nichž menstruační cyklus trvá i 36 dní. Stejně tak, i když spermie mají životnost ve vaječnících 3 – 5 dní, někdy se jim může podařit vydržet i déle. Poměrně vzácně také může dojít ke spontánnímu uvolnění vajíčka (a jeho následnému oplodnění), i mimo termín pravidelné ovulace.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Kalkulačka – datum porodu podle početí

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna