Kdy jít na rizikové těhotenství

O rizikovém těhotenství (a s ním související pracovní neschopností) rozhoduje lékař na základě mnoha různých faktorů.

Rizikové těhotenství je obecné označení pro všechny těhotenství, u kterých je nějakým způsobem narušen zdravý průběh. Rizikové těhotenství samo o sobě nemusí znamenat, že je zde nějaké vážné ohrožení pro nastávající maminku nebo dítě. Mohou zde být ale různé rizikové zdravotní faktory, které vyžadují, aby nastávající maminka měla jiný režim než ostatní maminky.

O rizikovém těhotenství (a s ním související pracovní neschopností) rozhoduje lékař na základě mnoha různých faktorů.

Celá řada maminek ale v těhotenství chodí na „dobrovolné rizikové těhotenství“. Obvykle stačí lékaři „naznačit“ a ten, než aby riskoval jakékoliv pochybení, raději napíše rizikové těhotenství, i když k němu ze zdravotního hlediska není objektivní důvod.

Při tomto „dobrovolném rizikovém těhotenství“ musí ale těhotná žena zvážit několik věcí. Třeba to, že během rizikového těhotenství až do nástupu na „mateřskou“ (6 – 8 týdnů před porodem), se bude jednat o klasickou pracovní neschopnost. Tedy snížený finanční příjem, nutnost dodržovat vycházky atd.

Mohlo by vás zajímat: Co se nesmí v těhotenství, Výpočet nemocenské – rizikové těhotenství 2021, Umělé oplodnění

Po skončení zaměstnání je nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), jen v případě, že by začátek PPM byl ještě v ochranné době (až 180 dní od skončení zaměstnání). Nezaměstnaná na Úřadu práce, jinak nárok na mateřskou nemá.
Řada žen, je před porodem na rizikovém těhotenství. Jedná se o „běžnou“ pracovní neschopnost. Je nárok na nemocenské dávky (vypočítané stejně, jako u jiné neschopenky). Platí i stejná omezení, jako jsou například vycházky. V této kalkulačce si můžete spočítat nemocenskou v roce 2021.
Pokud jste již během rodičovské nezaměstnaná, pak nebudete mít nárok na mateřskou (PPM) na druhé dítě. Pokud nenastoupíte do nového zaměstnání, pak vám po rodičovské nevzniká ani nárok na nemocenskou během rizikového těhotenství. Máte pouze nárok na podporu v nezaměstnanosti po skončení rodičovské.
Během těhotenství, nesmí těhotná žena dostat výpověď. Zakazuje to zákoník práce (paragraf 53). Pokud žena dostala výpověď ještě před začátkem těhotenství, pak se výpovědní doba, na dobu těhotenství, mateřské a rodičovské dovolené, zastaví.
V souvislosti s těhotenstvím nebo následným porodem, můžete být v dočasné pracovní neschopnosti. Může se jednat o neschopenku z důvodu rizikového těhotenství. Nebo to může být neschopenka v souvislosti s porodem, pokud nemáte nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství).
Od začátku se snažte, aby byl váš muž v co největší možné míře součástí vašeho těhotenství.
Pořizovací cena je u látkových plen podstatně vyšší. Je to ale pouze jednorázový výdaj.