Kdy začíná a kdy končí první trimestr

První trimestr tedy začíná prvním dnem poslední menstruace a končí na konci třináctého týdne

Prví trimestr je označení pro první tři měsíce těhotenství, tedy pro období 1 – 13 týdne. V tomto období probíhá základní vývoj embrya. Z jedné oplodněné buňky na začátku prvního trimestru, se na jeho konci stává plnohodnotný plod.

První trimestr těhotenství ale nezačíná početím dítěte, jak by se na první pohled mohlo zdát. Především lékaři počítají začátek těhotenství a tím i začátek prvního trimestru od prvního dne poslední menstruace.

To je obvykle jediné spolehlivé, přesné datum. Přesné datum početí totiž bývá někdy jen obtížné zjistit. K početí může dojít i v několika denním intervalu, a tak se na toto datum nedá zcela spoléhat.

Při tomto určování zahájení, pak těhotenství trvá 40 týdnů (tedy 280 dní, což je cca 9 kalendářních a 10 lunárních měsíců). Fakticky to ale může znamenat i to, že v prvním týdnu těhotenství (dle formálního označení), vlastně ještě ani nemusíte být těhotná.

První trimestr tedy začíná prvním dnem poslední menstruace a končí na konci třináctého týdne (od začátku poslední menstruace).

Mohlo by vás zajímat: Na co si dát pozor v prvním trimestru, Jak probíhá vývoj dítěte v prvním trimestru

Štítná žláza je velmi důležitá. Zvláště u těhotných žen. Porucha štítné žlázy, může v těhotenství vést i k potratu, předčasnému porodu, nebo vývojovým poruchám u dítěte. Až 16% těhotných žen, může trpět poruchou funkce štítné žlázy. Je to riziko, které by se nemělo podceňovat.
Máte pocit, že už neexistuje žádný způsob, jak byste mohla mít ještě větší břicho? Věřte, že třetí trimestr těhotenství vás vyvede z omylu
Na konci druhého trimestru pak vaše dítě bude mít už 30 centimetrů a bude vážit již asi 900 gramů.
Během prvního trimestru se dítě změní z jedné oplodněné buňky (zygoty) na plod, který má na konci trimestru 10 centimetrů a 150 gramů.