Jak probíhá vývoj dítěte v prvním trimestru

Už v prvním trimestru se vytváří končetiny a prsty na nohou a na ruku.

V prvním trimestru, tedy během prvních 3 měsíců vašeho těhotenství se z jedné buňky (oplodněného vajíčka) stane plnohodnotné embryo, které již má základy všech důležitých tělesných orgánů a tělních systémů.  Už v prvním trimestru se vytváří končetiny a prsty na nohou a na ruku. Je vytvářena trávicí soustava, vznikají různé receptory, jako třeba pro hmat.

Již před koncem prvního trimestr začíná spontánní činnost srdce – ke konci ho je již možné slyšet (záleží na poloze plodu). Vytváří se základy pro zrak, pokožka a vlasové folikuly nebo nehtová lůžka.

Již v prvním měsíci má embryo hlavu a končetiny, v hrudníku začíná být srdce a vytvářejí se plíce. Začíná vývoj očí a uší.

Ve druhém měsíci se z embrya stává plod. Má již všechny orgány, sice měří jen 2 centimetry, ale již mu bije srdce asi 140 až 150 tepů za minutu. Začíná první elektrická aktivita v mozku.

Ve třetím měsíci je již srdce slyšet stetoskopem. Plod již také začíná reagovat na dotyk. Začíná vývoj pohlavních orgánů – i když určení pohlaví je zatím ještě těžké. Plod již také svírá ruku v pěst nebo drobně pohybuje hlavou,

Na konci prvního trimestru je plod již 10 centimetrů velký a váží asi 150 gramů.

Mohlo by vás zajímat: Na co si dát pozor v prvním trimestru, Zamlklé těhotenství, Mimoděložní těhotenství

Štítná žláza je velmi důležitá. Zvláště u těhotných žen. Porucha štítné žlázy, může v těhotenství vést i k potratu, předčasnému porodu, nebo vývojovým poruchám u dítěte. Až 16% těhotných žen, může trpět poruchou funkce štítné žlázy. Je to riziko, které by se nemělo podceňovat.
Pro těhotné ženy platí, že díky těhotenství mají sníženou imunitu, a tak pro ně může koronavirus představovat vyšší riziko, než pro zbytek běžné populace (se srovnatelným zdravotním stavem a věkem).
Proč musíte kvůli narození dítěte tak trpět? I ranní nevolnosti mají svůj účel a význam.
Během prvního trimestru se dítě změní z jedné oplodněné buňky (zygoty) na plod, který má na konci trimestru 10 centimetrů a 150 gramů.
Ke styku, který povede k početí, může dojít tři dny (a vzácně i déle) před ovulací a jeden den po jejím začátku.