Co pomáhá na ranní nevolnosti v těhotenství?

<span>Proč musíte kvůli narození dítěte tak trpět? I ranní nevolnosti mají svůj účel a význam.</span> Proč musíte kvůli narození dítěte tak trpět? I ranní nevolnosti mají svůj účel a význam.

Zvláště první trimestr těhotenství, je u řady těhotných žen spojen s příznaky ranních nevolností. I když se jim říká „ranní nevolnosti“, některé ženy se s těmito příznaky mohou setkávat kdykoliv v průběhu dne. To jestli, a jak silně, se u vás ranní nevolnosti projeví, je individuální. Některé ženy mají větší „štěstí“, jiné si první trimestr s nevolnostmi doslova „protrpí“. Zcela se zbavit ranních nesvolností dost dobře nejde, ale můžete je potlačit a omezit.

Proč jsou v těhotenství ranní nevolnosti

Ranní nevolnosti v prvním trimestru těhotenství (tj. cca během prvních 12-ti týdnů) souvisí s hormonálními změnami ve vašem těle. Možná se ptáte, proč musíte kvůli narození dítěte tak trpět? Mezi hlavní příčiny ranních nevolností můžeme zařadit humánní choriový gonadotropin (hCG) a estrogen. Dalším spouštěčem pro ranní nevolnost je zvýšená citlivost čichu a změny ve vnímání chutí u těhotných žen. Na jejich výskytu se pak podílí i vyšší míra stresu.

I když to může znít nesmyslně, tak ranní nevolnosti mají svůj účel a význam. Ranní nevolnosti slouží jako určitá ochrana těhotné ženy před riziky spojenými s příjmem potravy. Tělo se tak automaticky „chrání“ před potravinami s výraznějším zápachem, chutí (u kterých v přírodním prostředí bývalo vyšší riziko otravy). Stejně tak ranní nevolnosti vyvolává třeba i alkohol nebo kouření cigaret (tedy opět přirozený obranný mechanismus, kterém se tělo snaží chránit nenarození dítě).

Jak omezit ranní nevolnosti v těhotenství

Pro omezení nevolností v první fázi těhotenství si více hlídejte svůj jídelníček. Vyhýbejte se potravinám, které patří mezi nejčastější „spouštěče“ nevolností. Jedná se o mastná / tučná jídla, hodně kořeněná jídla a „pikantní“ potraviny, nebo také potraviny, které mají intenzivnější zápach nebo výrazné aroma.

Jakmile také během těhotenství zjistíte, že u vás některé jídlo, nápoj nebo potravina vyvolává pocit nechutenství, omezte její konzumaci (minimálně po dobu prvních 3 měsíců těhotenství, po této době ji pak můžete zase opatrně zkusit konzumovat).

Co jíst abyste neměla ranní nevolnosti?

Zvláště v prvním trimestru, kdy jsou ranní nevolnosti nejsilnější, je vhodné jíst menší porce jídla několikrát denně. Zkuste se vyhýbat přejídání nebo obecně tomu, abyste měla příliš plný žaludek. I to hodně pomáhá.

Zaměřte se také na „neutrální“ potraviny, které budou nejméně dráždit váš žaludek. Vhodné jsou celozrnné potraviny (pečivo, těstoviny z celozrnné mouky apod.), dále pak luštěniny, libové bílkoviny, vybrané druhy ovoce a zeleniny.

Mezi přírodní látky, které potlačují ranní nevolnost u těhotných, pak patří třeba i zázvor. Můžete tak pít čaj z čerstvého zázvoru, nebo jíst nějaké zázvorové pečivo, sušenky. Vyzkoušejte třeba i zázvorovou limonádu, která je vyráběna z přírodního zázvoru (pozor na nápoje a výrobky, které obsahují jen „zázvorové aroma“).

Dodržujte správný pitný režim

Při ranních nevolno stech, pokud zvracíte, vaše tělo ztrácí poměrně hodně tekutin. Zvláště v této době je důležité, abyste hodně pila. A to zejména čistou vodu, která nejméně dráždí žaludek. Při častém a silném zvracení může být vaše tělo dehydrované. Pijte tedy nejméně 1,5 – 2 litry vody denně.

Vyzkoušejte těhotenské vitamíny

V době těhotenství potřebuje vaše tělo vyšší dávky vitamínů a minerálů. Ty potřebujete pro zdravý vývoj svého dítěte. Je tedy dobré zvážit používání nějakých těhotenských vitamínů (či potravinových doplňků s vyšším obsahem vitaminů a minerálů).

Jedním z těchto vitamínů by měl být i vitamín B6. Ten pomáhá s omezením ranních nevolností.

Dostatek spánku a méně stresu

Dopřávejte si dostatek spánku a vyhýbejte se zvýšenému stresu. Na začátku těhotenství, v prvním trimestru, bude vaše tělo potřebovat cca 1 hodinu spánku navíc. Dostatek spánku je ale dobrý i jako prevence proti ranním nevolnostem. Jednou z příčin ranních nevolností je i stres. A právě dostatek kvalitního spánku snižuje míru stresu.

Stresu se v prvním trimestru těhotenství vyhýbejte i v práci, nebo při všech ostatních činnostech. Stres zvyšuje množství kyselých žaludečních šťáv (proto u lidí, kteří jsou vystaveni nadměrnému stresu, vznikají žaludeční vředy). Zvýšené množství žaludečních šťáv pak vyvolává nevolnost a zvracení.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Co pomáhá na ranní nevolnosti v těhotenství?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna