Kalkulačka kdy se narodí dítě

Pokud jste těhotná a zajímalo by vás, kdy můžete očekávat termín porodu, poradíme vám, jak zjistit přibližné datum narození vašeho dítěte?

Pokud jste těhotná a zajímalo by vás, kdy můžete očekávat termín porodu, poradíme vám, jak zjistit přibližné datum narození vašeho dítěte?

Proč jenom přibližné datum? To proto, že přesné datum početí obvykle není přesně známo. Dá se sice vycházet z toho, že u žen, které mají pravidelný cyklus (cca 28 dní) dochází k ovulaci zhruba uprostřed cyklu, tedy 14 – 15 den od začátku poslední menstruace. K početí dítěte pak může dojít v době cca 3 dny před ovulací až jeden den po ovulaci. To je dáno tím, že spermie je schopná „přežít“ i několik dní, k početí tedy může dojít i když nechráněný styk proběhl již nějakou kratší dobu, před samotnou ovulací.

Pro výpočet orientačního termínu porodu pak můžete použít tuto kalkulačku: Kalkulačka – datum porodu podle početí.

Druhým důvodem, proč je termín porodu vždy jen přibližný je to, že miminka se neřídí podle nějakého přesného termínu, ale dělají si, co chtějí. Třeba u žen, které rodí první dítě, nebývá neobvyklé, že se termín porodu o pár dní opozdí. Stejně tak není velkou výjimkou ani to, když se dítě narodí o pár dní dřív.

Mohlo by vás zajímat: Kalkulačka termín porodu, Kalkulačka mateřská 2022, Rodičovská na dvojčata 2022

Na PPM, může mít nárok i nezaměstnaná žena, která je na Úřadu práce nebo v pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání. Nárok je v případě, že je stále v ochranné době pro nárok na PPM. Ochranná doba je až 180 kalendářních dní.
Na konci června 2022, budou poslanci hlasovat o zvýšení rodičovské. Mohla by se zvýšit až na 400 000 Kč pro jedno dítě (nebo jen na 360 000 Kč). Nebo také vůbec a změní se jen měsíční částka na 13 000 Kč. Měly by se i měnit podmínky rodičovského příspěvku – zruší se omezení pobytu ve školce nebo v jeslích.
Rodičovský příspěvek, který dostáváte během rodičovské dovolené, nečekají v roce 2022 žádné velké změny. I v roce 2022 platí celková částka 300 000 Kč na jedno dítě (nebo 450 000 Kč na dvojčata). Nezmění se příliš ani podmínky, pro maximální měsíční částku (a tím i délku výplaty rodičovské). Ke zvýšení rodičovské dojde zřejmě až od 1. 1. 2023.
Ošetřovné je za běžných podmínek 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Během epidemie koronaviru COVID (až do 30. 6. 2021), může být ošetřovné zvýšené na 70% (minimálně 400 Kč na den). Platí i odlišné podmínky.
Termín porodu je vždy pouze přibližný. To dáno i tím, že jen málo dětí se rodí přesně podle kalendáře.
Není nutné začínat „panikařit“, pokud je termín porodu opožděn, jen o jeden nebo dva dny. Těhotenství a narození miminka se neřídí zcela přesnými „hodinkami“.
Na porodné vzniká nárok při narození prvního nebo druhého dítěte. Při narození prvního dítěte je to v roce 2022 částka 13 000 Kč. Při narození druhého dítěte je 10 000 Kč.