Kalkulačka kdy se narodí dítě

Pokud jste těhotná a zajímalo by vás, kdy můžete očekávat termín porodu, poradíme vám, jak zjistit přibližné datum narození vašeho dítěte?

Pokud jste těhotná a zajímalo by vás, kdy můžete očekávat termín porodu, poradíme vám, jak zjistit přibližné datum narození vašeho dítěte?

Proč jenom přibližné datum? To proto, že přesné datum početí obvykle není přesně známo. Dá se sice vycházet z toho, že u žen, které mají pravidelný cyklus (cca 28 dní) dochází k ovulaci zhruba uprostřed cyklu, tedy 14 – 15 den od začátku poslední menstruace. K početí dítěte pak může dojít v době cca 3 dny před ovulací až jeden den po ovulaci. To je dáno tím, že spermie je schopná „přežít“ i několik dní, k početí tedy může dojít i když nechráněný styk proběhl již nějakou kratší dobu, před samotnou ovulací.

Pro výpočet orientačního termínu porodu pak můžete použít tuto kalkulačku: Kalkulačka – datum porodu podle početí.

Druhým důvodem, proč je termín porodu vždy jen přibližný je to, že miminka se neřídí podle nějakého přesného termínu, ale dělají si, co chtějí. Třeba u žen, které rodí první dítě, nebývá neobvyklé, že se termín porodu o pár dní opozdí. Stejně tak není velkou výjimkou ani to, když se dítě narodí o pár dní dřív.

Mohlo by vás zajímat: Kalkulačka termín porodu, Kalkulačka mateřská 2023, Rodičovská na dvojčata 2023

Na ošetřovné na dítě může být nárok, i když je s ním manželka doma na mateřské (nebo rodičovské) dovolené. Platí to pro případ, kdy je manželka hospitalizovaná v nemocnici (nebo i v případě pobytu v porodnici). Na OČR je ale nárok jenom 9 kalendářních dní.
Od začátku roku 2024, se zvýší rodičovský příspěvek na 350 000 Kč (525 000 Kč u dvojčat). Současně dojde ke zkrácení maximální doby rodičovské – nově jen do 3 roků dítěte (nyní je až do 4 roků). Změny (zvýšení a zkrácení rodičovské) se budou týkat jen dětí, které se narodí od 1. 1. 2024.
Na nemocenskou (placenou neschopenku), je nárok až po skončení rodičovské dovolené (během rodičovské není nárok na nemocenské dávky). Neschopenku (rizikové těhotenství), je možné zahájit ihned po skončení rodičovské. Výše nemocenské se odvíjí od aktuálního zaměstnání (průměrný nebo pravděpodobný výdělek).
Rodičovský příspěvek, který dostáváte během rodičovské dovolené, nečekají v roce 2023 žádné velké změny. I v roce 2023 platí celková částka 300 000 Kč na jedno dítě (nebo 450 000 Kč na dvojčata). Nezmění se příliš ani podmínky, pro maximální měsíční částku (a tím i délku výplaty rodičovské). Ke zvýšení rodičovské dojde zřejmě až od 1. 1. 2024.
Na PPM, může mít nárok i nezaměstnaná žena, která je na Úřadu práce nebo v pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání. Nárok je v případě, že je stále v ochranné době pro nárok na PPM. Ochranná doba je až 180 kalendářních dní.
Na konci června 2022, budou poslanci hlasovat o zvýšení rodičovské. Mohla by se zvýšit až na 400 000 Kč pro jedno dítě (nebo jen na 360 000 Kč). Nebo také vůbec a změní se jen měsíční částka na 13 000 Kč. Měly by se i měnit podmínky rodičovského příspěvku – zruší se omezení pobytu ve školce nebo v jeslích.
Ošetřovné je za běžných podmínek 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Během epidemie koronaviru COVID (až do 30. 6. 2021), může být ošetřovné zvýšené na 70% (minimálně 400 Kč na den). Platí i odlišné podmínky.
Termín porodu je vždy pouze přibližný. To dáno i tím, že jen málo dětí se rodí přesně podle kalendáře.