Kalkulačka kdy se narodí dítě

Pokud jste těhotná a zajímalo by vás, kdy můžete očekávat termín porodu, poradíme vám, jak zjistit přibližné datum narození vašeho dítěte?

Pokud jste těhotná a zajímalo by vás, kdy můžete očekávat termín porodu, poradíme vám, jak zjistit přibližné datum narození vašeho dítěte?

Proč jenom přibližné datum? To proto, že přesné datum početí obvykle není přesně známo. Dá se sice vycházet z toho, že u žen, které mají pravidelný cyklus (cca 28 dní) dochází k ovulaci zhruba uprostřed cyklu, tedy 14 – 15 den od začátku poslední menstruace. K početí dítěte pak může dojít v době cca 3 dny před ovulací až jeden den po ovulaci. To je dáno tím, že spermie je schopná „přežít“ i několik dní, k početí tedy může dojít i když nechráněný styk proběhl již nějakou kratší dobu, před samotnou ovulací.

Pro výpočet orientačního termínu porodu pak můžete použít tuto kalkulačku: Kalkulačka – datum porodu podle početí.

Druhým důvodem, proč je termín porodu vždy jen přibližný je to, že miminka se neřídí podle nějakého přesného termínu, ale dělají si, co chtějí. Třeba u žen, které rodí první dítě, nebývá neobvyklé, že se termín porodu o pár dní opozdí. Stejně tak není velkou výjimkou ani to, když se dítě narodí o pár dní dřív.

Mohlo by vás zajímat: Kalkulačka termín porodu, Kalkulačka mateřská, Zvýšení rodičovské na dvojčata

Ošetřovné je pak 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Můžete ho dostávat po dobu 9 dní (nebo až 16 dní pokud jste samoživitel nebo samoživitelka).
Termín porodu je vždy pouze přibližný. To dáno i tím, že jen málo dětí se rodí přesně podle kalendáře.
Není nutné začínat „panikařit“, pokud je termín porodu opožděn, jen o jeden nebo dva dny. Těhotenství a narození miminka se neřídí zcela přesnými „hodinkami“.
Na porodné vzniká nárok při narození prvního nebo druhého dítěte. Při narození prvního dítěte je 13 500 Kč. Při narození druhého dítěte je 10 000 Kč.