Kalkulačka mateřská 2024

Na tomto webu jsme pro vás připravili dvě kalkulačky pro výpočet výše „mateřské“

Na tomto webu jsme pro vás připravili dvě kalkulačky pro výpočet výše „mateřské“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství). Je to:

Kalkulačka mateřská pro zaměstnance 2024
Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2024

S jejich pomocí si pak můžete sami spočítat, na jak vysokou mateřskou můžete mít nárok, v případě že očekáváte narození dítěte.

Obecné podmínky pro nárok na „mateřskou“, pak jsou především to, že jste účastníkem nemocenského pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Zde se jedná typicky o zaměstnance, za které nemocenské pojištění platí jejich zaměstnavatel. Nebo to mohou být OSVČ, které si mohou platit dobrovolné nemocenské pojištění samy.

Dále je pak důležité aby, ten kdo žádá o PPM, byl v době jejího vzniku (6 – 8 týdnů před porodem) stále účastníkem nemocenského pojištění (tedy zaměstnán, nebo OSVČ s dobrovolnou platbou) nebo alespoň v ochranné lhůtě až 180 dní od skončení poslední pojištění činnosti (zaměstnání nebo podnikání).

Mohlo by vás zajímat: Kalkulačka termín porodu, Kolik je mateřská v roce 2024, PPM na druhé dítě 2024

V průběhu mateřské dovolené, nesmíte pracovat ve svém původním zaměstnání. Je ale možná práce pro jiného zaměstnavatele (například formou práce na dohodu DPP nebo DPČ). Při příjmu do 10 000 Kč se z DPP neplatí sociální a zdravotní pojištění (podmínky se ale budou od 1. 7. 2024 měnit).
Proplacení dovolené, je možné jenom při ukončení zaměstnání. Po skončení mateřské, je možné čerpat řádnou dovolenu (před začátkem rodičovské). Za dovolenou je nárok na náhradu mzdy – vypočítá se z průměrného nebo z pravděpodobného výdělku.
Termín nástupu na mateřskou dovolenou, je v době od začátku 8 týdne před porodem do začátku 6 týdne před porodem. Muž může nastoupit na mateřskou až od začátku 7 týdne po porodu. Délka mateřské dovolené je 28 týdnů na jedno dítě nebo 37 týdnů na dvojčata (či vícerčata).
Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) mohou mít nárok maminky, které jsou před porodem zaměstnané, nebo si jako OSVČ platí dobrovolné nemocenské pojištění. Nárok může být i u DPP a DPČ. Na mateřskou je nárok 28 týdnů (nebo 37 týdnů u dvojčat). Po skončení mateřské dovolené, je nárok na rodičovskou.
Od 1. ledna 2024 se zvýší rodičovský příspěvek na 350 00 Kč. Na zvýšenou rodičovskou ale bude nárok jenom u dětí, narozených v roce 2024. Pro tyto dětí se rodičovská zkrátí jenom na 3 roky. Pro ostatní děti (narozené do konce roku 2023), platí ještě staré podmínky.
V roce 2024 se mění některé podmínky pro výpočet přídavku na bydlení. Od ledna 2024, se mění normativní náklady na bydlení (ruší se paragraf 26a, nebude už nárok na mimořádné zvýšení). Nově je možné vyřizovat příspěvek na bydlení (a další sociální dávky) i online, přes internet v aplikaci JENDA.
Na daňovou slevu za manželku (nebo za manžela) je nárok, pokud má příjmy za rok do 68 000 Kč. Daňová sleva na manželku je 24 840 Kč (u ZTP/P je to dvojnásobek). Od roku 2024 se mění podmínky, na daňovou slevu bude nárok jenom během rodičovské (manžel/manželka musí pečovat o dítě do 3 roků).
Po skončení výplaty mateřských dávek (PPM) nebo k datu narození dítěte je nárok na rodičovský příspěvek. Ten je v roce 2024 ve výši 350 000 Kč na jedno dítě nebo 525 000 Kč na dvojčata. Po narození dítěte, může být nárok i na porodné nebo na přídavky na dítě.