Kalkulačka termín porodu

Ale ani tento „lékařský“ termín porodu nemusí být 100% přesný

Pro výpočet termínu porodu vám může posloužit tato kalkulačka. Pokud znáte datum poslední menstruace, nebo datum, kdy proběhla vaše poslední ovulace, můžete se pak snadno dopočítat k tomu, jaké asi bude datum, kdy se vám narodí dítě.

Tento výpočet termínu porodu je ale pouze orientační. Děti se rozhodně nerodí podle kalendáře. Zdravý, přirozený porod může být oproti plánovanému termínu posunut i o 14 dní. Tedy dítě se může narodit klidně o dva týdny dříve nebo i o dva týdny později, a při tom je to stále v „normě“. To se stává a poměrně dost často.

Jinou metodou, jak zjistit termín porodu je vyšetření ultrazvukem u vašeho lékaře. To se provádí cca ve 13 týdnu těhotenství, kdy je již možné poměrně spolehlivě posoudit vývoj dítěte, a určit tak očekávaný termín porodu. Ale ani tento „lékařský“ termín porodu nemusí být 100% přesný – jak již bylo řešeno výše, děti se zpravidla narodí ve chvíli, kdy jsou na to připravené a nějaké datum ve vašem těhotenském průkazu je absolutně nebude zajímat.

Mohlo by vás zajímat: Jak uklidnit novorozence, Jak spustit porod, Jak rychle otěhotnět, Dieta po porodu

Termín nástupu na mateřskou dovolenou, je v době od začátku 8 týdne před porodem do začátku 6 týdne před porodem. Muž může nastoupit na mateřskou až od začátku 7 týdne po porodu. Délka mateřské dovolené je 28 týdnů na jedno dítě nebo 37 týdnů na dvojčata (či vícerčata).
Zákon nestanovuje žádné minimální nebo maximální výživné. Konkrétní výše alimentů je plně v kompetenci rozhodujícího soudce.
I podnikatelky (OSVČ), mají nárok na mateřskou. Nejedná se ale o mateřskou dovolenou, nárok je pouze na peněžitou pomoc v mateřství. Podmínky pro výpočet PPM, se od 1. 1. 2024 mírně změnily (zvýšení redukčních hranic). V roce 2024 se zvyšuje minimální nemocenské pojištění na 216 Kč měsíčně.
Porodné je sociální dávka, na kterou je nárok při narození prvního nebo druhého dítěte. Porodné na první dítě je 13 000 Kč. Porodné na druhé dítě je 10 000 Kč. Porodné na dvojčata by bylo 23 000 Kč. V roce 2024, platí stejné podmínky, jako v předchozím roce (nejsou žádné změny).
Připravili jsme pro vás aktuální verzi kalkulačky pro výpočet výše peněžité pomoci v mateřství („mateřské“) v roce 2024. Sami si tak můžete spočítat, kolik byste dostávali od státu v době před porodem a po porodu.
Z hlediska genetiky se na dědičnosti barvy očí podílí přibližně 15 různých genů (podle některých studí je to dokonce 16 genů). Jejich vzájemná interakce zatím není přesně známa.
Pokud má například matka krevní skupinu 0 a otec krevní skupinu A, není možné, aby dítě mělo krevní skupinu B nebo AB.
Termín porodu je vždy pouze přibližný. To dáno i tím, že jen málo dětí se rodí přesně podle kalendáře.