Kdo si může zvolit variantu RP a v jaké výši?

Možnost volby výše - délky rodičovského příspěvku, je navázána na vyměřovací základ

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, která je určena k zajištění péče o dítě. Jeho výše je 220 000 Kč. Maximální rodičovská je 11 500 Kč měsíčně (tedy na 19 měsíců, do 2 let dítěte). Minimální rodičovská je do 4 roků dítěte (prvních 9 měsíců 7600 Kč, zbytek pak 3800 Kč).

Možnost volby výše / délky rodičovského příspěvku, je navázána na vyměřovací základ (otce nebo matky dítěte, určuje se z příjmů v posledním zaměstnání/podnikání). Ten je stejný, z jakého se určuje nárok a výše peněžité pomoci v mateřství. Ten, kdo neměl nárok na PPM, zpravidla ani nemá možnost zvolit si délku a výši RP a má tak jen základní variantu na 4 roky (Pozor: toto platí na začátku roku 2017, v průběhu roku 2017 se mají podmínky měnit).

Pokud je alespoň u jednoho z rodičů (je jedno jestli u matky nebo otce) možné k datu narození dítěte stanovit vyměřovací základ, který je vyšší než 7600 Kč (resp. 70% ze základu je vyšší), pak je možnost volby výše RP až do 11 500 Kč.

Pokud sice je možné stanovit vyměřovací základ, ale ten je nižší než 7600 Kč, pak je maximální možná výše RP právě 7600 Kč

Pokud není možné stanovit vyměřovací základ (třeba u nezaměstnaných, studentů apod.) pak je nárok pouze na 4 letou rodičovskou.

Mohlo by vás zajímat: Kalkulačka mateřská, Jídlo a pití v těhotenství, Jaký kočárek pro dvojčata

Délka a čerpání a výše rodičovského příspěvku může být během rodičovské změněna. Klidně i několikrát.
Celková výše rodičovského příspěvku je 220 000 Kč. Na tuto částku pak má nárok každý, kdo pečuje o dítě do 4 roků.
Pokud plánujete kojit dítě co nejdéle, měli byste spíše zvolit některý z těch větších kojících polštářů.
Narození dvojčat připadá přibližně v počtu jednou na 80 porodů, tedy pravděpodobnost narození dvojčat je asi 1,25%.