Kdo si může zvolit variantu RP a v jaké výši?

Možnost volby výše - délky rodičovského příspěvku, je navázána na vyměřovací základ

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, která je určena k zajištění péče o dítě. Jeho výše je 350 000 Kč na jedno dítě nebo 525 000 Kč na dvojčata (nebo více dětí).

Pokud jste neměli nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) a není možné ani doložit příjem otce dítěte, pak je maximální měsíční částka rodičovského příspěvku do 13 000 Kč (nebo do 19 500 Kč na dvojčata).

Můžete si tedy zvolit například čerpání rodičovského příspěvku na dobu 36 měsíců s měsíční platbou 9722 Kč. Nebo vyšší měsíční částku, s kratší dobou. Limitem je právě těch 13 000 Kč měsíčně.

Možnost volby výše rodičovského příspěvku (nad 13 000 Kč), je navázána na vyměřovací základ (otce nebo matky dítěte, určuje se z příjmů v posledním zaměstnání/podnikání).

Ten je stejný, z jakého se určuje nárok a výše peněžité pomoci v mateřství. Stačí, pokud je možné doložit dostatečně vysoký příjem alespoň u jednoho z rodičů.

Rodičovský příspěvek může být až do výše 30ti násobku ze 70% denního vyměřovacího základu pro PPM.

Maximální rodičovská, kterou je možné dostávat, je v roce 2024 ve výši 53 910 Kč (to je současně i maximální výše PPM). Na takto vysokou rodičovskou může mát nárok jen ten kdo měl nárok na PPM, nebo pokud je v žádosti o rodičovský příspěvek doložen příjem otce.

Mohlo by vás zajímat: Kalkulačka mateřská 2024, Jídlo a pití v těhotenství, Jaký kočárek pro dvojčata

Otec dítěte má po porodu nárok na 14 dní placené otcovské dovolené (během prvních 6 týdnů po porodu). Od 7 týdne po porodu může mít nárok i na „mateřskou“ (PPM – peněžitou pomoc v mateřství). Žena může mít nárok na nemocenskou (6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu), nebo následně na podporu v nezaměstnanosti.
Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), může mít nárok i muž (otec dítěte). Nárok je po dobu 22 týdnů – nejdříve od začátku 7 týdne po porodu. Výpočet mateřské pro otce dítěte je stejný, jako pro ženu. I zde se jedná o 70% z redukovaného vyměřovacího základu.
Otec dítěte (tatínek) má po narození dítěte nárok na 14 dní placené otcovské dovolené. Nárok je na ni během prvních 6 týdnů po porodu. Výpočet otcovské dovolené je stejný, jako výpočet mateřské (peněžité pomoci v mateřství). I otcovská je ve výši 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu.
Celková výše rodičovského příspěvku je v roce 2024 částka 350 000 Kč na jedno dítě nebo 525 000 Kč na dvojčata. Na tuto částku pak má nárok každý, kdo pečuje o dítě do 3 roků jeho věku. Může se ale lišit to, kolik budete dostávat každý měsíc.
Délka a čerpání a výše rodičovského příspěvku může být během rodičovské změněna. Klidně i několikrát.
Pokud plánujete kojit dítě co nejdéle, měli byste spíše zvolit některý z těch větších kojících polštářů.
Narození dvojčat připadá přibližně v počtu jednou na 80 porodů, tedy pravděpodobnost narození dvojčat je asi 1,25%.