Poradna: Výpočet mateřské z platu otce – kolik bude mateřská?

<span>Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), může mít nárok i muž (otec dítěte). Nárok je po dobu 22 týdnů – nejdříve od začátku 7 týdne po porodu. Výpočet mateřské pro otce dítěte je stejný, jako pro ženu. I zde se jedná o 70% z redukovaného vyměřovacího základu.</span> Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), může mít nárok i muž (otec dítěte). Nárok je po dobu 22 týdnů – nejdříve od začátku 7 týdne po porodu. Výpočet mateřské pro otce dítěte je stejný, jako pro ženu. I zde se jedná o 70% z redukovaného vyměřovacího základu.

Dobrý den, potřebovala bych od vás poradit.

Jsem momentálně v 6 měsíci těhotenství, a jsem nezaměstnaná (jsem evidovaná na Úřadu práce, ale nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti).

Co už jsem tak pochopila z informací na internetu, tak nebudu mít nárok ani na mateřskou. Dočetla jsem se ale, že bychom mohli mít mateřskou na základě platu manžela (otce dítěte).

Zajímalo by mě, jak je to s výpočtem mateřské na základě platu otce dítěte a jaké jsou podmínky?

Předpokládám, že já bych byla doma s dítětem a manžel by dál chodil do práce, jen by byla mateřská napsaná na něj. Nebo je to jinak?

A můžete mi prosím i poradit, jak se vyřizuje žádost o mateřskou, když je zaměstnaný jenom otec dítěte? Co je k tomu potřeba a kde se to řeší?

Předem děkuji


Kdy má nárok na mateřskou (PPM) otec dítěte

Mateřská (peněžitá pomoc v mateřství, PPM) je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. Nárok tedy mají obvykle jenom zaměstnanci, nebo případě i podnikatelé (pokud si OSVČ platí dobrovolné nemocenské pojištění).

Nezaměstnaní, nebo například studentky, mohou mít nárok na mateřskou (PPM), jen v některých případech (například pokud je nástup na mateřskou, jen krátce po skončení předchozího zaměstnání – ochranná doba, a pokud jsou splněny i všechny ostatní podmínky).

Na mateřskou může mít nárok jak maminka, tak případně i otec dítěte. Podmínky se ale mírně liší.

  • Žena může mát nárok na PPM po dobu 28 týdnů (1 dítě) nebo 37 týdnů (dvě a více dětí). Žena má také nárok na mateřskou už v dob 6- 8 týdnů před porodem.
  • Muž (otec dítěte/manžel), může mít nárok na mateřskou, jen po dobu 22 týdnů. A nárok může vzniknout až od začátku 7 týdne po porodu.

Můžu mít mateřskou na základě platu otce dítěte?

S mateřskou (PPM) to ale nefunguje tak, že vy byste dostávala mateřskou na základě toho, že podmínky splní manžel.

Otec dítěte může mít nárok na mateřskou (musí splnit stejné podmínky jako žena). A také musí tuto mateřskou čerpat.

Příjemcem dávky by tedy byl manžel. A současně platí, že po dobu čerpání PPM, by nesměl pracovat v zaměstnání, na jehož základě mu vznikne nárok na PPM.

Otec dítěte, by tedy musel být 22 týdnů doma (rodičovská dovolená), nebo případně může i pracovat – muselo by se ale jednat o jiného zaměstnavatele, nebo by musel mít v aktuálním zaměstnání, uzavřenou jinou smlouvu (např. DPP nebo DPČ), na jinou pracovní činnost (nesmí vykonávat stejnou pracovní činnost).

Jaké jsou podmínky pro nárok na mateřskou u otce dítěte?

Podmínky pro nárok na mateřskou u otce dítěte, jsou stejné jako pro ženy. I muž musí splnit minimální dobu účasti na nemocenském pojištění, alespoň 270 dní za poslední dva roky. Tj. musí být zaměstnaný, nebo si jak podnikatel platit dobrovolné nemocenské pojištění, alespoň cca 9 měsíců během posledních 2 roků.

V době nástupu na mateřskou (od začátku 7 týdne po porodu), musí být zaměstnaný (účastník nemocenského pojištění), nebo v ochranné době. Zatímco pro ženy je ochranná doba až 180 dní po skončení posledního zaměstnání, pro muže je to jenom 7 dní.

Výpočet mateřské (peněžité pomoci v mateřství) se u otce dítěte provádí stejně, jako u ženy.

Vychází se z hrubé mzdy (z vyměřovacího základu), obvykle z období posledních 12 měsíců, před termínem začátku mateřské.

Mateřská je 70% z redukovaného vyměřovacího základu.

Při průměrném platu cca 40 tisíc korun hrubého měsíčně, to vychází na 70% z této hrubé mzdy (při vyšší mzdě se projeví redukce).

Aktuálně, v roce 2023, by to vycházelo na cca 28 tisíc korun měsíčně (viz kalkulačka pro výpočet mateřské pro muže).

Kde se vyřizuje mateřská pro otce dítěte?

Pokud by o mateřskou žádal otec dítěte, pak se vyplňuje „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“ (viz web ČSSZ).

První část žádosti si manžel vyplní sám, a následně ji předá svému zaměstnavateli, který doplní zbylé údaje (informace o výši příjmu, resp. o vyměřovacím základu) a žádost následně předá na ČSSZ.

Nárok na otcovskou dovolenou pro tatínky

Muž (otec dítěte), má také nárok na placenou otcovskou dovolenou. Na tu je nárok v době prvních 6 týdnů po porodu.

Otcovská dovolená je na 14 dní a výpočet je podobný, jako u mateřské. Také je to 70% z redukovaného vyměřovacího základu (z hrubé mzdy). Při průměrném platu 40 tisíc korun to vychází na necelých 13 tisíc korun za 2 týdny.

Rodičovský příspěvek na základě platu otce dítěte

Poté, co by manžel ukončil čerpání mateřské – nebo případně ihned po porodu (pokud by ani otec dítěte nemohl čerpat mateřskou), vzniká nárok na rodičovský příspěvek.

Rodičovský příspěvek, je ve výši 300 000 Kč na jedno dítě, nebo 450 000 Kč na dvojčata. Rodičovský příspěvek je pro všechny rodiče stejný (celková suma je pevně daná a nijak nezávisí na výši příjmu).

Pokud nebudete mít nárok na mateřskou, pak si u rodičovského příspěvku můžete zvolit maximální měsíční částku do 13 000 Kč. V takovém případě byste rodičovskou dostávala po dobu 23 měsíců (necelé dva roky). Můžete ale brát i méně, a mít rodičovský příspěvek i na 3 nebo 4 roky.

Případně je možné zvolit i vyšší měsíční částku. V takovém případě, by v žádosti o rodičovský příspěvek musel být uveden příjem otce dítěte. Na základě jeho platu, by pak případně bylo možné zvolit i vyšší měsíční částku.

Pokud by měl například průměrnou mzdu 40 000 Kč, pak by bylo možné mít rodičovský příspěvek až cca 28 000 Kč měsíčně, tj. po dobu cca 11 měsíců.

Rodičovský příspěvek, může být klidně napsaný na vás (nemusí být napsaný na manžela). Pouze při podání žádosti bude potřeba doložit potvrzení o příjmu (o vyměřovacím základu) vaše manžela. Rodičovský příspěvek, se vyřizuje na Úřadu práce.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Výpočet mateřské z platu otce – kolik bude mateřská?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna