Vycházky během rizikového těhotenství

Důvody pro tzv. rizikové těhotenství mohou být různé.

Řada žen tráví týdny, a i měsíce před porodem, v pracovní neschopnosti. Důvody pro tzv. rizikové těhotenství mohou být různé. Může se jednat o nějaké zdravotní komplikace, nebo o rizikovou anamnézu.

Důvodem pro „rizikové“ těhotenství pak mohou být třeba i podmínky v zaměstnání, pokud třeba žena pracuje v nějakém nevhodném prostředí, nebo má práci, kde je třeba vysoká míra stresu, a zaměstnavatel ji nemůže přeřadit na jinou pozici. Pak se žena většinou domluví se svým lékařem na „rizikovém těhotenství“.

Pro ženy, které je dle běžných parametrů zcela zdravé, ale v pracovní neschopnosti platí stejné podmínky, jako pro zaměstnance, kteří jsou v PN z důvodu nemoci nebo úrazu.

To se týká právě i vycházek. I když je tedy těhotná žena zdravá, a mohla by být mimo domov bez omezení, zákon v případě pracovní neschopnosti neumožňuje „neomezené“ vycházky.

Maximální délka vycházek (a to nejenom při rizikovém těhotenství, ale obecně při jakékoliv pracovní neschopnosti), je maximálně 6 hodin denně. A vycházky také mohou být povoleny jen v časovém rozmezí 7:00 až 19:00.

Mohlo by vás zajímat: Kdy jít na rizikové těhotenství, Kdy mám nárok na rizikové těhotenství

Řada žen, je před porodem na rizikovém těhotenství. Jedná se o „běžnou“ pracovní neschopnost. Je nárok na nemocenské dávky (vypočítané stejně, jako u jiné neschopenky). Platí i stejná omezení, jako jsou například vycházky. V této kalkulačce si můžete spočítat nemocenskou v roce 2021.
Během rizikového těhotenství (pracovní neschopnosti) je nárok na standardní nemocenskou. Za prvních 14 dní je to náhrada mzdy od zaměstnavatele. Od 15 dne jsou to nemocenské dávky. I během rizikového těhotenství platí běžné vycházky, maximálně 6 hodin v době 7:00 až 19:00.
V souvislosti s těhotenstvím nebo následným porodem, můžete být v dočasné pracovní neschopnosti. Může se jednat o neschopenku z důvodu rizikového těhotenství. Nebo to může být neschopenka v souvislosti s porodem, pokud nemáte nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství).
Nemocenská a nemocenské dávky z důvodu rizikového těhotenství se nijak neliší od „běžné“ pracovní neschopnosti z důvodu nějaké nemoci či úrazu.
Určitě není dobrý nápad sdělovat takovou novinku třeba hned po návratu z práce, když je váš muž ještě unavený ze zaměstnání nebo dokonce hladový.
Výše rodičovského příspěvku je v roce 2021 celkem 300 000 Kč na jedno dítě, nebo 450 000 Kč na dvojčata (vícerčata).