Vycházky během rizikového těhotenství

Důvody pro tzv. rizikové těhotenství mohou být různé.

Řada žen tráví týdny, a i měsíce před porodem, v pracovní neschopnosti. Důvody pro tzv. rizikové těhotenství mohou být různé. Může se jednat o nějaké zdravotní komplikace, nebo o rizikovou anamnézu.

Důvodem pro „rizikové“ těhotenství pak mohou být třeba i podmínky v zaměstnání, pokud třeba žena pracuje v nějakém nevhodném prostředí, nebo má práci, kde je třeba vysoká míra stresu, a zaměstnavatel ji nemůže přeřadit na jinou pozici. Pak se žena většinou domluví se svým lékařem na „rizikovém těhotenství“.

Pro ženy, které je dle běžných parametrů zcela zdravé, ale v pracovní neschopnosti platí stejné podmínky, jako pro zaměstnance, kteří jsou v PN z důvodu nemoci nebo úrazu.

To se týká právě i vycházek. I když je tedy těhotná žena zdravá, a mohla by být mimo domov bez omezení, zákon v případě pracovní neschopnosti neumožňuje „neomezené“ vycházky.

Maximální délka vycházek (a to nejenom při rizikovém těhotenství, ale obecně při jakékoliv pracovní neschopnosti), je maximálně 6 hodin denně. A vycházky také mohou být povoleny jen v časovém rozmezí 7:00 až 19:00.

Mohlo by vás zajímat: Kdy jít na rizikové těhotenství, Kdy mám nárok na rizikové těhotenství

Pokud je těhotná žena na neschopence (rizikovém těhotenství), pak může mít nárok na nemocenské dávky. Od 1. 1. 2023 se mírně zvyšují redukční hranice, a díky tomu může být v roce 2023, i o něco málo vyšší nemocenská.
Během rizikového těhotenství, můžete být v pracovní neschopnosti až do porodu (do začátku mateřské). Podmínky pro neschopenku a výpočet nemocenských dávek, jsou během rizikového těhotenství stejné, jako u jakékoliv jiné pracovní neschopnosti.
Řada žen, je před porodem na rizikovém těhotenství. Jedná se o „běžnou“ pracovní neschopnost. Je nárok na nemocenské dávky (vypočítané stejně, jako u jiné neschopenky). Platí i stejná omezení, jako jsou například vycházky. V této kalkulačce si můžete spočítat nemocenskou v roce 2022.
Těhotná žena, která pracuje na rizikovém pracovišti, má nárok na převedení na jinou práci, nebo být doma se 100% platu. Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), je nárok i po skončení neplaceného volna. Neplacené volno by nemělo mít negativní vliv na výpočet výše mateřské (PPM).
Během rizikového těhotenství (pracovní neschopnosti) je nárok na standardní nemocenskou. Za prvních 14 dní je to náhrada mzdy od zaměstnavatele. Od 15 dne jsou to nemocenské dávky. I během rizikového těhotenství platí běžné vycházky, maximálně 6 hodin v době 7:00 až 19:00.
V souvislosti s těhotenstvím nebo následným porodem, můžete být v dočasné pracovní neschopnosti. Může se jednat o neschopenku z důvodu rizikového těhotenství. Nebo to může být neschopenka v souvislosti s porodem, pokud nemáte nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství).
Nemocenská a nemocenské dávky z důvodu rizikového těhotenství se nijak neliší od „běžné“ pracovní neschopnosti z důvodu nějaké nemoci či úrazu.