Vycházky během rizikového těhotenství

Důvody pro tzv. rizikové těhotenství mohou být různé.

Řada žen tráví týdny, a i měsíce před porodem, v pracovní neschopnosti. Důvody pro tzv. rizikové těhotenství mohou být různé. Může se jednat o nějaké zdravotní komplikace, nebo o rizikovou anamnézu.

Důvodem pro „rizikové“ těhotenství pak mohou být třeba i podmínky v zaměstnání, pokud třeba žena pracuje v nějakém nevhodném prostředí, nebo má práci, kde je třeba vysoká míra stresu, a zaměstnavatel ji nemůže přeřadit na jinou pozici. Pak se žena většinou domluví se svým lékařem na „rizikovém těhotenství“.

Pro ženy, které je dle běžných parametrů zcela zdravé, ale v pracovní neschopnosti platí stejné podmínky, jako pro zaměstnance, kteří jsou v PN z důvodu nemoci nebo úrazu.

To se týká právě i vycházek. I když je tedy těhotná žena zdravá, a mohla by být mimo domov bez omezení, zákon v případě pracovní neschopnosti neumožňuje „neomezené“ vycházky.

Maximální délka vycházek (a to nejenom při rizikovém těhotenství, ale obecně při jakékoliv pracovní neschopnosti), je maximálně 6 hodin denně. A vycházky také mohou být povoleny jen v časovém rozmezí 7:00 až 19:00.

Mohlo by vás zajímat: Kdy jít na rizikové těhotenství, Kdy mám nárok na rizikové těhotenství

Během rizikového těhotenství (pracovní neschopnosti) je nárok na standardní nemocenskou. Za prvních 14 dní je to náhrada mzdy od zaměstnavatele. Od 15 dne jsou to nemocenské dávky. I během rizikového těhotenství platí běžné vycházky, maximálně 6 hodin v době 7:00 až 19:00.
V souvislosti s těhotenstvím nebo následným porodem, můžete být v dočasné pracovní neschopnosti. Může se jednat o neschopenku z důvodu rizikového těhotenství. Nebo to může být neschopenka v souvislosti s porodem, pokud nemáte nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství).
Nemocenská a nemocenské dávky z důvodu rizikového těhotenství se nijak neliší od „běžné“ pracovní neschopnosti z důvodu nějaké nemoci či úrazu.
Určitě není dobrý nápad sdělovat takovou novinku třeba hned po návratu z práce, když je váš muž ještě unavený ze zaměstnání nebo dokonce hladový.
Výše rodičovského příspěvku je vždy 300 000 Kč na jedno dítě, nebo 450 000 Kč na dvojčata (vícerčata).