Vycházky během rizikového těhotenství

Důvody pro tzv. rizikové těhotenství mohou být různé.

Řada žen tráví týdny, a i měsíce před porodem, v pracovní neschopnosti. Důvody pro tzv. rizikové těhotenství mohou být různé. Může se jednat o nějaké zdravotní komplikace, nebo o rizikovou anamnézu.

Důvodem pro „rizikové“ těhotenství pak mohou být třeba i podmínky v zaměstnání, pokud třeba žena pracuje v nějakém nevhodném prostředí, nebo má práci, kde je třeba vysoká míra stresu, a zaměstnavatel ji nemůže přeřadit na jinou pozici. Pak se žena většinou domluví se svým lékařem na „rizikovém těhotenství“.

Pro ženy, které je dle běžných parametrů zcela zdravé, ale v pracovní neschopnosti platí stejné podmínky, jako pro zaměstnance, kteří jsou v PN z důvodu nemoci nebo úrazu.

To se týká právě i vycházek. I když je tedy těhotná žena zdravá, a mohla by být mimo domov bez omezení, zákon v případě pracovní neschopnosti neumožňuje „neomezené“ vycházky.

Maximální délka vycházek (a to nejenom při rizikovém těhotenství, ale obecně při jakékoliv pracovní neschopnosti), je maximálně 6 hodin denně. A vycházky také mohou být povoleny jen v časovém rozmezí 7:00 až 19:00.

Mohlo by vás zajímat: Kdy jít na rizikové těhotenství, Kdy mám nárok na rizikové těhotenství

Za běžných podmínek, je možná výpověď i během neplaceného volna. Pokud jste ale nyní už těhotná, tak se na vás vztahuje zákaz výpovědi pro těhotné zeny (paragraf 53 v zákoníku práce). Po rodičovské, můžete být případně i na rizikovém těhotenství (neschopenka s nárokem na nemocenskou).
Ve zkušební době může zaměstnavatel ukončit zaměstnání i během neschopenky. Na nemocenskou může být nárok i po skončení zaměstnání. Zdravotní pojištění během neschopenky platí stát. Po skončení neschopenky, může být nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Neschopenka z důvodu rizikového těhotenství má stejné podmínky (a omezení), jak kterákoliv jiná neschopenka. Je nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (prvních 14 dní), i na nemocenské dávky (od 15 dne platí nemocenskou stát). Vycházky během rizikového těhotenství mohou být maximálně 6 hodin denně (od 7:00 do 19:00).
Nemocenská a nemocenské dávky z důvodu rizikového těhotenství se nijak neliší od „běžné“ pracovní neschopnosti z důvodu nějaké nemoci či úrazu.
Řada žen, je před porodem na rizikovém těhotenství. Jedná se o „běžnou“ pracovní neschopnost. Je nárok na nemocenské dávky (vypočítané stejně, jako u jiné neschopenky). Platí i stejná omezení, jako jsou například vycházky. V této kalkulačce si můžete spočítat nemocenskou v roce 2024.
Pokud je těhotná žena na neschopence (rizikovém těhotenství), pak může mít nárok na nemocenské dávky. Od 1. 1. 2024 se mírně zvyšují redukční hranice, a díky tomu může být v roce 2024, i o něco málo vyšší nemocenská.
Během rizikového těhotenství (pracovní neschopnosti) je nárok na standardní nemocenskou. Za prvních 14 dní je to náhrada mzdy od zaměstnavatele. Od 15 dne jsou to nemocenské dávky. I během rizikového těhotenství platí běžné vycházky, maximálně 6 hodin v době 7:00 až 19:00.
Během rizikového těhotenství, můžete být v pracovní neschopnosti až do porodu (do začátku mateřské). Podmínky pro neschopenku a výpočet nemocenských dávek, jsou během rizikového těhotenství stejné, jako u jakékoliv jiné pracovní neschopnosti.