Nárok na mateřskou po ukončení zaměstnání

Jak je to s nárokem na mateřskou, pokud těhotná žena v době před porodem ukončí zaměstnání?

Jak je to s nárokem na mateřskou, pokud těhotná žena v době před porodem ukončí zaměstnání? Nebo pokud žena otěhotní až po skončení zaměstnání?

Pokud je žena v době ukončení zaměstnání těhotná (a je jedno, jestli bylo zaměstnání ukončeno výpovědí od zaměstnavatele, dohodou, výpovědí ze strany zaměstnance, ve zkušební době nebo se jednalo třeba o smlouvu na dobu určitou), pak je zde ochranná doba.

Ochranná doba pro nárok na mateřskou (PPM, peněžitá pomoc v mateřství), je v délce až 180 dní. To „až“ znamená, že pokud by poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, pak je i ochranná doba adekvátně kratší.

Pokud tedy žena stihne zahájit mateřskou ještě v ochranné době, pak má nárok na mateřskou stejně jako kdyby byla zaměstnána.

Začátek mateřské (PPM) je v době 6 – 8 týdnů před porodem. Současně musí být splněna i podmínka minimální doby nemocenského pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

V případě, že žena ukončí zaměstnání a zjistí, že je těhotná už jako nezaměstnaná (těhotenství začalo až po skončení zaměstnání), pak se na ni nevztahuje ochranná lhůta 180 dní.

V tomto případě může ženě vzniknout nárok na mateřskou, jen pokud nastoupí do nového zaměstnání a splní všechny potřebné podmínky.

Mohlo by vás zajímat: Mám nárok na mateřskou v roce 2022?, Mateřská na druhé dítě 2022, Zpětný nárok na porodné

Těhotná žena, která pracuje na rizikovém pracovišti, má nárok na převedení na jinou práci, nebo být doma se 100% platu. Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), je nárok i po skončení neplaceného volna. Neplacené volno by nemělo mít negativní vliv na výpočet výše mateřské (PPM).
Po skončení pracovní smlouvy na dobu určitou, můžete mít nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), při splnění stejných podmínek, jako byste byla stále zaměstnaná. Tj. minimální doba nemocenského pojištění a být v ochranné době, při začátku PPM.
Pracovní poměr na dobu určitou končí, i když jste těhotná (zákaz výpovědi pro těhotnou ženu, se týká jen práce na dobu neurčitou). Pracovní neschopnost může dále pokračovat, i po skončení zaměstnání. Na PPM budete mít nárok, pokud v době jejího začátku budete ještě v ochranné lhůtě.
Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovské dovolené, nebo po ukončení výplaty rodičovského příspěvku. Rozdíl může být v tom, zda se podpora vypočítá z vašeho platu (mzdy), nebo jen z průměrné mzdy (pak je podpora v nezaměstnanosti jen minimální).
Při ukončení zaměstnání výpovědí nebo i dohodou z důvodů v § 52 písm. a až c, Zákoník práce, máte nárok na odstupné. To může být trojnásobek průměrného výdělku. V rámci dohody o ukončení pracovního poměru, si ale můžete dohodnout i vyšší odstupné.
Od začátku roku 2021 dochází ke zvýšení redukčních hranic, které ovlivňují výpočet výše mateřské (peněžité pomoci v mateřství, PPM). Mateřská by se měla v roce 2021 zvýšit jen mírně (desítky korun měsíčně). Od 1. 1. 2021 se zvyšuje i maximální mateřská. A v návaznosti na to, i maximální rodičovská (rodičovský příspěvek).
Mateřská dovolená na 1 dítě je 28 týdnů (196 dní). Mateřská dovolená na dvojčata je 37 týdnů (259 dní). Žena, která je těhotná může na mateřskou nastoupit už v době 6 – 8 týdnů před porodem. Podmínky pro výpočet PPM, jsou v roce 2021 stejné, jako v předchozích letech.
Po skončení rodičovské dovolené (po skončení pobírání rodičovského příspěvku), má žena, která bude nezaměstnaná, nárok na podporu. Minimální podpora po rodičovské je ale nízká. V roce 2021 je to za první dva měsíce jen 5 192 Kč. Další měsíce je to ještě méně.