Výpočet mateřské po rizikovém těhotenství 2023

Platí, že výše PPM se odvíjí od příjmu z posledního zaměstnání

Pokud je žena v době před porodem v pracovní neschopnosti – třeba z důvodu rizikového těhotenství (a při tom je zaměstnána) dostává nemocenské dávky.

Na ty má nárok každý „nemocný“ zaměstnanec (pokud jeho zaměstnání zakládá účast na nemocenském pojištění). Jak je to ale s výpočtem výše mateřské (PPM, peněžité pomoci v mateřství) v takovém případě?

Platí, že výše PPM se odvíjí od příjmu z posledního zaměstnání (resp. přesněji z příjmu z poslední činnosti, která zakládal účet na nemocenském pojištění, nemusí se nutně jednat o zaměstnání, ale třeba i podnikání apod.). Běžný výpočet výše mateřské se provádí tak, že na základě příjmů z posledních 12 měsíců se určí tzv. vyměřovací základ. Ten se pak dále redukuje podle zákonem stanovených pravidel.

Viz: Kalkulačka pro výpočet mateřské od 1.1.2023

Mezi příjmy se ale nemocenské dávky (a ani třeba podpora v nezaměstnanosti nebo podobné příjmy), nezahrnují. Výše mateřské, i při dlouhodobé pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, tedy není nijak snížena a je stejná, jako by žena pracovala až do termínu zahájení PPM.

To jak vysokou či nízkou nemocenskou má žena před porodem tedy nemá žádný vliv na stanovení výše PPM. Ta se opravdu může počítat pouze z příjmů typu výplata apod.

Mohlo by vás zajímat: Výpočet mateřské u OSVČ 2023, Výše PPM na druhé dítě 2023, Výpočet termínu porodu

Neschopenka z důvodu rizikového těhotenství má stejné podmínky (a omezení), jak kterákoliv jiná neschopenka. Je nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (prvních 14 dní), i na nemocenské dávky (od 15 dne platí nemocenskou stát). Vycházky během rizikového těhotenství mohou být maximálně 6 hodin denně (od 7:00 do 19:00).
Termín nástupu na mateřskou dovolenou je 6 – 8 týdnů před porodem. Výpočet mateřské (peněžité pomoci v mateřství), se provádí z posledních 12 měsíců. Neschopenka (rizikové těhotenství), nemusí mít žádný negativní vliv, na výpočet mateřské.
Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), může mít nárok i muž (otec dítěte). Nárok je po dobu 22 týdnů – nejdříve od začátku 7 týdne po porodu. Výpočet mateřské pro otce dítěte je stejný, jako pro ženu. I zde se jedná o 70% z redukovaného vyměřovacího základu.
I podnikatelky (OSVČ), mají nárok na mateřskou. Nejedná se ale o mateřskou dovolenou, nárok je pouze na peněžitou pomoc v mateřství. Podmínky pro výpočet PPM, se od 1. 1. 2023 mírně změnily (zvýšení redukčních hranic). V roce 2023, se také mluví o možném zvýšení rodičovské o 50 tisíc korun.
Od začátku roku 2023, se zvyšují redukční hranice pro výpočet PPM (peněžité pomoci v mateřství). V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik je „mateřská“ pro OSVČ od 1. 1. 2023, a jaké jsou podmínky pro nárok na PPM. Nebo jak je to s rodičovskou u OSVČ v roce 2023.
Podívejte se, na jaké sociální dávky a podporu od státu, může mít nárok matka samoživitelka s dítětem (dětmi) v roce 2023. Můžete mít nárok na mateřskou, rodičovskou, porodné, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení).
Aby měla těhotná studentka nárok na PPM, pak by musela splňovat stejné podmínky jako ostatní zaměstnané ženy.
Nemocenská a nemocenské dávky z důvodu rizikového těhotenství se nijak neliší od „běžné“ pracovní neschopnosti z důvodu nějaké nemoci či úrazu.