Výše PPM na druhé dítě 2022

Pokud se má druhé dítě narodit do 4 roků toho prvního, může mít žena nárok na PPM ve stejné výši jako na první dítě.

Kolik je „mateřská“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství) na druhé dítě? A jak se počítá PPM, pokud je žena před narozením druhého dítěte třeba nezaměstnaná nebo doma na rodičovské dovolené?

Obecně platí, že pro nárok na PPM na druhé dítě musí být splněny stejné podmínky jako u toho prvního.

Tedy opět nejméně 270 kalendářních dní nemocenského pojištění v posledních dvou letech (nebo započítání nějaké „náhradní doby pojištění“ – kam patří právě i rodičovská na první dítě) a také být v době zahájení PPM zaměstnaná (přesněji – být účastník nemocenského pojištění, pokud je žena stále na rodičovské, ale její pracovní poměr nezanikl, pak je i tato druhá podmínka splněna).

Výše PPM na druhé dítě se může odvíjet buď od příjmů, jaké má žena po skončení první rodičovské. Nebo pokud je zahájena PPM, ještě v době, kdy je žena na rodičovské s prvním dítětem, pak je výše PPM na druhé dítě stejná (vypočítaná ze stejného vyměřovacího základu) jako na to první dítě.

Navíc – pokud žena stále pracuje pro stejného zaměstnavatele, ale po skončení první rodičovské má nižší příjem než jaký měla před prvním těhotenstvím, může dostat více peněz.

Pokud se má druhé dítě narodit do 4 roků toho prvního, může mít žena nárok na PPM ve stejné výši jako na první dítě.

Viz: Kalkulačka – kolik je mateřská (PPM) v roce 2022

Mohlo by vás zajímat: Výpočet mateřské u OSVČ, Výpočet mateřské po rizikovém těhotenství

Během mateřské dovolené, nesmíte pracovat pro stejného zaměstnavatele, resp. vykonávat stejnou práci, na základě které vám vznikl nárok na PPM. Během rodičovské dovolené, je možné pracovat bez větších omezení. Výpočet mateřské na druhé dítě, se může odvíjet od stejného vyměřovacího základu, jako u prvního dítěte, pokud druhá mateřská začne do 4 roků
Po skončení mateřské (před začátkem rodičovské dovolené), může být čerpána běžná dovolená v zaměstnání (není potřeba souhlas zaměstnavatele). Nárok na dovolenou, je za dobu na mateřské, a případně i za část doby na rodičovské.
Zdravotní pojištění platí stát za osoby na rodičovské dovolené, nebo i za osoby, které čerpají rodičovský příspěvek. Sociální pojištění stát nikdy za nikoho neplatí. Doba péče o dítě, až do jeho 4 roků, se ale započítává jako doba účasti na důchodovém pojištění (tj. započítává se do nároku na důchod).
Od začátku roku 2022 dochází ke zvýšení redukčních hranic, které ovlivňují výpočet výše mateřské (peněžité pomoci v mateřství, PPM). Mateřská by se měla v roce 2022 zvýšit jen mírně (desítky korun měsíčně). Od 1. 1. 2022 se zvyšuje i maximální mateřská. A v návaznosti na to, i maximální rodičovská (rodičovský příspěvek)
Mateřská dovolená na 1 dítě je 28 týdnů (196 dní). Mateřská dovolená na dvojčata je 37 týdnů (259 dní). Žena, která je těhotná může na mateřskou nastoupit už v době 6 – 8 týdnů před porodem. Podmínky pro výpočet PPM, jsou v roce 2022 stejné, jako v předchozích letech.
Na mateřskou dovolenou, je nárok 28 týdnů nebo 37 týdnů (pro muže jen 22 týdnů). Mateřská začíná 6 – 8 týdnů před porodem. Během mateřské dostáváte peněžitou pomoc v mateřství. Od 1. 1. 2022 se mateřská zvyšuje (jen pro někoho). V této kalkulačce, si můžete spočítat, kolik je mateřská (PPM) v roce 2022.
Od začátku roku 2022, se zvyšují redukční hranice pro výpočet PPM (peněžité pomoci v mateřství). V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik je „mateřská“ pro OSVČ od 1. 1. 2022, a jaké jsou podmínky pro nárok na PPM. Nebo jak je to s rodičovskou u OSVČ v roce 2022.
Během rodičovské dovolené, můžete bez větších omezení podnikat jako OSVČ (nebo případně i pracovat na nějaké brigádě nebo v jiném zaměstnání). Pokud se vám narodí druhé dítě, do 4 roků toho prvního, tak se výše PPM n druhé dítě, může odvíjet od stejného vyměřovacího základu, jako mateřská na první dítě.