Změny u rodičovského příspěvku v roce 2022

V roce 2022 je maximální možná výše rodičovského příspěvku, částka 47 700 Kč měsíčně.

Rodičovský příspěvek  se naposledy zvýšil v roce 2020, na celkovou částku 300 000 Kč na jedno dítě nebo 450 000 Kč na dvojčata. V roce 2022 pak platí stejná částka (další zvýšení se neplánuje).

U nezaměstnaných, studentek, nebo obecně u těch žadatelů o rodičovský příspěvek, u kterých nebylo možné stanovit vyměřovací základ, je maximální měsíční částka do 10 000 Kč.

U zaměstnanců (nebo OSVČ), kteří v době porodu splňují podmínky pro nárok na mateřskou (mohou v žádosti o rodičovskou doložit příslušný příjem), odpovídá maximální měsíční výše rodičovské tomu, jakou měli mateřskou.

Jedná se o 70% z 30ti násobku denního vyměřovacího základu.

V roce 2022, se od 1.1.2022 zvyšuje teoretické maximum na 47 700 Kč měsíčně (což je i maximální mateřská za 30 dní).

U rodičovského příspěvku tak máte možnost volby, zda chcete dostávat vyšší měsíční částku po kratší dobu. Nebo jestli naopak chcete dostávat nižší měsíční částku po delší dobu.

Nárok na rodičovský příspěvek je do 4 roků dítěte (nebo do té doby, než je vyčerpána celá částka).

Jednorázové vyplacené zbylé rodičovské po narození dalšího dítěte

Od poloviny roku 2021, platí jedna poměrně zásadní změna. Pokud se vám narodí další dítě během rodičovské, pak máte možnost po porodu dalšího dítěte, požádat Úřad práce o vyplacení zbylé (nevyčerpané) části rodičovského příspěvku.

Dříve to bohužel fungovalo tak, že pokud jste nestihli vybrat celý rodičovský příspěvek, před začátkem mateřské (PPM) na druhé dítě, nebo před narozením druhého dítěte (kdy vzniká nárok na RP na druhé dítě), pak nevyčerpaná část RP na první dítě „propadla“.

Nově je ale možné požádat, o jednorázové vyplacení zbylé částky z rodičovského příspěvku. Podmínkou je, aby alespoň jednomu z rodičů, bylo možné stanovit vyměřovací základ ke dni narození dalšího dítěte.

Mohlo by vás zajímat: Rodičovská na dvojčata 2022, Jak zvýšit rodičovský příspěvek, Žádost o přídavky na dítě

Pokud nemáte nárok na mateřskou (PPM) a jste dlouhodobě nezaměstnaná, pak si můžete zvolit výši rodičovského příspěvku do 10 000 Kč měsíčně. Vyšší částku je možné zvolit jen na základě doložení příjmu od otce dítěte. Rodičovský příspěvek se vyřizuje na Úřadu práce, nárok je od narození dítěte.
Na začátku roku 2021, dochází k řadě změn, které se týkají sociálních dávek, mateřské, rodičovské, nebo i dalších oblastí. Zvyšuje se například i minimální mzda a minimální zdravotní pojištění. Další změny přijdou v průběhu roku 2021. Nové náhradní výživné od Úřadu práce, zvýšení přídavku na dítě a jiné změny.
Rodičovský příspěvek, který dostáváte během rodičovské dovolené, nečekají v roce 2021 žádné velké změny. I v roce 2021 platí celková částka 300 000 Kč na jedno dítě (nebo 450 000 Kč na dvojčata). Nezmění se příliš ani podmínky, pro maximální měsíční částku (a tím i délku výplaty rodičovské).
V této kalkulačce, pro výpočet rodičovské dovolené (rodičovského příspěvku v roce 2021), si můžete spočítat, kolik byste mohli každý měsíc dostat. Maximální výše rodičovské je v roce 2021 ve výši 43 470 Kč. Pokud jste neměli nárok na mateřskou, pak je maximální rodičovská 10 000 Kč měsíčně.
Zvýšení rodičovského příspěvku na dvojčata platí i pro děti, které se narodily (nebo ještě narodí) před účinností této novely (tedy děti narozené před 1. 1. 2018). Zákon je formulován tak, aby se tato změna vztahovala i na dříve narozené děti.
Nově, tedy od 1. 1. 2018, bude nárok na tuto sociální dávku, pokud průměrný příjem rodiny nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.
Od 1. 1. 2018 bude rodičovský příspěvek při narození dvou a více dětí v celkové výši 330 000 Kč. Zvýší se i maximální rodičovská a to až na 32000 Kč měsíčně.