Zvýšení rodičovské a mimořádné přídavky na dítě (5000 Kč) v roce 2022

<span>Vláda představila záměr na zvýšení rodičovského příspěvku (nově až 13 000 Kč měsíčně). A dále by chtěla během srpna 2022, vyplatit mimořádný jednorázový příspěvek na dítě 5000 Kč. Tento přídavek na dítě, by byl určen pro rodiny s ročním příjmem do 1 miliónu korun a týkal by se dětí do </span> Vláda představila záměr na zvýšení rodičovského příspěvku (nově až 13 000 Kč měsíčně). A dále by chtěla během srpna 2022, vyplatit mimořádný jednorázový příspěvek na dítě 5000 Kč. Tento přídavek na dítě, by byl určen pro rodiny s ročním příjmem do 1 miliónu korun a týkal by se dětí do

Inflace za březen 2022, stoupla na skoro 13% (podle ČSÚ je meziroční inflace 12,7% za 03/2022). Očekává se, že v následujících měsících roku 2022, se inflace dostane i na 15%. Zdražuje úplně všechno. Potraviny v obchodech, elektřina a plny, pohonné hmoty (benzín a nafta), nájmy, služby, …., atd.

Jak se mění sociální dávky kvůli vysoké inflaci a zdražování

Vláda se na to snaží reagovat, a postupně zavádí změny a novinky v sociální oblasti, které by dopady vysoké inflace a zdražování, měly alespoň trochu zmírnit (úplně se to asi nedá kompenzovat):

Podpora pro rodiny s dětmi – zvýšení rodičovské a přídavek na dítě

Ke změnám, které již byly od začátku roku zavedeny do praxe, mají nově přibýt další dvě změny, které cílí především na rodiny s dětmi:

  • Od srpna 2022, by se měla zvýšit rodičovská (rodičovský příspěvek) na 13 000 Kč měsíčně
  • V srpnu by měly dostat rodiny s dětmi příspěvek 5000 Kč na každé dítě do 18 roků

Přídavek na dítě – 5000 Kč možná už od srpna 2022

Na konci dubna 2022, představila vláda záměr poskytnout plošnou podporu pro rodiny s dětmi.

Všechny rodiny, které mají roční příjmy do 1 miliónu korun, mají dostat příspěvek 5000 Kč na dítě do 18 roků.

Vláda o tom mluví, jako o cílené podpoře, fakticky je to ale spíše plošná sociální dávka. Na příspěvek 5000 Kč, by mohlo mít nárok až 2,1 miliónu dětí. Podle některých odhadů, by na mimořádný přídavek na dítě, mohlo dosáhnout až 85% domácností s dětmi.

Kdy bude nárok na příspěvek 5000 Kč na dítě a jaké budou podmínky?

Vláda sice představila záměr, vyplatit 5000 Kč na každé dítě do 18 roků (příjem do 1 miliónu korun v rodině), zatím ale není nic definitivně schváleno.

Aby mohl být vyplacen tento mimořádný přídavek na dítě, je nutné schválit příslušnou změnu zákona. Takže je nutné projednání v Parlamentu a Senátu.

Vláda navrhuje tyto parametry mimořádného přídavku 5000 Kč na dítě:

  • 5000 Kč pro každé dítě do 18 roků
  • Pro děti narozené do určitého konkrétního data (datum výplaty příspěvku)
  • Pro děti, které mají 18 narozeniny nejdříve k určitému datu (datum výplaty příspěvku)
  • Pro rodiny (a samoživitelky či samoživitele) s čistým ročním příjmem do 1 miliónu korun
  • Příspěvek by se měl vyplácet během srpna 2022
  • O mimořádný přídavek půjde požádat online
  • Příjem do 1 miliónu korun za rok (souhrn všech příjmů v rodině)
  • Původně se mluvilo o čistém příjmu 1 milión korun, následně se vláda „opravila“ na 1 milión korun v hrubém příjmu

Poznámka: Vláda původně avizovala, že na příspěvek bude nárok, při ročním čistém příjmu do 1 miliónu korun. Nárok by tak měla například i samoživitelka, s hrubou mzdou cca 105 tisíc korun měsíčně (pro kterou by jednorázový příspěvek 5000 Kč asi nebyl zrovna „existenční“ záležitostí).

Po několika dnech si ale vláda uvědomila, že asi trochu „přestřelila“, a vyhlásila „opravu“, že se bude jednat o 1 milión korun hrubého příjmu. To je nějakých 83,5 tisíce korun hrubého měsíčně. Což pro dva rodiče a dvě děti, také není úplně malý příjem, aby potřebovali jednorázově sociální dávku 5000 Kč.

Zvýšení rodičovské (rodičovského příspěvku) na 13 000 Kč měsíčně

Když vláda schvalovala zvýšení životního a existenčního minima (zvýšilo se od 1. 4. 2022), tak mluvila i o možném zvýšení rodičovského příspěvku o 15%.

Rodičovský příspěvek, který je nyní 300 000 Kč na jedno dítě, se tak měl zvýšit až na 345 000 Kč. U dvojčat, kde je nárok na 450 000 Kč se mohlo jednat o zvýšení na 517 500 Kč.

Nyní vláda představila záměr, zvýšit pouze limit pro měsíční částku rodičovského příspěvku. Základní částka (300 000 Kč nebo 450 000 Kč), by se tedy zřejmě nezvyšovala. Bylo by jen umožněno rychlejší čerpání z celkové částky.

Nyní je možné, dostávat rodičovskou ve výši mateřské (30 násobek vyměřovacího základu pro PPM, pokud měl někdo mateřskou 20 000 Kč za měsíc, může mít i stejný rodičovský příspěvek).

Nebo pokud někdo neměl nárok na mateřskou (nebo měl jen nízký vyměřovací základ), tak může dostat maximálně 10 000 Kč měsíčně (resp. 15 000 Kč u dvojčat).

Vláda chce nechat zvýšit limity pro čerpání rodičovské na 13 000 Kč měsíčně (resp. na 19 500 Kč u dvojčat).

Fakticky se tedy nebude jednat o zvýšení rodičovského příspěvku. Zvýšením limitu pro měsíční částku, se tak jen případně zkrátí doba, po kterou je rodičovská vyplácena.

Další změny sociálních dávek nebo zvýšení platů státních zaměstnanců

Kromě těchto změn, jdou projednávány/připravovány i další změny. Od června 2022, se budou už podruhé zvyšovat důchody (možná se zvýší i potřetí, během podzimu 2022). Připravují se změny v oblasti dávek pro zdravotně postižené.

Ozývají se hlasy, že by se měla zvýšit minimální mzda a také platy státních zaměstnanců (minimálně o inflaci).

Příspěvek 5000 Kč na dítě a podzimní volby?

Při pohledu na představený vládní záměr – téměř plošná podpora 5000 Kč pro každé dítě, se nelze ubránit srovnání s loňským „rouškovým“ 5000 Kč pro důchodce. Které bylo „čistě shodou okolností“ načasováno před podzimní parlamentní volby.

Letošní mimořádný příspěvek na dítě pro rodiny, je zase „shodou okolností“ směřován na srpnu, kdy už v září budou další volby. Že by se jednalo čistě o shodu náhod, je poměrně nepravděpodobné. 2,2 miliónu dětí (resp. jejich rodičů), není úplně zanedbatelná skupina voličů …

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Zvýšení rodičovské a mimořádné přídavky na dítě (5000 Kč) v roce 2022

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna