Kdo bude mít nárok na vyšší přídavky na dítě v roce 2024?

Nárok na zvýšené přídavky je, pokud alespoň jeden z rodičů (společně posuzovaných osob), bude mít příjem nejméně 4860 Kč (příjem z výdělečné činnosti).

Přídavky na dítě mají dvě různé „sazby“. Jsou zde základní přídavky na dítě a zvýšené přídavky na dítě. Na ty základní má nárok každý, kdo splní podmínky pro tuto sociální dávku.

Základní podmínky pro nárok na přídavky na dítě se v roce 2024 nemění. Zůstává stejné i životní minimum. A nedochází ani ke zvýšení příspěvků (poslední zvýšení bylo na začátku minulého roku).

Nárok na přídavky na dítě, je při příjmu do 3,4 násobek životního minima (viz výpočet životního minima v roce 2024).

U přídavků na dítě se současně sleduje, z jakého zdroje pochází vaše příjmy. Pokud má alespoň jeden člen rodiny (společně posuzovaných osob) příjem například ze zaměstnání, pak je nárok na zvýšené přípravky.

Konkrétně se musí jednat o příjem ve výši nejméně životního minima jednotlivce. Může to být například výplata ze zaměstnání, podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, ošetřovné, peněžitá pomoc v mateřství, rodičovská, důchodové dávky apod.

Pokud by v rodině ani jeden z členů neměla takovýto příjem, pak je nárok pouze na základní přídavky.

Základní přídavky na dítě jsou v roce 2024:

830 Kč na dítě do 6 roků
970 Kč na dítě 6 – 15 roků
1080Kč na dítě do 26 roků

Zvýšené přídavky na dítě jsou o 500 Kč měsíčně vyšší:

1330 Kč na dítě do 6 roků
1470 Kč na dítě 6 – 15 roků
1580 Kč na dítě do 26 roků

Nárok na zvýšené přídavky je v případě, pokud alespoň jeden z rodičů (společně posuzovaných osob), bude mít příjem nejméně 4860 Kč (příjem z výdělečné činnosti). Tento příjem pak musí být v každém ze 3 měsíců, v předchozím kalendářním čtvrtletí.

Mohlo by vás zajímat: Zvýšení přídavků na dítě 2024, Těhotenské strie na břiše, Co pomáhá proti striím

Podmínky pro nárok na dětské přídavky se v roce 2024 zatím nemění. MPSV připravuje reformu sociálních dávek – 4 sociální dávky se budou rušit (zruší se i příspěvek na dítě) a vznikne 1 nová sociální dávka. Změna by měla platit od začátku roku 2025.
Podívejte se, na jaké sociální dávky a podporu od státu, může mít nárok matka samoživitelka s dítětem (dětmi) v roce 2024. Můžete mít nárok na mateřskou, rodičovskou, porodné, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení).
V roce 2024 se životní a existenční minimum zatím nezvyšuje - platí stejné údaje, jako v minulém roce. A to i přes to, že od ledna 2024 se zdražuje řada nákladů na živobytí. Zvýšení životního minima, by se měla vláda zabývat až na podzim - v listopadu 2024.
Základní životní minimum jednotlivce je v roce 2024 částka 4860 Kč. Existenční minimum jednotlivce je v roce 2024 částka 3130 Kč. K poslednímu zvýšení, došlo na začátku minulého roku. Letos se zatím nic nemění. O možném zvýšení bude vláda jednat až ve druhé polovině roku 2024.
V roce 2024 se přídavky na dítě nemění. Platí stejné podmínky, jako v předchozím roce (není žádné zvýšení). Aktuálně je u dětí do 6 roků nárok na 1330 Kč, u dětí 6 - 15 roků je to 1470 Kč a u dětí do 26 roků je to 1580 Kč měsíčně. Nárok mají rodiny s příjmy do 3,4 násobku životního minima.
V roce 2024 se podmínky pro nárok na dětské přídavky nemění. Aktuálně je nárok na přídavky, i při průměrném měsíčním příjmu v rodině, který nepřekračuje 3,4 násobek životního minima. Přídavky na dítě je nově možné vyřídit i online - přes internet v aplikaci JENDA.
Nárok na dávku vzniká, pokud průměrný měsíční příjem nepřesahuje 3,4 násobek životního minima. V roce 2024 se životní a existenční minimum nemění. Nemění se ani podmínky pro nárok na tuto sociální dávku. Kdo měl nárok na dětské přídavky v minulém roce, ten na ně pravděpodobně bude mít nárok i v roce 2024.
Na mimořádný jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě, bude nárok při příjmu do 1 miliónu korun hrubého (příjem za rok 2021). Mezi příjmy se počítá výplata ze zaměstnání, příjmy z podnikání, příjmy z DPP nebo DPČ, alimenty (výživné), rodičovský příspěvek, a další. Počítá se i příjem dalších osob (které sdílí společnou domácnost s rodičem dítěte).