Kdo bude mít nárok na vyšší přídavky na dítě?

Nárok na zvýšené přídavky bude, pokud alespoň jeden z rodičů (společně posuzovaných osob), bude mít příjem nejméně 3410 Kč (příjem z výdělečné činnosti).

Přídavky na dítě mají dvě různé „sazby“. Jsou zde základní přídavky na dítě a zvýšené přídavky na dítě. Na ty základní má nárok každý, kdo splní podmínky pro tuto sociální dávku.

Základní podmínkou, pro nárok na přídavky na dítě, je to, že průměrní čistý měsíční příjem všech členů rodiny (společně posuzovaných osob), za poslední 3 měsíce nepřekračuje 2,7 násobek životního minima. Pokud je průměrný příjem nižší, pak je nárok minimálně na základní přídavky na dítě.

U přídavků na dítě se současně sleduje, z jakého zdroje pochází vaše příjmy. Pokud má alespoň jeden člen rodiny (společně posuzovaných osob) příjem například ze zaměstnání, pak je nárok na zvýšené přípravky.

Konkrétně se musí jednat o příjem ve výši nejméně životního minima jednotlivce. Může to být například výplata ze zaměstnání, podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, ošetřovné, peněžitá pomoc v mateřství, rodičovská, důchodové dávky apod.

Pokud by v rodině ani jeden z členů neměla takovýto příjem, pak je nárok pouze na základní přídavky.

Základní přídavky na dítě jsou:

  • 500 Kč na dítě do 6 roků
  • 610 Kč na dítě 6 – 15 roků
  • 700 Kč na dítě do 26 roků

Zvýšené přídavky na dítě jsou o 300 Kč měsíčně vyšší:

  • 800 Kč na dítě do 6 roků
  • 910 Kč na dítě 6 – 15 roků
  • 1000 Kč na dítě do 26 roků

Nárok na zvýšené přídavky bude, pokud alespoň jeden z rodičů (společně posuzovaných osob), bude mít příjem nejméně 3860 Kč (příjem z výdělečné činnosti). Tento příjem pak musí být v každém ze 3 měsíců, v předchozím kalendářním čtvrtletí.

Mohlo by vás zajímat: Zvýšení přídavků na dítě, Těhotenské strie na břiše, Co pomáhá proti striím

Podívejte se, na jaké sociální dávky a podporu od státu, může mít nárok matka samoživitelka s dítětem (dětmi) v roce 2020. Můžete mít nárok na mateřskou, rodičovskou, porodné, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení).
Vláda schválila návrh, že by od července 2021 bylo vypláceno náhradní výživné za neplatiče alimentů. Náhradní výživné by vyplácel Úřad práce (jako jiné sociální dávky), v maximální výši 3000 Kč měsíčně. To odpovídá tomu, jaká je průměrná výše alimentů v roce 2020.
Od 1. 4. 2020 se zvýšilo životní minimum. Díky tomu má v roce 2020 nárok na přídavky více rodin, než v předchozím období.
Od 1. 4. 2020 dochází ke zvýšení částek životního a existenčního minima jak pro jednotlivce, tak i pro rodinu.
Ošetřovné je pak 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Můžete ho dostávat po dobu 9 dní (nebo až 16 dní pokud jste samoživitel nebo samoživitelka).
Nově, tedy od 1. 1. 2018, bude nárok na tuto sociální dávku, pokud průměrný příjem rodiny nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.