Kdo bude mít nárok na vyšší přídavky na dítě?

Nárok na zvýšené přídavky bude, pokud alespoň jeden z rodičů (společně posuzovaných osob), bude mít příjem nejméně 3410 Kč (příjem z výdělečné činnosti).

Od října 2017 se zvyšují přídavky na dítě. Ten kdo měl doposud nárok na přídavky na dítě, může mít od října 2017 nárok na vyšší částku. Pokud bude splňovat příslušné podmínky. Nárok na dětské přídavky pak ale může mít i více rodin.

Až do konce září 2017 platí, že je nárok na příspěvek na dítě, pokud průměrný měsíční příjem „rodiny“ (společně posuzovaných osob) nepřevyšuje 2,4 násobek životního minima. Od 1. 10. 2017 pak bude nárok na přídavky na děti, pokud průměrný měsíční příjem (v tomto případě už jen za předchozí kalendářní čtvrtletí), nepřekročí 2,7 násobek životního minima. Reálně by tak na přídavky mělo „dosáhnout“ více rodin.

Současná výše přídavků – tedy 500 Kč na dítě do 6 roků, 610 Kč na dítě 6 – 15 roků a 700 Kč na dítě do 26 roků budou zachovány v původní výši. Při splnění určitých podmínek, ale bude nárok i na zvýšené přídavky. A to o 300 Kč měsíčně. Tedy 800 Kč na dítě do 6 roků, 910 Kč na dítě 6 – 15 roků a 1000 Kč na dítě do 26 roků.

Nárok na zvýšené přídavky bude, pokud alespoň jeden z rodičů (společně posuzovaných osob), bude mít příjem nejméně 3410 Kč (příjem z výdělečné činnosti). Tento příjem pak musí být v každém ze 3 měsíců v předchozím kalendářním čtvrtletí.

Nebo bude nárok na vyšší přídavky, i když sice nebude mít ani jeden z rodičů příjem z výdělečné činnosti, ale bude dostávat „alespoň“ podporu v nezaměstnanosti, podporu při rekvalifikaci, nemocenské dávky, některou z důchodových dávek, příspěvek na péči o dítě do 18 roků, rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou).

Mohlo by vás zajímat: Zvýšení přídavků na dítě, Těhotenské strie na břiše, Co pomáhá proti striím

Nově, tedy od 1. 1. 2018, bude nárok na tuto sociální dávku, pokud průměrný příjem rodiny nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.