Těhotenské strie na břiše

Striím se nedá zcela zabránit. Dá se jim ale do určité míry předcházet. Pružnost pokožky zlepšuje kolagen.

S těhotenstvím je spojena celá řada změn, které probíhají v těle ženy. Když pomineme samotné těhotenství (tedy růst a vývoj plodu), je zde i celá řada sekundárních změn. Jedním z nepříliš oblíbených projevů těhotenství jsou těhotenské strie na břiše (nebo případně i jinde).

Strie (a nejenom ty těhotenské) jsou ve své podstatě drobné jizvičky kůže. Během růstu těhotenského bříška se kůže napíná přes rostoucí objem břicha. V hlubších vrstvách kůže, pak může docházet k popraskáním elastických vláken pokožky.

Strie v těhotenství vznikají nejčastěji na břiše, na stehnech a také na prsou. Strie ale pochopitelně nejsou jenom ty těhotenské. Vznik strií může způsobit jakýkoliv rychlejší nárůst váhy nebo i různé hormonální změny.

Vznik strií je do značné míry podmíněn geneticky. Některé ženy nemusí vůbec používat krémy proti striím, a přesto se u nich vůbec neobjeví. Jiné ženy se mohou „mazat od hlavy až k patě“ a není jim to mnoho platné. Pravda ale je, že těhotenské strie se objeví (ve větší nebo menší míře), asi u 85% žen.

Strie nejsou žádný zdravotní problém. Ovšem z kosmetického (vizuálního) hlediska jimi asi žádná žena nebude nadšena.

Striím se nedá zcela zabránit.  Dá se jim ale do určité míry předcházet. Pružnost pokožky zlepšuje kolagen. Pokožka by také měla být hydratována. Pro těhotné ženy jsou pak speciální hydratační krémy určené pro dobu těhotenství.

Mohlo by vás zajímat: Co pomáhá na strie v těhotenství, Alergie na lepek a Celiakie, Kdy zjistím že jsem těhotná

Strie (a nejenom ty těhotenské) jsou ve své podstatě drobné jizvičky kůže. Vznik strií je do značné míry podmíněn geneticky.