Kdy zjistím že jsem těhotná

Bohužel nejmenší spolehlivost testů je právě v prvních dnech těhotenství, kdy se hladina hormonu HCG zatím ještě tolik nemění.

Hodně žen, které se snaží o početí miminka, nebo i těch, které neplánovaně prožily nechráněný styk, by asi zajímalo, jak zjistit, že jsou těhotné. Je ale nutné říci, že není příliš mnoho spolehlivých metod, jak poznat těhotenství v několika prvních dnech.

I velká většina příznaků těhotenství se objeví až postupně. Jistotu, že jste těhotná, nemáte ani, když se vám opozdí vaše pravidelná menstruace. Nebo naopak, zahnízdění vajíčka bývá někdy spojeno s implantačním krvácením, které ve spojení s prvními příznaky těhotenství velmi zdařile „imituje“ menstruaci. Takže si můžete myslet, že začala menstruace, a přesto můžete být těhotná.

Příznaky začínajícího těhotenství nejsou zcela jednoznačné. Mohou být velmi podobné premenstruačnímu syndromu. Mezi klasické příznaky začínajícího těhotenství se řadí třeba nateklá a citlivé prsa, větší únava, nafouklé břicho, zvýšená citlivost na pachy a chutě. Typická ranní nevolnost nebo zvracení je spíše otázkou až zhruba po měsíci těhotenství.

Na trhu existuje poměrně velké množství různých těhotenských tesů. Ty mají poměrně vysokou spolehlivost. Zpravidla fungují na principu měření hladiny hormonu HCG. Různé testy ale mají různou míru citlivosti. Hladina hormonu se navíc u jednotlivých žen přirozeně liší. Takže ani negativní test neznamená, že nejste těhotná. Což ale platí i obráceně. Z různých důvodů mohou být výsledky i falešně pozitivní.

Bohužel nejmenší spolehlivost testů je právě v prvních dnech těhotenství, kdy se hladina hormonu HCG zatím ještě tolik nemění.

Alternativou k běžně dostupným komerčním testům z „drogérie“ je krevní vyšetření. Nebo z také ultrazvukové vyšetření (spíše ale opět až s určitým odstupem po zahájení těhotenství).

Mohlo by vás zajímat: Co dělat jako těhotná, Co se nesmí dělat v těhotenství, Jak bolí porod, Alergie u kojenců

Pokud hledáte muže, a zkoušíte to přes internet, pak je nutné dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Při online seznamování, je nutná zvýšená opatrnost. Žádá vás někdo o finanční pomoc? Tak to rychle „utečte“. Pozor také na to, jaké informace o sobě sdílíte.
Poznat, že jste těhotná, můžete už pár dní po začátku těhotenství. Mění se vám nálady, chutě, jste častěji unavená. Mohou se objevit ranní nevolnosti, zvýšená únava, bolest prsou a další příznaky. Každý z příznaků sám o sobě nic moc neříká. Jejich kombinace, už ale může něco naznačovat.
Co jíst jako těhotná? Jaká je nejlepší těhotenská dieta? Nic takového neexistuje. Během těhotenství byste měla jíst hlavně zdravě a s rozumem. Nemá cenu si něco odpírat. Stejně jako není dobré se zbytečně přejídat.
Nejčastější potravinové alergie u dětí a kojenců jsou především alergie na kravské mléko, vaječný bílek a lepek (pšenice, ječmen žito nebo oves)..
Vypadávání vlasů v souvislosti s těhotenstvím, porodem a kojením je pouze dočasné.
Termín porodu je vždy pouze přibližný. To dáno i tím, že jen málo dětí se rodí přesně podle kalendáře.
Možná pociťujete obavy z toho, co vás vlastně během těhotenství a po porodu čeká. To je ale úplně normální.
Určitě není dobrý nápad sdělovat takovou novinku třeba hned po návratu z práce, když je váš muž ještě unavený ze zaměstnání nebo dokonce hladový.