Co pomáhá na strie v těhotenství

Na strie v těhotenství pomáhá především prevence. Začít řešit strie ve chvíli, kdy se již objevily je už trochu pozdě.

Strie se v těhotenství objevují, až u 85% žen. Množství a rozsah strií se u jednotlivých žen může lišit. Ve větší nebo menší míře se mohou objevit u většiny těhotných. Pouze menší procento nastávajících maminek má to štěstí (nebo také tu správnou genetickou výbavu), že se u nich strie v těhotenství neobjeví.

Na strie v těhotenství pomáhá především prevence. Začít řešit strie ve chvíli, kdy se již objevily je už trochu pozdě. Vznik strií je z větší části nevratný proces. Je sice možné omezit vzhled strií, takže nebudou tolik vidět. Ale ani s pomocí laseru není možné strie tak úplně „vygumovat“. Jakmile strie jednou vzniknou, tak jsou již napořád.

Právě z toho důvodu je tolik důležitá prevence. Když pomineme genetické faktory, pak je vznik strií do značné míry ovlivněn tím, v jaké „kondici“ je vaše pokožka. Suchá, méně pružná pokožka bude náchylnější na vznik strií, než přirozeně pružná a hydratovaná kůže.

Vznik strií je také markantnější, když dochází ke skokovému růstu váhy. To se týká nejenom těhotenství, ale jakéhokoliv rychlejšího nabírání váhy. Kůže je poměrně pružná a elastická. Pokud se ale má hodně roztáhnout, aby se přizpůsobila rostoucímu objemu, potřebuje na to určitý čas. Pokud je růst objemu příliš rychlý, může docházet k popraskání.

Základem prevence vzniku strií je správná životospráva. Ta zahrnuje zdravý jídelníček bohatý na antioxidanty, vitamín A a E a také omega-3 mastné kyseliny. Pružnost kůže je dána obsahem kolagenu – je tedy vhodné volit i potraviny nebo potravinové doplňky, zvyšující množství kolagenu.

Nedílnou součástí prevence je pak i péče o pokožku – pravidelný peeling (exfoliace) pokožky – tedy odstraňování odumřelých kožních buněk. To vede ke stimulaci přirozené regenerace kůže. Důležité je i udržování pokožky hydratované  – ať už dostatečným přísunem tekutin, tím že budete předcházet zbytečnému vysoušení kůže (nadměrná expozice slunečnímu světlu, agresivní kosmetické přípravky ap.), nebo i tím, že budete používat vhodné hydratační krémy. Pro těhotenství je vhodné používat příslušné hydratační krémy určené pro těhotné ženy.

Mohlo by vás zajímat: Jak zpevnit břicho po porodu, Jak se mění váha během těhotenství, Jak urychlit porod

Klasická chřipka, představuje zvýšené riziko pro těhotné ženy. Chřipka může během těhotenství způsobit závažnější průběh nemoci. A mohou s ní být spojena i další rizika pro samotnou matku nebo i pro nenarozené dítě. V těhotenství je doporučeno očkování proti chřipce.
Strie (a nejenom ty těhotenské) jsou ve své podstatě drobné jizvičky kůže. Vznik strií je do značné míry podmíněn geneticky.
Během prvního trimestru se dítě změní z jedné oplodněné buňky (zygoty) na plod, který má na konci trimestru 10 centimetrů a 150 gramů.
Možná pociťujete obavy z toho, co vás vlastně během těhotenství a po porodu čeká. To je ale úplně normální.