Co pomáhá na strie v těhotenství

Na strie v těhotenství pomáhá především prevence. Začít řešit strie ve chvíli, kdy se již objevily je už trochu pozdě.

Na strie v těhotenství pomáhá především prevence. Začít řešit strie ve chvíli, kdy se již objevily je už trochu pozdě.

Strie se v těhotenství objevují, až u 85% žen. Množství a rozsah strií se u jednotlivých žen může lišit. Ve větší nebo menší míře se mohou objevit u většiny těhotných. Pouze menší procento nastávajících maminek má to štěstí (nebo také tu správnou genetickou výbavu), že se u nich strie v těhotenství neobjeví.

Na strie v těhotenství pomáhá především prevence. Začít řešit strie ve chvíli, kdy se již objevily je už trochu pozdě. Vznik strií je z větší části nevratný proces. Je sice možné omezit vzhled strií, takže nebudou tolik vidět. Ale ani s pomocí laseru není možné strie tak úplně „vygumovat“. Jakmile strie jednou vzniknou, tak jsou již napořád.

Právě z toho důvodu je tolik důležitá prevence. Když pomineme genetické faktory, pak je vznik strií do značné míry ovlivněn tím, v jaké „kondici“ je vaše pokožka. Suchá, méně pružná pokožka bude náchylnější na vznik strií, než přirozeně pružná a hydratovaná kůže.

Vznik strií je také markantnější, když dochází ke skokovému růstu váhy. To se týká nejenom těhotenství, ale jakéhokoliv rychlejšího nabírání váhy. Kůže je poměrně pružná a elastická. Pokud se ale má hodně roztáhnout, aby se přizpůsobila rostoucímu objemu, potřebuje na to určitý čas. Pokud je růst objemu příliš rychlý, může docházet k popraskání.

Základem prevence vzniku strií je správná životospráva. Ta zahrnuje zdravý jídelníček bohatý na antioxidanty, vitamín A a E a také omega-3 mastné kyseliny. Pružnost kůže je dána obsahem kolagenu – je tedy vhodné volit i potraviny nebo potravinové doplňky, zvyšující množství kolagenu.

Nedílnou součástí prevence je pak i péče o pokožku – pravidelný peeling (exfoliace) pokožky – tedy odstraňování odumřelých kožních buněk. To vede ke stimulaci přirozené regenerace kůže. Důležité je i udržování pokožky hydratované  – ať už dostatečným přísunem tekutin, tím že budete předcházet zbytečnému vysoušení kůže (nadměrná expozice slunečnímu světlu, agresivní kosmetické přípravky ap.), nebo i tím, že budete používat vhodné hydratační krémy. Pro těhotenství je vhodné používat příslušné hydratační krémy určené pro těhotné ženy.

Mohlo by vás zajímat: Jak zpevnit břicho po porodu, Jak se mění váha během těhotenství, Jak urychlit porod

Jak předcházet striím v těhotenství

Těhotenské strie na břiše vznikají v době těhotenství, když se zvětšuje bříško. Kůže tak reaguje na rostoucí objem břicha. Strie na břiše v těhotenství... [ ČÍST VÍCE ]

První trimestr těhotenství – na co si dát pozor

Těhotenství trvá obvykle 280 dní (9 kalendářních a 10 lunárních měsíců). Celé těhotenství je pak možné rozdělit na tři části (trimestry). První... [ ČÍST VÍCE ]

Jak se připravit na těhotenství

Plánujete miminko, nebo jste již dokonce těhotná? Možná pociťujete obavy z toho, co vás vlastně během těhotenství a po porodu čeká. To je ale úplně... [ ČÍST VÍCE ]