Poradna

V průběhu mateřské dovolené, nesmíte pracovat ve svém původním zaměstnání. Je ale možná práce pro jiného zaměstnavatele (například formou práce na dohodu DPP nebo DPČ). Při příjmu do 10 000 Kč se z DPP neplatí sociální a zdravotní pojištění (podmínky se ale budou od 1. 7. 2024 měnit).
Placení nemocenského pojištění je pro OSVČ dobrovolné. Minimální částka se v roce 2024 zvýšila na 216 Kč (2,7% z vyměřovacího základu). Nemocenské pojištění si může platit i OSVČ vedlejší. Podmínkou pro nárok na mateřskou, je placení pojištění alespoň 180 dní za poslední rok (a 270 dní celkem za 2 roky).
Po skončení rodičovské můžete mít nárok na neschopenku (a nemocenské dávky), jenom pokud jste zaměstnaná. Jestliže vám zaměstnání skončilo už před 2 roky (pracovní poměr na dobu určitou), tak po rodičovské není nárok na nemocenskou a nebudete mít nárok ani na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství).
Podnikání během rodičovské je „automaticky“ považováno za vedlejší činnost (péče o dítě do 4 roků). Pro nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) je nutné placení nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění si můžete platit i jako OSVČ vedlejší. Minimální částka je 216 Kč v roce 2024.
Daňová sleva na dítě může být uplatněna celá (za celý rok), i když jste byla zaměstnaná jenom půl roku. Podmínkou pro nárok na daňový bonus, je minimální roční příjem, alespoň 113 400 Kč (v minulém roce to bylo 103 800 Kč).
Pokud hledáte muže, a zkoušíte to přes internet, pak je nutné dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Při online seznamování, je nutná zvýšená opatrnost. Žádá vás někdo o finanční pomoc? Tak to rychle „utečte“. Pozor také na to, jaké informace o sobě sdílíte.
Ve zkušební době může zaměstnavatel ukončit zaměstnání i během neschopenky. Na nemocenskou může být nárok i po skončení zaměstnání. Zdravotní pojištění během neschopenky platí stát. Po skončení neschopenky, může být nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Těhotná žena (neprovdaná matka dítěte), má nárok na výživné pro sebe (až do 2 roků po porodu). Dále je nárok na výživné pro dítě, a na jednorázový příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Výživné je možné žádat i po pravděpodobném otci dítěte.