Výpočet insolvence 2023 – splátky při oddlužení a nezabavitelná částka

Oddlužení (insolvence), nabízí možnost, jak vyřešit velké dluhy. Při oddlužení je nutné splácet 5 roků (uvažuje se o zkrácení na 3 roky). Během insolvence, zůstává dlužníkům jen velmi málo peněz (poměrně dlouhou dobu). Po 5 letech, se ale díky tomu mohou zbavit všech dluhů, a mít zase „klidný život“.
Insolvence (oddlužení), je možné i během mateřské nebo rodičovské dovolené. Je ale nutné splácet alespoň minimální splátku (2178 Kč měsíčně). Na tuto minimální splátku, může případně přispívat i nějaká třetí osoba (rodiče, známí, kamarádi apod.).
Oddlužení splátkovým kalendářem – insolvenční srážky ze mzdy (nebo jiných příjmů)
Při oddlužení dochází k prodeji majetku dlužníka, a současně jsou prováděny srážky ze všech pravidelných i mimořádných příjmů.
Při oddlužení splátkovým kalendářem, se provádí srážky ze mzdy (nebo jiných příjmů), po dobu až 5 roků (v některých případech to může být i kratší dobu – viz dále).
Po dobu insolvence, má dlužník nárok jen na nezabavitelnou částku (stejná jako při exekuci) a dále na 1/3 ze zbylé části příjmu (maximální možné srážky jsou stejné, jako při exekuci z důvodu přednostní pohledávky). Soud ale může stanovit i jiné (nižší) splátky.
Srážky během insolvence, mohou být prováděny z výplaty v zaměstnání (včetně odměny z dohody DPP a DPČ). Výpočet srážek se provádí z čisté mzdy.
Srážky jsou možné i z důchodu (invalidní nebo starobní důchod). Srážky mohou být i z nemocenské, z podpory v nezaměstnanosti, z mateřské (PPM) nebo z rodičovské (rodičovský příspěvek).
Některé příjmy ale mohou být nižší, než kolik je nezabavitelné minimum – srážky v takovém případně neproběhnou (může se týkat například rodičovské).
Kolik je nezabavitelné minimum během insolvence v roce 2023?
Nezabavitelná částka (stejná pro exekuci i pro insolvenci) se pravidelně zvyšuje. Jenom během minulého roku, se nezabavitelné minimum zvýšilo dokonce 4x. Letos se nezabavitelná částka zvyšovala od začátku roku.
Od 1. 1. 2023, začalo platit několik změn, které mají vliv na výpočet nezabavitelné částky:
- Zvýšilo se životní minimum (pro jednotlivce je to v roce 2023 částka 4 860 Kč)
- Zvýšily se normativní náklady na bydlení (pro výpočet insolvence se používá částka 15 597 Kč)
- Změnil se vzorec pro výpočet nezabavitelné částky (dříve to byly 3/4 ze součtu životního minima a nákladů na bydlení, od 1. 1. 2023 to jsou 2/3)
Nezabavitelné minimum při insolvenci v roce 2023:
- Pro dlužníka v insolvenci je nezabavitelná částka = 13 638 Kč
- Za další osoby (manžel, manželka, dítě) se připočte = 3 409, 50 Kč
Pokud jsou v insolvenci oba manželé, pak mají oba nárok na stejnou nezabavitelnou částku (u rodiny, kde jsou dva dospělí a dvě děti, je to v roce 2023 částka 23 867 Kč). Pro bezdětného, svobodného jednotlivce, bude nezabavitelná částka, jenom 13 638 Kč. Pro matku s dítětem, bude nezabavitelná částka 17 048 Kč.
Výpočet insolvenčních splátek – srážky ze mzdy (nebo z jiného příjmu) v roce 2023
Výpočet insolvenčních srážek ze mzdy (nebo z jiného příjmu), je stejný, jako výpočet exekučních srážek u přednostní pohledávky.
Výpočet insolvence se provádí z čisté mzdy, a roli hraje i počet dalších vyživovaných osob (manžel, manželka nebo dítě, ke kterému má dlužník vyživovací povinnost; výjimkou je situace, kdy je dluh na výživném, pak se dítě nezohlední).
Kromě toho, má ale insolvenční správce nárok, i na všechny mimořádné příjmy (výhry, dědictví, dary, odstupné, apod.).
Jak dlouho trvá insolvence (oddlužení) v roce 2023?
Při oddlužení, se podle aktuálních podmínek, musí splácet dluhy až po dobu 5 roků. Jen v některých případech to může být méně.
Insolvence končí:
- Po 5 letech, pokud soud shledá, že dlužník vyvinul maximální snahu splácet dluhy (neplatí už dříve závazná podmínka, že se musí zaplatit 30% dluhů, nyní je to spíše „doporučení“)
- Po 3 letech, pokud je zaplaceno 60% dluhů
- Po 3 letech, pokud je dlužník v insolvenci invalidní nebo starobní důchodce, nebo pokud dluhy vznikly z větší části před 18 rokem dlužníka
- Případně i dříve, pokud dojde k zaplacení 100% dluhů
Zkrácení insolvence na 3 roky, pro všechny dlužníky v roce 2023
Na konci minulého roku, předložilo Ministerstvo spravedlnosti návrh na změnu insolvenčního zákona. V souladu s požadavky na sjednocení právní úpravy se právem v EU, se navrhuje zkrácení doby oddlužení jen na 3 roky, pro všechny dlužníky.
Zkrácení oddlužení na 3 roky, by se mělo týkat jak podnikatelů (OSVČ), tak i všech dalších dlužníků (běžných fyzických osob).
O změně zákona, by měl v roce 2023 jednat Parlament. Proti zkrácení doby insolvence, ale poměrně ostře protestují zástupci věřitelů.
Nyní dlužníci v insolvenci v průměru splatí asi 56% svých dluhů. Po zkrácení o 2 roky, by to bylo méně než 40%. Je tedy logické, že se to věřitelům příliš nelíbí.
Insolvence (oddlužení) během mateřské nebo rodičovské dovolené
Mateřská nebo rodičovská dovolená, není sama o sobě překážkou, pro zahájení insolvence. Jednou z podstatných podmínek, aby soud povolil zahájení insolvence, je schopnost splácet alespoň minimální splátku.
Vzhledem k tomu, kolik je aktuální nezabavitelná částka (13 638 Kč za dlužníka + 3409,50 Kč za dítě, popř. i za manžela), se nedá očekávat, že by dlužník na mateřské nebo rodičovské, byl schopen splácet dluhy formou srážek z mateřské nebo z rodičovského příspěvku.
Jedním z možných řešení je závazek nějaké 3 osoby, že bude dlužníkovi přispívat na úhradu dluhů, právě alespoň minimální splátku.
Minimální splátka během insolvence, je stanovena na dvojnásobek odměny insolvenčního správce (dlužník v insolvenci, musí být schopen platit náklady insolvence a minimálně stejnou částku i na úhradu dluhů, proto dvojnásobek odměny insolvenčního správce).
Insolvenční správce, má nárok na odměnu 750 Kč + náhradu nákladů 150 Kč, dohromady 900 Kč bez DPH, s DPH je to 1089 Kč.
- Minimální splátka během insolvence je tedy minimálně 2178 Kč měsíčně
Pokud by dlužník v insolvenci, nebyl schopen platit ani tuto minimální splátku (déle než 3 měsíce), pak soud může rozhodnout o zrušení oddlužení (návrh na zrušení insolvence, může podat například insolvenční správce).
Přerušení insolvence během mateřské nebo rodičovské
Splácení dluhů během insolvence, může zkomplikovat i neplánované těhotenství a následná mateřská a rodičovská dovolená.
Pokud je žena již v insolvenci, splácí své dluhy a je neplánovaně těhotná, pak má možnost požádat soud o přerušení insolvence.
Přerušení splátek v insolvenci, je možné – ale jenom na 1 rok, a pouze jednou, za celou dobu insolvence.
Případně je možné požádat soud, pouze o snížení splátek. Důvodem může být například snížení příjmu ze zaměstnání, pokud je žena na neschopence z důvodu rizikového těhotenství, nebo i z důvodu následné mateřské/rodičovské dovolené. I když soud schválí snížení splátek, stále je nutné platit alespoň minimální částku.
Ostatní čtenáři si prohlédli:
- Exekuce na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) 2023
- Sociální dávky pro samoživitelku
- Sociální dávky pro těhotnou ženu
- Exekuce na rodičovskou (rodičovský příspěvek) 2023
- Kolik je životní minimum 2023
- Peněžitá pomoc v mateřství pro OSVČ
- Nezabavitelné minimum při exekuci v roce 2023
- Žádost o přídavky na dítě
- Životní minimum pro matku samoživitelku
- Nárok na mateřskou po ukončení zaměstnání
- Kolik bude náhradní výživné od státu v roce 2023
Diskuse: Výpočet insolvence 2023 – splátky při oddlužení a nezabavitelná částka