Alergie na lepek a Celiakie

Alergie na lepek a Celiakie se často vzájemně zaměňují. Jsou to ale dvě odlišné věci.

Lepek neboli gluten je obecný název pro různé bílkoviny, které obsahuje pšenice (resp. „pšenicovité“ obiloviny, jako je právě pšenice, žito, ječmen a oves). V případě pšenice představuje lepek až 80% z bílkovinového obsahu. Lidské tělo si s těmito bílkovinami někdy příliš nerozumí (přece jen je to „teprve“ pár desítek tisíc let, co je lidé začali konzumovat). Výsledkem je pak alergie na lepek nebo Celiakie (imunitní nesnášenlivost lepku).

Alergie na lepek a Celiakie se často vzájemně zaměňují. Jsou to ale dvě odlišné věci. Alergická reakce na lepek je zprostředkována protilátkami typu IgE, Celiakie zase protilátkami typu IgA (má tedy spíše autoimunitní charakter).

Mezi příznaky alergie na lepek patří především svědění v ústech nebo v krku, bolesti břicha, zvracení, průjem, nadýmaní, rýma, astma, kopřivka, ekzém – tedy klasické alergické reakce, které jsou typické pro většinu potravinových alergií.

Mezi příznaky Celiakie patří především průjem nebo nadýmání, poruchy vstřebávání živin – u dětí se pak projevuje třeba i poruchami růstu. Dalšími příznaky je třeba i zvýšená kazivost zubů nebo chudokrevnost.

Alergie na lepek se dá částečně „léčit“. Resp. je možné vypěstovat částečnou nebo úplnou toleranci organismu na lepek (pomocí alergenové vakcinace). Alergie na lepek také často s postupujícím věkem samovolná odezní.

Celiakie je ve své podstatě neléčitelná. Je možné pouze omezit nebo potlačit její příznaky (bezlepková dieta). Jinak ale není známá žádná metoda léčby.

Mohlo by vás zajímat: Alergie u kojenců, Potravinová alergie na kravské mléko, Jak často kojit novorozence

Co jíst jako těhotná? Jaká je nejlepší těhotenská dieta? Nic takového neexistuje. Během těhotenství byste měla jíst hlavně zdravě a s rozumem. Nemá cenu si něco odpírat. Stejně jako není dobré se zbytečně přejídat.
Nejčastější potravinové alergie u dětí a kojenců jsou především alergie na kravské mléko, vaječný bílek a lepek (pšenice, ječmen žito nebo oves)..
Během kojení nesmíte nějak radikálně omezovat množství kalorií.
Možná pociťujete obavy z toho, co vás vlastně během těhotenství a po porodu čeká. To je ale úplně normální.