Potravinová alergie na kravské mléko

Potravinová alergie na mléko je způsobena imunitní reakcí organismu na přítomnost určitých specifických bílkovin v kravském mléce

Potravinová alergie je imunitní reakce na příjem nějaké konkrétní potraviny (resp. její složky). U malých dětí a kojenců je jednou z nejčastějších alergií, právě ta na kravské mléko. Zde jen pozor na to, že se vždy nemusí jednat o potravinovou alergii v pravém slova smyslu. U dětí do cca 3 roků je poměrně častá i potravinová intolerance (nesnášenlivost) na kravské mléko, která právě do 3 let většinou zcela vymizí.

Potravinová alergie na mléko je způsobena imunitní reakcí organismu na přítomnost určitých specifických bílkovin v kravském mléce – jedná se o β-laktoglobulin, kasein, α-laktoglobulin. Příznaky se pak objevují během několika málo minut až do jedné hodiny (jen výjimečně se může jednat o delší časový úsek – několik hodin, maximálně zpravidla do 24 – 48 hodin).

Příznaky potravinové alergie mohou být různé kožní projevy – kopřivka nebo atopický ekzém, dýchací potíže jako je rýma, kašel nebo astma. Nebo také trávicí problémy, jako jsou boleti bříška, průjmy (nebo naopak zácpy –  ale to je spíše méně častější). Může se projevit i menší váhový přírůstek nebo různé poruchy chování – neklid, poruchy spánku, podrážděnost.

Jak potravinová alergie na kravské mléko, tak i jeho nesnášenlivost, ale u velké většiny dětí postupně sama odezní. Ve školním věku už nemá problémy s mlékem a mléčnými výrobky cca 80% dětí. A pouze asi 3% populace mají obtíže spojené s mlékem až do dospělosti.

Mohlo by vás zajímat: Alergie u kojenců, Alergie na lepek a Celiakie, Očkování kojenců hexavakcínou

Nejčastější potravinové alergie u dětí a kojenců jsou především alergie na kravské mléko, vaječný bílek a lepek (pšenice, ječmen žito nebo oves)..
Při kojení se značně posiluje imunita dítěte. Kojení pak vytváří silnou vazbu mezi dítětem a matkou.
Povinná očkování novorozenců začínají již od 9 týdne po narození.
Mezi typické příznaky kojenecké žloutenky patří zažloutnutí kůže a očního bělma.