Jak často kojit novorozence

Obecně platí, že bezprostředně po porodu je dobré kojit dítě co nejčastěji.

Tak jako se nic v těhotenství a vývoji dítěte neřídí podle striktních tabulek, tak ani to, jak často a jak dlouho kojit novorozence, nejde zcela přesně napasovat na nějaký přesný harmonogram. Každé dítě je trochu jiné a má jiné, individuální potřeby.

Obecně platí, že bezprostředně po porodu je dobré kojit dítě co nejčastěji. To je dobré i pro zahájení tvorby mateřského mléka (to opravdové mateřské mléko se začíná tvořit až několik hodin, nebo dokonce i dní po porodu). Během prvních dní by novorozenec měl být kojen v intervalu cca 2 až 3,5 hodiny. Tedy cca 8 krát až 12 krát za den.

V dalších týdnech už pak není nutné novorozence kojit tak často. Prvních několik týdnů ale nemá smysl zavádět nějaký „pevný“ režim kojení. Zpočátku je tedy vhodné dítě sledovat a nabízet mu kojení kdykoliv máte pocit, že má hlad. Postupně se kojení ustálí do nějaké pevnější podoby. Prvních několik měsíců je pak obvyklé kojení cca 6x denně, tedy přibližně 5x v průběhu dne a jednou v noci.

To, jak často kojit novorozence, je ale opravdu hodně individuální. Předčasně narozené děti, nebo děti s nižší porodní váhou, často potřebují kojení v kratších intervalech (mají menší žaludek, méně toho vypijí, mají dříve hlad).

Mohlo by vás zajímat: Jak nakojit dvojčata?, Co jíst během kojení, Dieta po porodu, Jak rychle otěhotnět

Nejčastější potravinové alergie u dětí a kojenců jsou především alergie na kravské mléko, vaječný bílek a lepek (pšenice, ječmen žito nebo oves)..
Pokud ještě kojíte, pak jsou některé druhy hormonální antikoncepce zakázány. Pro kojící ženy je vhodná pouze antikoncepce bez estrogenů.
Během kojení nesmíte nějak radikálně omezovat množství kalorií.
Při kojení se značně posiluje imunita dítěte. Kojení pak vytváří silnou vazbu mezi dítětem a matkou.
Mezi typické příznaky kojenecké žloutenky patří zažloutnutí kůže a očního bělma.
A Nebojte se. Postarat se o novorozence zvládla i vaše maminka i vaše babička. Vy to určitě zvládnete také.
Na tom, kdy je vhodná doba na ukončení kojení se neshodují ani odborníci ani jednotlivé matky.