Jak pečovat o novorozence – 2 část

<span>Obecně je pravda, že novorozené děti hodně spí. </span> Obecně je pravda, že novorozené děti hodně spí.

Toto je druhá část článku o tom, jak pečovat o novorozence. První část najdete ZDE. V první části péče o novorozence jsme si popsali, jak správně držet novorozence a jak s ním manipulovat. Také to, jak je to s kojením a krmením, nebo jak ho správně přebalovat.

V druhé části článku se pak zaměříme na další aspekty péče o novorozené dítě.

Jak koupat novorozence

Novorozence není potřeba koupat častěji než 3x nebo 4x za týden (i když hned po porodu ani to ne). Řekněme tedy každý druhý den. Příliš časté koupání novorozenců, může vést k narušení přirozené odolnosti jejich pokožky a k nadměrnému vysoušení kůže.

Novorozence může koupat buďto v dětské vaničce, nebo si můžete pořídit koupací kyblík, který je určený speciálně na koupání novorozenců a kojenců. Výhodou koupacího kyblíku je to, že dítě může být celé (až na hlavičku ponořené ve vodě). To je dětem hodně příjemné, připomíná jim to dobu, kdy byly ještě u vás v bříšku.

U malých dětí při koupání ani není nezbytně nutné používat mýdla a šampóny. Můžete sice použít nějaký neutrální dětský šampón a mýdlo, ale když dítě omyjete pouze vodou, tak tím také nic nezkazíte.

Jakmile vašemu dítěti začnou růst první zoubky, tak nezapomínejte na jejich pravidelné čištění. S „čištěním“ zoubků můžete začít, i když dítě ještě ani žádný nemá. Pravidelná stimulace dásní totiž může podpořit růst zoubků.

Při koupání novorozence jej také nikdy nesmíte nechávat o samotě. Proto si ještě před koupáním přichystejte vše potřebné do koupelny, tak ať máte vše na dosah ruky, abyste se nemusela během koupání nikam vzdalovat.

Jak uspat novorozence

Obecně je pravda, že novorozené děti hodně spí. Mezi jednotlivými dětmi jsou, ale co se spánku týká i velmi značné rozdíly. Každé dítě má trochu jiný přirozený spánkový rytmus. U novorozeňat nemá žádný smysl snažit se jim „vnutit“ nějaký váš spánkový rytmus. Naopak, vy byste se měla, alespoň na několik prvních měsíců, přizpůsobit jemu. Tedy naučit se spát ve chvíli, kdy spí vaše dítě a být vzhůru, když vás potřebuje. To je někdy dost náročné. Časem se ale spánkový rytmus vašeho dítěte více srovná, a nechá vás spát i celou noc.

Pokud vaše dítě nemůže usnout, můžete vyzkoušet, co by mu pomohlo s usínáním. Neexistuje žádný univerzální návod na to, jak uspat novorozence. Ano, některé věci zabírají snad na všechny děti – jako třeba když jsou na procházce v kočárku, nebo ´když jedete v autě, tak to snad všechny malé děti za chvíli usnout.

Hodně pomáhá, pokud si s dítětem zavedete nějaké „ukládací“ rituály. Tím může být třeba večerní koupání, čtení pohádky před spaním apod. Podobná opakovaná činnost před spaním dětem značně pomáhá „naladit se“ na spánek.

Když malé děti nemohou usnout, tak někdy pomáhá držet je v náruči, nebo s nimi pomalu chodit po pokoji a jemně je pohupovat. Některé děti mají rády usínání při nějaké klidné, tiché hudbě apod.

Jak si hrát s novorozencem

Když je dítě vzhůru, dávejte jej na hrací deku nebo do kojenecké houpačky. Tak aby na vás vidělo, třeba když budete doma vařit nebo uklízet. Pro dítě je důležité, aby na vás vidělo, pokud bude samotné v pokoji, v postýlce, nebude se mu to ani trochu líbit.

Je také dobré dítěti od začátku zavést režim, že když spí nebo má jít spát, tak je v postýlce. Když je vzhůru tak je naopak na hrací dece či v kojenecké houpačce / křesílku. Toto rozdělení je dobré i s ohledem na usínání. Dítě pak ví, že v postýlce se hlavně spí, kdežto ostatní věci se dějí jinde.

Existuje spousta různých závěsných hraček, se kterými si děti mohou hrát i když zatím jen leží na zádech. Ale určitě není dobré to příliš přehánět s hračkami, které vydávají hlasité zvuky nebo obsahují blikavá světla apod.

I s novorozencem se dá hrát a dělat spousta „blbin“. Můžete se na něj mračit, usmívat, dělat různé obličeje apod. Malé děti také budou mít rády zvuk vašeho hlasu. Můžete mu něco vyprávět, zpívat nebo třeba i číst pohádku. Co na tom, že obsahu pohádky zatím ještě nerozumí.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jak pečovat o novorozence – 2 část

Diskuse: 1
  • Custom avatar Petra

    Nám doktorka doporučovala koupat 1x až 2x týdně a když jsou vedera tak jen otřít místa náchylnější na zapaření. Doporučuje to i řada vědců a to i pro dospělé (najdete na internetu). Každodenní nebo časté koupání je spíš na škodu (vysušuje pokožku, smývá ochranný film a dobré bakterie apod.) Ale je to na každém, dneska jsou lidi poblázněni hygienou a proto taky ve vyspělých zemích přibývá alergiků, ekzematiků, astmatiků apod. 😉 Ale je to na každém, schválně si zkuste najít co doporučují vědci, jak často by se měli koupat dospělí ;-).

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna