Jak dlouho kojit novorozence

Někteří odborníci doporučují co nejdelší dobu kojení, zvláště pak u těch plně nejmenších miminek.

Názory na to, jak dlouho byste měla kojit své novorozené miminko (tedy jak dlouho by mělo trvat jedno kojení), se různí. Někteří odborníci doporučují co nejdelší dobu kojení, zvláště pak u těch plně nejmenších miminek.  Jiní odborníci doporučují, že doba jednoho kojení by neměla překračovat 20 minut.

Obecně platí, že v období prvních týdnů života (šestinedělí), může trvat kojení i delší dobu. Někdy až 45 minut. Delší kojení již ale není tak vhodné. Je také dobré hlídat, aby dítě při kojení neusínalo (což dělá mnoho miminek, zvlášť pokud třeba po porodu mají kojeneckou žloutenku, nebo jsou více „spavé“.

Co se pak týká celkové doby kojení (tedy toho, do jakého věku chcete dítěte kojit), za určité minimum bývá považováno prvních 6 měsíců. Během této doby je dítě schopné získávat svou výživu především z mateřského mléka. Kojením se také značně posiluje imunita dítěte.

Jinak ale platí, že celková doba kojení je pak již individuální. Někdo kojí déle, někdo kratší dobu. Nedá se říci, že kratší doba kojení je automaticky „horší“. Hodně i záleží na tom, jak je maminka schopná pravidelné kojení skloubit s běžným denním režimem. Nebo i na tom, jak to vyhovuje dítěti. Celá řada dětí se „odstaví“ z větší části sama, již v době, kdy začnou dostávat příkrmy.

Mohlo by vás zajímat: Jak často kojit novorozence, Jak otěhotnět, Jak nakojit dvojčata?, Jak dlouho kojit

Nejčastější potravinové alergie u dětí a kojenců jsou především alergie na kravské mléko, vaječný bílek a lepek (pšenice, ječmen žito nebo oves)..
Pokud ještě kojíte, pak jsou některé druhy hormonální antikoncepce zakázány. Pro kojící ženy je vhodná pouze antikoncepce bez estrogenů.
Během kojení nesmíte nějak radikálně omezovat množství kalorií.
Při kojení se značně posiluje imunita dítěte. Kojení pak vytváří silnou vazbu mezi dítětem a matkou.
Povinná očkování novorozenců začínají již od 9 týdne po narození.
Mezi typické příznaky kojenecké žloutenky patří zažloutnutí kůže a očního bělma.
A Nebojte se. Postarat se o novorozence zvládla i vaše maminka i vaše babička. Vy to určitě zvládnete také.