Mateřská na dvojčata

Pokud se narodí dvojčata, tak je mateřská delší.

Pokud se ženě narodí jedno dítě, tak má nárok na mateřskou dovolenou v délce 28 týdnů. Pokud se narodí dvojčata, tak je mateřská delší. A to celkem 37 týdnů. Pokud by se ženě narodilo více než 2 děti, tak už se mateřská dále neprodlužuje.

Mateřská dovolená začíná obvykle 6 – 8 týdnů před porodem. Termín zahájení mateřské dovolené si určuje každá žena sama (po konzultaci se svým lékařem).

Během mateřské mají ženy, které splňují zákonem určené podmínky, nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). To je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění zaměstnanců (nebo podnikajících OSVČ).

Výše „mateřské“ (PPM) se neliší podle počtu narozených dětí. Je tedy jedno, jestli se narodí jedno dítě nebo dvojčata. Výše peněžité pomoci v mateřství je vždy stejná. Liší se jen celková částka, kterou žena dostane. To je dáno tím, že mateřská na dvojčata se vyplácí o 9 týdnů déle (tedy o dva měsíce). Celková výše mateřské na dvojčata je tedy asi o 30% vyšší, než při narození jednoho dítěte. Výše měsíční platby je ale stejná.

Mohlo by vás zajímat: Jak nakojit dvojčata?, Jaký kočárek pro dvojčata, Jak vznikají dvouvaječná dvojčata

Pokud by si OSVČ platit jen minimální nemocenské pojištění, pak je i mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), jen minimální. Při nemocenském pojištění 126 Kč měsíčně by mateřská byla 27 244 Kč za 28 týdnů (196 dní)
Pravděpodobnost narození dvojčat je poměrně nízká – někde mezi 1 – 2%. Pokud máte dvojčata v rodině, tak se tato pravděpodobnost o něco málo zvyšuje, a to až na 4 – 6%.
Zvýšení rodičovského příspěvku na dvojčata platí i pro děti, které se narodily (nebo ještě narodí) před účinností této novely (tedy děti narozené před 1. 1. 2018). Zákon je formulován tak, aby se tato změna vztahovala i na dříve narozené děti.
Peněžitá pomoc v mateřství je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění (zaměstnanců nebo OSVČ).
Mít dvojčata má ale i různé výhody. Uvidíte sama, že si to i s dvojčaty pořádně užijete.
Narození dvojčat připadá přibližně v počtu jednou na 80 porodů, tedy pravděpodobnost narození dvojčat je asi 1,25%.