Mateřská na dvojčata 2023

Pokud se narodí dvojčata, tak je mateřská delší – 37 týdnů namísto 28 týdnů u jednoho dítěte.

Pokud se ženě narodí jedno dítě, tak má nárok na mateřskou dovolenou v délce 28 týdnů. Pokud se narodí dvojčata, tak je mateřská delší. A to celkem 37 týdnů. Pokud by se ženě narodilo více než 2 děti, tak už se mateřská dále neprodlužuje.

Mateřská dovolená začíná obvykle 6 – 8 týdnů před porodem. Termín zahájení mateřské dovolené si určuje každá žena sama (po konzultaci se svým lékařem).

Během mateřské mají ženy, které splňují zákonem určené podmínky, nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). To je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění zaměstnanců (nebo podnikajících OSVČ).

Výše „mateřské“ (PPM) se neliší podle počtu narozených dětí. Je tedy jedno, jestli se narodí jedno dítě nebo dvojčata. Výše peněžité pomoci v mateřství je vždy stejná. Liší se jen celková částka, kterou žena dostane. To je dáno tím, že mateřská na dvojčata se vyplácí o 9 týdnů déle (tedy o dva měsíce). Celková výše mateřské na dvojčata je tedy asi o 30% vyšší, než při narození jednoho dítěte. Výše měsíční platby je ale stejná.

Viz: Kalkulačka: Kolik je mateřská (PPM) v roce 2023?

Mohlo by vás zajímat: Jak nakojit dvojčata?, Jaký kočárek pro dvojčata, Jak vznikají dvouvaječná dvojčata

Základní podmínky pro nárok na mateřskou, se v roce 2023 nemění. Od 1. 1. 2023, se zvyšují redukční hranice. Maximální mateřská je v roce 2023 ve výši 49 440 Kč. Na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), je nárok 28 nebo 37 týdnů (pro muže jen 22 týdnů).
Od začátku roku 2023, se zvyšují redukční hranice pro výpočet PPM (peněžité pomoci v mateřství). V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik je „mateřská“ pro OSVČ od 1. 1. 2023, a jaké jsou podmínky pro nárok na PPM. Nebo jak je to s rodičovskou u OSVČ v roce 2023.
V minulém roce, se otcovská dovolená prodloužila na 2 týdny (14 kalendářních dní). Na otcovskou mají nárok především zaměstnanci, nebo případně i OSVČ. Otcovská, musí být vyčerpána, během prvních 6 týdnů po porodu. Výpočet otcovské, je podobný jako výpočet mateřské (PPM) - i zde je to 70% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu).
Pravděpodobnost narození dvojčat je poměrně nízká – někde mezi 1 – 2%. Pokud máte dvojčata v rodině, tak se tato pravděpodobnost o něco málo zvyšuje, a to až na 4 – 6%.
Řada žen, je před porodem na rizikovém těhotenství. Jedná se o „běžnou“ pracovní neschopnost. Je nárok na nemocenské dávky (vypočítané stejně, jako u jiné neschopenky). Platí i stejná omezení, jako jsou například vycházky. V této kalkulačce si můžete spočítat nemocenskou v roce 2023.
Pokud by si OSVČ platit jen minimální nemocenské pojištění, pak je i mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), jen minimální. Při nemocenském pojištění 168 Kč měsíčně v roce 2023, by mateřská byla 36 260 Kč za 28 týdnů (196 dní).
Od začátku roku 2023 dochází ke zvýšení redukčních hranic, které ovlivňují výpočet výše mateřské (peněžité pomoci v mateřství, PPM). Mateřská by se měla v roce 2023 zvýšit jen mírně (desítky korun měsíčně). Od 1. 1. 2023 se zvyšuje i maximální mateřská. A v návaznosti na to, i maximální rodičovská (rodičovský příspěvek)
Mateřská dovolená je poskytována zaměstnancům v rozsahu 28 týdnů nebo 37 týdnů (u dvojčat). Pro výpočet mateřské je rozhodující vaše hrubá mzdy, resp. vyměřovací základ.