Alergie na lepek a Celiakie

Alergie na lepek a Celiakie se často vzájemně zaměňují. Jsou to ale dvě odlišné věci.

Alergie na lepek a Celiakie se často vzájemně zaměňují. Jsou to ale dvě odlišné věci.

Lepek neboli gluten je obecný název pro různé bílkoviny, které obsahuje pšenice (resp. „pšenicovité“ obiloviny, jako je právě pšenice, žito, ječmen a oves). V případě pšenice představuje lepek až 80% z bílkovinového obsahu. Lidské tělo si s těmito bílkovinami někdy příliš nerozumí (přece jen je to „teprve“ pár desítek tisíc let, co je lidé začali konzumovat). Výsledkem je pak alergie na lepek nebo Celiakie (imunitní nesnášenlivost lepku).

Alergie na lepek a Celiakie se často vzájemně zaměňují. Jsou to ale dvě odlišné věci. Alergická reakce na lepek je zprostředkována protilátkami typu IgE, Celiakie zase protilátkami typu IgA (má tedy spíše autoimunitní charakter).

Mezi příznaky alergie na lepek patří především svědění v ústech nebo v krku, bolesti břicha, zvracení, průjem, nadýmaní, rýma, astma, kopřivka, ekzém – tedy klasické alergické reakce, které jsou typické pro většinu potravinových alergií.

Mezi příznaky Celiakie patří především průjem nebo nadýmání, poruchy vstřebávání živin – u dětí se pak projevuje třeba i poruchami růstu. Dalšími příznaky je třeba i zvýšená kazivost zubů nebo chudokrevnost.

Alergie na lepek se dá částečně „léčit“. Resp. je možné vypěstovat částečnou nebo úplnou toleranci organismu na lepek (pomocí alergenové vakcinace). Alergie na lepek také často s postupujícím věkem samovolná odezní.

Celiakie je ve své podstatě neléčitelná. Je možné pouze omezit nebo potlačit její příznaky (bezlepková dieta). Jinak ale není známá žádná metoda léčby.

Mohlo by vás zajímat: Alergie u kojenců, Potravinová alergie na kravské mléko, Jak často kojit novorozence

Těhotenská dieta: Co jíst během těhotenství?

Hodně nastávajících maminek, zvláště těch, které jsou těhotné poprvé, se zajímá o to, co jíst během těhotenství. Na internetu se dá najít mnoho... [ ČÍST VÍCE ]

Potravinová alergie u dětí a kojenců

Potravinové alergie je nejrozšířenějším typem alergie vůbec. Nějakou formou potravinové alergie trpí až 4% populace. U kojenců a dětí do 3 let je... [ ČÍST VÍCE ]

Dieta při kojení: co jíst a co nejíst když kojíte?

Během kojení mohou jíst maminky v zásadě vše. Pokud je jejich jídelníček alespoň trochu rozumný a vyvážený, pak určitě není potřeba dodržovat... [ ČÍST VÍCE ]

Jak se připravit na těhotenství

Plánujete miminko, nebo jste již dokonce těhotná? Možná pociťujete obavy z toho, co vás vlastně během těhotenství a po porodu čeká. To je ale úplně... [ ČÍST VÍCE ]