Náhradní výživné od Úřadu práce od 1.7.2021

Na náhradní výživné od Úřadu práce bude mít nárok samoživitelka (samoživitel), pokud druhý rodič neplatí alimenty

V parlamentu byl schválen nový zákon o náhradním výživném. Podle všech předpokladů, by tak samoživitelky (samoživitelé) mohli mít od 1. 7. 2021, nárok na výživné placené státem. A to v případech, kdy druhý rodič neplatí nařízené alimenty.

Náhradní výživné od roku 2021, bude spadat mezi sociální dávky (bude to nová sociální dávka) a bude se tak vyřizovat na Úřadu práce (stejně jako další sociální dávky, například jako přídavky na bydlení, přídavky na dítě nebo třeba rodičovský příspěvek).

Na náhradní výživné od Úřadu práce bude mít nárok samoživitelka (samoživitel), pokud druhý rodič neplatí alimenty. Aby bylo možné požádat Úřad práce o náhradní alimenty, bude nutné nejprve podat návrh na exekuci.

Následně bude možné zajít na Úřad práce a zde si vyřídit náhradní výživné. To by mělo být od 1.7.2021, ve výši maximálně 3000 Kč měsíčně na jedno dítě.

Nebude to ale pevná částka – výpočet výše náhradního výživného bude vycházet z toho, jak vysoké alimenty na dítě soud nařídil. A jestli druhý rodič platí alespoň část z této částky (resp. jestli se díky exekuci podaří vymoci alespoň část dlužného výživného).

Náhradní výživné od Úřadu práce, by se mělo vyplácet pravidelně každý měsíc (jako jiné sociální dávky).

Mohlo by vás zajímat: Kolik bude náhradní výživné od státu v roce 2021, Vyřízení žádosti o náhradní výživné od 1.7.2021, Tabulka doporučená výše výživného

Od července 2021, je nárok na náhradní výživné od státu. Pokud vám druhý rodič dítěte, neplatí soudem stanovené alimenty, pak je možnost obrátit se na Úřad práce, a podat žádost o náhradní výživné. To může být ve výši až 3000 Kč na jedno dítě. Nárok je po dobu 24 měsíců.
Na začátku roku 2021, dochází k řadě změn, které se týkají sociálních dávek, mateřské, rodičovské, nebo i dalších oblastí. Zvyšuje se například i minimální mzda a minimální zdravotní pojištění. Další změny přijdou v průběhu roku 2021. Nové náhradní výživné od Úřadu práce, zvýšení přídavku na dítě a jiné změny.
Aktuálně neexistuje žádný přesný vzorec, nebo tabulka, podle které by se musel soud řídit při stanovení výše výživného.
Od 1. 7. 2021 budou mít samoživitelky (samoživitelé) nárok na náhradní výživné od státu. Bude se jednat o novou sociální dávku, kterou bude vyplácet Úřad práce. Náhradní výživné (alimenty) bude až 3000 Kč na jedno dítě. Žádost o náhradní výživné bude možné začít řešit až od poloviny roku 2021.
I když zákon neurčuje, jak přesně by mělo být vysoké výživné na dítě, přesto existují určité doporučující tabulky, podle kterých se soudy zpravidla řídí. Jedná se především o návrh doporučující výši výživného procentem z příjmů rodiče. Tabulka je aktuální i pro rok 2021.
Zákon nestanovuje žádné minimální nebo maximální výživné. Konkrétní výše alimentů je plně v kompetenci rozhodujícího soudce.
Vláda schválila návrh, že by od července 2021 bylo vypláceno náhradní výživné za neplatiče alimentů. Náhradní výživné by vyplácel Úřad práce (jako jiné sociální dávky), v maximální výši 3000 Kč měsíčně. To odpovídá tomu, jaká je průměrná výše alimentů v roce 2020.