Náhradní výživné od Úřadu práce v roce 2024

Na náhradní výživné od Úřadu práce bude mít nárok samoživitelka (samoživitel), pokud druhý rodič neplatí alimenty

Samoživitelé (samoživitelky), kterým druhý rodič neplatí výživné (alimenty), mají možnost požádat Úřad práce o vyplácení náhradního výživného.

Náhradní výživné spadá mezi sociální dávky (je to nová sociální dávka) a vyřizuje se na Úřadu práce (stejně jako další sociální dávky, například jako přídavky na bydlení, přídavky na dítě nebo třeba rodičovský příspěvek).

Na náhradní výživné od Úřadu práce má nárok samoživitelka (samoživitel), pokud druhý rodič neplatí alimenty. Aby bylo možné požádat Úřad práce o náhradní alimenty, bude nutné nejprve podat návrh na exekuci.

Následně je možné zajít na Úřad práce a zde si vyřídit náhradní výživné. To je v roce 2024, ve výši maximálně 3000 Kč měsíčně na jedno dítě.

Není to ale pevná částka – výpočet výše náhradního výživného bude vycházet z toho, jak vysoké alimenty na dítě soud nařídil. A jestli druhý rodič platí alespoň část z této částky (resp. jestli se díky exekuci podaří vymoci alespoň část dlužného výživného).

Náhradní výživné od Úřadu práce, se vyplácí pravidelně každý měsíc (jako jiné sociální dávky). Maximální doba, po kterou může být nárok na náhradní výživné, jsou aktuálně 4 roky (48 měsíců).

Mohlo by vás zajímat: Kolik bude náhradní výživné od státu v roce 2024, Vyřízení žádosti o náhradní výživné 2024, Tabulka doporučená výše výživného

Daňová sleva na dítě může být uplatněna celá (za celý rok), i když jste byla zaměstnaná jenom půl roku. Podmínkou pro nárok na daňový bonus, je minimální roční příjem, alespoň 113 400 Kč (v minulém roce to bylo 103 800 Kč).
Těhotná žena (neprovdaná matka dítěte), má nárok na výživné pro sebe (až do 2 roků po porodu). Dále je nárok na výživné pro dítě, a na jednorázový příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Výživné je možné žádat i po pravděpodobném otci dítěte.
Zákon nestanovuje žádné minimální nebo maximální výživné. Konkrétní výše alimentů je plně v kompetenci rozhodujícího soudce.
Na začátku roku 2024, dochází k řadě změn, které se týkají sociálních dávek, mateřské, rodičovské, nebo i dalších oblastí. Zvyšuje se například i minimální mzda a minimální zdravotní pojištění. Další změny přijdou v průběhu roku 2024.
Parlament schválil změnu zákona o náhradním výživném. Na alimenty od státu (od Úřadu práce), bude nově nárok až 4 roky (48 měsíců). Doposud to byly pouze 2 roky. Od státu je možné dostat až 3 tisíce korun na jedno dítě (podmínkou je zahájení exekuce na alimenty).
Samoživitelky (samoživitelé) mohou mít nárok na náhradní výživné od státu. Jedná se o novou sociální dávku, kterou vyplácí Úřad práce. Náhradní výživné (alimenty) jsou až 3000 Kč na jedno dítě. Aktuálně již bylo přijato přes 9000 žádostí. Průměrná měsíční částka je 1700 Kč na jedno dítě.
Pokud vám druhý rodič dítěte, neplatí soudem stanovené alimenty, pak je možnost obrátit se na Úřad práce, a podat žádost o náhradní výživné. To může být ve výši až 3000 Kč na jedno dítě. Nárok je po dobu 48 měsíců. Podmínkou je zahájení exekuce pro neplacení alimentů.
I když zákon neurčuje, jak přesně by mělo být vysoké výživné na dítě, přesto existují určité doporučující tabulky, podle kterých se soudy zpravidla řídí. Jedná se především o návrh doporučující výši výživného procentem z příjmů rodiče. Tabulka je aktuální i pro rok 2024.