Náhradní výživné od Úřadu práce v roce 2023

Na náhradní výživné od Úřadu práce bude mít nárok samoživitelka (samoživitel), pokud druhý rodič neplatí alimenty

Od poloviny roku 2021, mají samoživitelé (samoživitelky), kterým druhý rodič neplatí výživné (alimenty), možnost požádat Úřad práce o vyplácení náhradního výživného.

Náhradní výživné spadá mezi sociální dávky (je to nová sociální dávka) a vyřizuje se na Úřadu práce (stejně jako další sociální dávky, například jako přídavky na bydlení, přídavky na dítě nebo třeba rodičovský příspěvek).

Na náhradní výživné od Úřadu práce má nárok samoživitelka (samoživitel), pokud druhý rodič neplatí alimenty. Aby bylo možné požádat Úřad práce o náhradní alimenty, bude nutné nejprve podat návrh na exekuci.

Následně je možné zajít na Úřad práce a zde si vyřídit náhradní výživné. To je v roce 2022, ve výši maximálně 3000 Kč měsíčně na jedno dítě.

Není to ale pevná částka – výpočet výše náhradního výživného bude vycházet z toho, jak vysoké alimenty na dítě soud nařídil. A jestli druhý rodič platí alespoň část z této částky (resp. jestli se díky exekuci podaří vymoci alespoň část dlužného výživného).

Náhradní výživné od Úřadu práce, se vyplácí pravidelně každý měsíc (jako jiné sociální dávky).

Mohlo by vás zajímat: Kolik bude náhradní výživné od státu v roce 2023, Vyřízení žádosti o náhradní výživné 2023, Tabulka doporučená výše výživného

Parlament schválil změnu zákona o náhradním výživném. Na alimenty od státu (od Úřadu práce), bude nově nárok až 4 roky (48 měsíců). Doposud to byly pouze 2 roky. Od státu je možné dostat až 3 tisíce korun na jedno dítě (podmínkou je zahájení exekuce na alimenty).
Na začátku roku 2023, dochází k řadě změn, které se týkají sociálních dávek, mateřské, rodičovské, nebo i dalších oblastí. Zvyšuje se například i minimální mzda a minimální zdravotní pojištění. Další změny přijdou v průběhu roku 2023. Plánuje se i zvýšení rodičovské, nebo důchodová a daňová reforma.
Samoživitelky (samoživitelé) mohou mít nárok na náhradní výživné od státu. Jedná se o novou sociální dávku, kterou vyplácí Úřad práce. Náhradní výživné (alimenty) jsou až 3000 Kč na jedno dítě. Aktuálně již bylo přijato přes 9000 žádostí. Průměrná měsíční částka je 1700 Kč na jedno dítě.
Pokud vám druhý rodič dítěte, neplatí soudem stanovené alimenty, pak je možnost obrátit se na Úřad práce, a podat žádost o náhradní výživné. To může být ve výši až 3000 Kč na jedno dítě. Nárok je po dobu 24 měsíců. Podmínkou je zahájení exekuce pro neplacení alimentů.
I když zákon neurčuje, jak přesně by mělo být vysoké výživné na dítě, přesto existují určité doporučující tabulky, podle kterých se soudy zpravidla řídí. Jedná se především o návrh doporučující výši výživného procentem z příjmů rodiče. Tabulka je aktuální i pro rok 2022.
Zákon nestanovuje žádné minimální nebo maximální výživné. Konkrétní výše alimentů je plně v kompetenci rozhodujícího soudce.
Aktuálně neexistuje žádný přesný vzorec, nebo tabulka, podle které by se musel soud řídit při stanovení výše výživného.
Vláda schválila návrh, že by od července 2021 bylo vypláceno náhradní výživné za neplatiče alimentů. Náhradní výživné by vyplácel Úřad práce (jako jiné sociální dávky), v maximální výši 3000 Kč měsíčně. To odpovídá tomu, jaká je průměrná výše alimentů v roce 2020.