Rodičovská na dvojčata

Kromě vyšší celkové částky rodičovského příspěvku, je od 1. 1. 2020 u dvojčat nárok i na vyšší měsíční částku.

Od 1. 1. 2020 platí, že při narození dvojčat máte nárok na částku 450 000 Kč. Pokud by se vám narodilo jen jedno dítě, pak je rodičovský příspěvek „pouze“ 300 000 Kč.

Na dvojčata je také možné dostávat vyšší měsíční částku. U dvojčat je nárok na 1,5 násobek toho, na co máte nárok u jednoho dítěte.

Zatímco na jedno dítě můžete dostat maximálně 10 000 Kč měsíčně (pokud jste neměli nárok na mateřskou), na dvojčata by to bylo 15 000 Kč.

Pokud jste při narození měli nárok na mateřskou (stačí, pokud příslušné podmínky splňuje alespoň jeden z rodičů – může v žádosti o RP doložit odpovídající výši příjmu), pak je maximální možná výše rodičovské stejná, jako byla vaše mateřská (peněžitá pomoc v mateřství).

Na dvojčata je to opět 1,5 násobek.

Mohlo by vás zajímat: Porodné na dvojčata, Mateřská na dvojčata, Zvýšení přídavků na dítě

Podívejte se, na jaké sociální dávky a podporu od státu, může mít nárok matka samoživitelka s dítětem (dětmi) v roce 2020. Můžete mít nárok na mateřskou, rodičovskou, porodné, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení).
V této kalkulačce, pro výpočet rodičovské dovolené (rodičovského příspěvku v roce 2020), si můžete spočítat, kolik byste mohli každý měsíc dostat. Maximální výše rodičovské je v roce 2020 ve výši 42 720 Kč.
Možnost pracovat, během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, tedy není nijak omezena. Můžete pracovat v zaměstnání, mít nějakou brigádu, nebo podnikat jako OSVČ.
Pravděpodobnost narození dvojčat je poměrně nízká – někde mezi 1 – 2%. Pokud máte dvojčata v rodině, tak se tato pravděpodobnost o něco málo zvyšuje, a to až na 4 – 6%.