Rodičovská na dvojčata

Kromě vyšší celkové částky rodičovského příspěvku, je od 1. 1. 2018 u dvojčat nárok i na vyšší měsíční částku.

V současné době (tedy do konce roku 2017), je při narození dvojčat (nebo i více dětí), nárok na rodičovský příspěvek ve stejné výši, jako při narození jednoho dítěte. Rodičovský příspěvek je v takovém případě 220 000 Kč. A podmínky pro jeho čerpání jsou stejné jako u jednoho dítěte.

Od 1. 1. 2018 se to ale změní. Od začátku ledna 2018 totiž začne platit novela zákona o státní sociální podpoře, která zlepší situaci rodin, kterým se narodí (nebo narodila) dvojčata. Dojde totiž ke zvýšení rodičovského příspěvku při dvou a více dětech, na 330 000 Kč (tedy zvýšení o 110 000 Kč).

Na zvýšený rodičovský příspěvek na dvojčata, bude nárok nejenom u dětí, které se narodí v roce 2018, ale i u těch, které se narodily dříve. Dokonce je možné, aby bylo vyplácení rodičovského příspěvku obnoveno.

Pokud se někomu narodila dvojčata třeba v roce 2015 nebo 2016, a vyplácení rodičovského příspěvku již bylo ukončeno, je možné od ledna 2018 požádat o „doplacení“ částky 110 000 Kč. To je možné, pokud jsou splněny podmínky pro rodičovský příspěvek. Tedy že dvojčata jsou stále nejmladšími dětmi v rodině, a že je jim méně než 4 roky. U rodičovského příspěvku pak ničemu nevadí, pokud by již oba rodiče pracovali.

Kromě vyšší celkové částky rodičovského příspěvku, je od 1. 1. 2018 u dvojčat nárok i na vyšší měsíční částku. U dvojčat bude možné rodičovský příspěvek čerpat rychleji. A to ve výši 1,5 násobku toho, na co by měl příjemce této dávky nárok u jednoho dítěte.

Mohlo by vás zajímat: Porodné na dvojčata, Mateřská na dvojčata, Zvýšení přídavků na dítě

Pravděpodobnost narození dvojčat je poměrně nízká – někde mezi 1 – 2%. Pokud máte dvojčata v rodině, tak se tato pravděpodobnost o něco málo zvyšuje, a to až na 4 – 6%.