Porodné na dvojčata

Pokud se narodí dvojčata, a jedná se současně o první a druhé dítě v rodině, pak může být nárok na porodné ve výši 23000 Kč.

Zajímalo by vás, jestli máte nárok na porodné při narození dvojčat, a kolik byste mohli dostat? A jak se liší podmínky nároku na porodné u dvojčat, a u jednoho dítěte?

Základní podmínky nároku na porodné jsou stejné, jak pro jedno dítě, tak i pro dvojčata. Nárok na porodné je při narození prvního dítěte (13000 Kč), nebo i druhého dítěte (10000 Kč). Nárok je, pokud příjem rodiny (zpravidla tedy příjem otce i matky dítěte/dětí), v rozhodném osobní, nepřekročí 2,7 násobek životního minima.

Období, za které se posuzuje výše příjmu při narození dvojčat (nebo i jednoho dítěte), je předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se dítě narodí třeba v září, pak se posuzují příjmy za duben – červen. Pokud se dítě narodí v říjnu, pak se posuzují příjmy za července – září.

Pokud se narodí dvojčata, a jedná se současně o první a druhé dítě v rodině, pak může být nárok na porodné ve výši 23000 Kč. Za předpokladu, že průměrný měsíční příjem rodiny nepřekročí 28 863 Kč.

Pokud by ale již v rodině bylo jedno dítě, a narodila se dvojčata, pak je nárok na porodné jen na první narozené dítě z dvojčat, a to ve výši 10000 Kč.

Mohlo by vás zajímat: Rodičovská na dvojčata, Povinnost zaměstnat ženu po rodičovské, Co pomáhá proti striím

Nárok na porodné má žena, která porodní první nebo druhé dítě (na třetí a další dítě porodné není). Hodnotí se výše příjmu – ten nesmí být vyšší než 2,7 násobek životního minima. Příjem otce se započítává, pokud je uveden v rodném listě a sdílí s matkou společnou domácnost (trvalé bydliště nerozhoduje).
Na porodné je nárok, pokud průměrný měsíční příjem překračuje 2,7 životního minima. U přídavků na dítě je to stejné. U OSVČ, se jako příjem započítá minimálně 17 000 Kč (v roce 2020). Nebo 8500 Kč u OSVČ vedlejších (v roce 2020).
Nárok na porodné vzniká, pokud příjem rodiny (otec dítěte, matika dítěte, děti) nepřekračuje v rozhodném období (poslední kalendářní čtvrtletí), 2,7 násobek životního minima.
Rodina, které se narodí první dítě = životní minimum je 8 720 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 23 544 Kč měsíčně.
Pravděpodobnost narození dvojčat je poměrně nízká – někde mezi 1 – 2%. Pokud máte dvojčata v rodině, tak se tato pravděpodobnost o něco málo zvyšuje, a to až na 4 – 6%.