Povinnost zaměstnat ženu po skončení rodičovské

Zaměstnavatel vás nemůže nutit, abyste pracovní smlouvu jakkoli měnili – ať už jde o náplň práce, mzdu nebo třeba pracovní úvazek

Pokud je těhotná žena před porodem zaměstnána v zaměstnání na dobu neurčitou, pak má jistotu, že jí zaměstnavatel po skončení mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené, musí znovu zaměstnat. Podmínky zaměstnání ženy po mateřské dovolené a po rodičovské dovolené se ale trochu liší.

Pokud je žena na mateřské dovolené (začíná 6 – 8 týdnů před porodem a trvá 28 týdnů u jednoho dítěte, nebo 37 týdnů u dvou a více dětí), pak po skončení mateřské, a návratu do zaměstnání, jí musí zaměstnavatel nejenom dále zaměstnat, ale měl by ji zařadit i na původní pracovní pozici. Po skončení mateřské dovolené tak má žena nárok na „původní židli“ (ve smyslu stejná pracovní pozice a stejná pracovní náplň).

Po skončení rodičovské dovolené (ta může být maximálně na 3 roky a zpravidla navazuje na mateřskou dovolenou), je to už ale trochu jiné. Stále platí, že ji zaměstnavatel musí zaměstnat.

Nemusí se už ale jednat o původní místo. Má ale právo na pracovní zařazení, které odpovídá pracovní smlouvě. Takže pokud někdo před rodičovskou dovolenou pracoval na manažerské pozici, nemůže být zaměstnavatelem nucen, aby začal pracovat jako dělník ve výrobě.

Záleží tedy, jak máte ve smlouvě vymezen druh a náplň práce. Zaměstnavatel vás nemůže nutit, abyste pracovní smlouvu jakkoli měnili – ať už jde o náplň práce, mzdu nebo třeba pracovní úvazek.

Mohlo by vás zajímat: Nárok na neplacené volno po rodičovské, Těhotenství ve zkušební době, Alergie u kojenců

Během rodičovské dovolené, je možné pracovat – pro stejného zaměstnavatele (jiný druh vykonávané práce). Nebo pro jiného zaměstnavatele v pracovním poměru, na dohodu DPP nebo DPČ. Případně můžete i podnikat jako OSVČ.
Během OČR (nebo ani během neschopenky) vám zaměstnavatel nesmí dát výpověď (paragraf 53, ZP). Ukončení pracovního poměru ve zkušební době, je ale možné i během OČR. Na ošetřovné je nárok i po skončení zaměstnání (celkem 9 nebo 16 dní, popř. až 90 dní u dlouhodobého ošetřovného).
V roce 2023 je rodičovský příspěvek zatím stále jen 300 000 Kč na jedno dítě (nebo 450 000 Kč na dvojčata). Během roku se bude schvalovat zvýšení o 50 tisíc korun. N zvýšený rodičovský příspěvek (350 000 Kč) bude zřejmě nárok od 1. 1. 2024.
Rodičovská dovolená, končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte. Po skončení rodičovské dovolené, máte nárok na nemocenskou během neschopenky (rizikové těhotenství). Je nárok jak na náhradu mzdy od zaměstnavatele (prvních 14 dní), tak i na nemocenské dávky (od 15 dne).
V roce 2021, se změnila pravidla pro výpočet dovolené v zaměstnání. I v roce 2023 tedy platí, že se dovolená vypočítá za každý odpracovaný týden (minimálně 4). Mateřská dovolená (28 nebo 37 týdnů) se pro nárok na dovolenou započítává celá. Rodičovská dovolená se započítá maximálně jako 20 týdnů.
Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovského příspěvku. Podpora ale může být jen velmi nízká. Pokud poslední zaměstnání skončilo již před delší dobou, pak se podpora vypočítá z průměrné mzdy v ČR (37 047 Kč) a je to jen 5558 Kč za první dva měsíce, poté ještě méně.
Během rodičovské dovolené nebo i během neplaceného volna po rodičovské dovolené, není nárok na nemocenské dávky (nemocenská během neschopenky, ošetřovné, atd.). Ihned po skončení rodičovské, už ale máte nárok na nemocenskou. I když onemocníte hned první den v zaměstnání.
Proplacení nevyčerpané dovolené, je možné pouze při ukončené pracovního poměru. Nárok na čerpání dovolené, je buď ihned po skončení mateřské dovolené (ještě před začátkem rodičovské), nebo až po skončení rodičovské dovolené.