Povinnost zaměstnat ženu po skončení rodičovské

Zaměstnavatel vás nemůže nutit, abyste pracovní smlouvu jakkoli měnili – ať už jde o náplň práce, mzdu nebo třeba pracovní úvazek

Pokud je těhotná žena před porodem zaměstnána v zaměstnání na dobu neurčitou, pak má jistotu, že jí zaměstnavatel po skončení mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené, musí znovu zaměstnat. Podmínky zaměstnání ženy po mateřské dovolené a po rodičovské dovolené se ale trochu liší.

Pokud je žena na mateřské dovolené (začíná 6 – 8 týdnů před porodem a trvá 28 týdnů u jednoho dítěte, nebo 37 týdnů u dvou a více dětí), pak po skončení mateřské, a návratu do zaměstnání, jí musí zaměstnavatel nejenom dále zaměstnat, ale měl by ji zařadit i na původní pracovní pozici. Po skončení mateřské dovolené tak má žena nárok na „původní židli“ (ve smyslu stejná pracovní pozice a stejná pracovní náplň).

Po skončení rodičovské dovolené (ta může být maximálně na 3 roky a zpravidla navazuje na mateřskou dovolenou), je to už ale trochu jiné. Stále platí, že ji zaměstnavatel musí zaměstnat.

Nemusí se už ale jednat o původní místo. Má ale právo na pracovní zařazení, které odpovídá pracovní smlouvě. Takže pokud někdo před rodičovskou dovolenou pracoval na manažerské pozici, nemůže být zaměstnavatelem nucen, aby začal pracovat jako dělník ve výrobě.

Záleží tedy, jak máte ve smlouvě vymezen druh a náplň práce. Zaměstnavatel vás nemůže nutit, abyste pracovní smlouvu jakkoli měnili – ať už jde o náplň práce, mzdu nebo třeba pracovní úvazek.

Mohlo by vás zajímat: Nárok na neplacené volno po rodičovské, Těhotenství ve zkušební době, Alergie u kojenců

Od 1. 1. 2025, by měla platit změna zákoníku práce – nově bude nárok na stejnou práci i po skončení rodičovské dovolené (nyní je nárok na stejnou práci jenom po skončení mateřské dovolené). Změna se ale bude týkat jen případů, kdy rodičovská skončí do 2 roků dítěte.
Pro nárok na mateřskou u druhého dítěte, se může započítat i předchozí rodičovská dovolená. Výpočet PPM na druhé dítě, může být stejný jako výpočet mateřské na první dítě. Po skončení rodičovské, je nárok i na neschopenku a nemocenskou (platí běžné podmínky).
Ve zkušební době může zaměstnavatel ukončit zaměstnání i během neschopenky. Na nemocenskou může být nárok i po skončení zaměstnání. Zdravotní pojištění během neschopenky platí stát. Po skončení neschopenky, může být nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Na podporu v nezaměstnanosti je nárok i po skončení rodičovské dovolené, nebo po ukončení výplaty rodičovského příspěvku. Rozdíl může být v tom, zda se podpora vypočítá z vašeho platu (mzdy), nebo jen z průměrné mzdy (pak je podpora v nezaměstnanosti jen minimální).
Před třemi roky, se změnila pravidla pro výpočet dovolené v zaměstnání. I v roce 2024 tedy platí, že se dovolená vypočítá za každý odpracovaný týden (minimálně 4). Mateřská dovolená (28 nebo 37 týdnů) se pro nárok na dovolenou započítává celá. Rodičovská dovolená se započítá maximálně jako 20 týdnů.
Rodičovská dovolená končí v den 3 narozenin dítěte. Hned následující pracovní den, byste se měla vracet do zaměstnání, nebo se domluvit na jiném řešení. Po skončení rodičovské, můžete mít nárok na neschopenku (pokud již budete těhotná, nebo pokud pro to bude jiný zdravotní důvod).
Po skončení rodičovské dovolené (končí v den 3 narozenin dítěte), se můžete vracet do zaměstnání. Nebo si můžete požádat o neplacené volno nebo o zkrácení úvazku. Případně je nárok i na podporu v nezaměstnanosti. Můžete také pečovat o dítě až do jeho 7 roků, a zdravotní pojištění bude platit stát.
V roce 2023, začne platit novela zákoníku práce. Rodiče malých dětí budou mít nárok na home-office nebo na zkrácení úvazku v zaměstnání. Mění se i podmínky pro dohody (DPP a DPČ). Nově bude možná i výpověď elektronicky (emailem nebo datovou schránkou, apod.).