Těhotenství ve zkušební době

Ve zkušební době ale zaměstnavatel nedává výpověď. Jedná se o zrušení pracovního poměru ve zkušební době.

Pokud je žena těhotná během zkušební doby, v novém zaměstnání, tak to pak pro ni může být poměrně složitá situace.

Hrozí jí totiž, že jí zaměstnavatel ještě ve zkušební době propustí, a ona pak nebude mít nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství).

Na zaměstnance se vztahuje určitá ochrana, kdy zaměstnavatel nesmí propustit těhotnou ženu (kromě specifických výjimek).

A tento zákaz výpovědi pak platí po celou dobu těhotenství nebo i pak během mateřské dovolené a následné rodičovské dovolené.

Ve zkušební době ale zaměstnavatel nedává výpověď. Jedná se o zrušení pracovního poměru ve zkušební době. To může provést jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec kdykoliv, bez udání důvodu.

Nepomůže ani to, že by žena nastoupila na neschopenku. Během pracovní neschopnosti ve zkušební době jí může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr (u neschopenky ve zkušební době to nejde pouze prvních 14 dní).

Pokud by žena byla po ukončení zaměstnání (ve zkušební době) nezaměstnaná, pak to může znamenat, že nebude mít nárok na PPM (mateřskou).

Po skončení zaměstnání je sice ochranná lhůta až 180 dní, ale pokud poslední zaměstnání trvalo třeba jen 30 dní, pak je i ochranná doba také jen 30 dní.

Žena by tak měla nárok na PPM, jen pokud by jí současně plynula ochranná lhůta ještě z předchozího zaměstnání (byla by tedy těhotná už v době ukončení předcházejícího pracovního poměru). Nebo pokud by jí termín zahájení „mateřské“ vycházel ještě v rámci ochranné doby.

Mohlo by vás zajímat: Mám nárok na mateřskou 2024?, Těhotná a PP na dobu určitou, Nárok na mateřskou u studentky

Ve zkušební době může zaměstnavatel ukončit zaměstnání i během neschopenky. Na nemocenskou může být nárok i po skončení zaměstnání. Zdravotní pojištění během neschopenky platí stát. Po skončení neschopenky, může být nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Neschopenka z důvodu rizikového těhotenství má stejné podmínky (a omezení), jak kterákoliv jiná neschopenka. Je nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (prvních 14 dní), i na nemocenské dávky (od 15 dne platí nemocenskou stát). Vycházky během rizikového těhotenství mohou být maximálně 6 hodin denně (od 7:00 do 19:00).
Pokud je těhotná žena na neschopence (rizikovém těhotenství), pak může mít nárok na nemocenské dávky. Od 1. 1. 2024 se mírně zvyšují redukční hranice, a díky tomu může být v roce 2024, i o něco málo vyšší nemocenská.
Během rizikového těhotenství (pracovní neschopnosti) je nárok na standardní nemocenskou. Za prvních 14 dní je to náhrada mzdy od zaměstnavatele. Od 15 dne jsou to nemocenské dávky. I během rizikového těhotenství platí běžné vycházky, maximálně 6 hodin v době 7:00 až 19:00.
Během rizikového těhotenství, můžete být v pracovní neschopnosti až do porodu (do začátku mateřské). Podmínky pro neschopenku a výpočet nemocenských dávek, jsou během rizikového těhotenství stejné, jako u jakékoliv jiné pracovní neschopnosti.
Na PPM, může mít nárok i nezaměstnaná žena, která je na Úřadu práce nebo v pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání. Nárok je v případě, že je stále v ochranné době pro nárok na PPM. Ochranná doba je až 180 kalendářních dní.
Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), může být nárok i po skončení zaměstnání. Začátek mateřské (PPM), by ale musel být v ochranné době. Ochranná doba je až 180 dní. Při skončení zaměstnání ve zkušební době, ale bude ochranná doba podstatně kratší.
Při rizikovém těhotenství na Úřadu práce, nemáte nárok na placenou neschopenku (nemocenské dávky). Nárok na nemocenskou by byl jen v případě, že by neschopenka byla zahájena do 7 dní od skončení zaměstnání. Nebudete mít zřejmě ani nárok na mateřskou (PPM). Určitě ale máte nárok na rodičovský příspěvek.