Těhotenství ve zkušební době

Ve zkušební době ale zaměstnavatel nedává výpověď. Jedná se o zrušení pracovního poměru ve zkušební době.

Pokud je žena těhotná během zkušební doby, v novém zaměstnání, tak to pak pro ni může být poměrně složitá situace.

Hrozí jí totiž, že jí zaměstnavatel ještě ve zkušební době propustí, a ona pak nebude mít nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství).

Na zaměstnance se vztahuje určitá ochrana, kdy zaměstnavatel nesmí propustit těhotnou ženu (kromě specifických výjimek).

A tento zákaz výpovědi pak platí po celou dobu těhotenství nebo i pak během mateřské dovolené a následné rodičovské dovolené.

Ve zkušební době ale zaměstnavatel nedává výpověď. Jedná se o zrušení pracovního poměru ve zkušební době. To může provést jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec kdykoliv, bez udání důvodu.

Nepomůže ani to, že by žena nastoupila na neschopenku. Během pracovní neschopnosti ve zkušební době jí může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr (u neschopenky ve zkušební době to nejde pouze prvních 14 dní).

Pokud by žena byla po ukončení zaměstnání (ve zkušební době) nezaměstnaná, pak to může znamenat, že nebude mít nárok na PPM (mateřskou).

Po skončení zaměstnání je sice ochranná lhůta až 180 dní, ale pokud poslední zaměstnání trvalo třeba jen 30 dní, pak je i ochranná doba také jen 30 dní.

Žena by tak měla nárok na PPM, jen pokud by jí současně plynula ochranná lhůta ještě z předchozího zaměstnání (byla by tedy těhotná už v době ukončení předcházejícího pracovního poměru). Nebo pokud by jí termín zahájení „mateřské“ vycházel ještě v rámci ochranné doby.

Mohlo by vás zajímat: Mám nárok na mateřskou 2021?, Těhotná a PP na dobu určitou, Nárok na mateřskou u studentky

Při rizikovém těhotenství na Úřadu práce, nemáte nárok na placenou neschopenku (nemocenské dávky). Nárok na nemocenskou by byl jen v případě, že by neschopenka byla zahájena do 7 dní od skončení zaměstnání. Nebudete mít zřejmě ani nárok na mateřskou (PPM). Určitě ale máte nárok na rodičovský příspěvek.
Během rizikového těhotenství (pracovní neschopnosti) je nárok na standardní nemocenskou. Za prvních 14 dní je to náhrada mzdy od zaměstnavatele. Od 15 dne jsou to nemocenské dávky. I během rizikového těhotenství platí běžné vycházky, maximálně 6 hodin v době 7:00 až 19:00.
Podle paragrafu 53 zákoníku práce, platí pro těhotnou ženu (nebo ženu na mateřské či rodičovské) zákaz výpovědi. Výpověď po začátku těhotenství je tedy relativně neplatná. Při začátku těhotenství během výpovědní doby se výpovědní doba přeruší na dobu těhotenství a dobu mateřské a rodičovské dovolené.
Pokud jste tedy při ukončení zaměstnání již byla těhotná, pak po skončení zaměstnání „běží“ ochranná doba 180 dní.
Délka ochranné doby je minimálně stejně dlouhá, jako počet kalendářních dní v posledním zaměstnání a maximálně oněch 180 dní.
U porodného Tam není žádná podmínka, že byste musela být zaměstnána nebo si platit nějaké pojištění. Posuzuje sečistě příjem za poslední kalendářní čtvrtletí, před porodem.