Těhotná a pracovní poměr na dobu určitou

V případě, že je žena těhotná již v době ukončení zaměstnání, pak je po jeho skončení v ochranné době

Pokud je žena zaměstnaná na dobu určitou a je těhotná, pak u ní bude, záležet mimo jiné na tom, kdy má skončit pracovní smlouva na dobu určitou. Zatímco při pracovním poměru na dobu neurčitou mají těhotné ženy výhodu v podobě zákazu výpovědi pro těhotné ženy, u smlouvy na dobu určitou to je jiné. Sice také nemohou dostat výpověď, ale jejich zaměstnání může skončit ke sjednanému datu. Zaměstnavatel nemá žádnou povinnost prodloužit smlouvu na dobu určitou.

To jestli pak žena bude mít nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství) bude záležet na tom, kdy je zaměstnání ukončeno.

V případě, že je žena těhotná již v době ukončení zaměstnání, pak je po jeho skončení v ochranné době, která může být až 180 dní. Pokud by byla „mateřská“ (PPM) zahájena během těchto 180 dní, pak by nárok na mateřskou byl. Tedy za předpokladu, že je splněna i podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění, v délce minimálně 270 kalendářních dní.

Mohlo by vás zajímat: Mateřská po ukončení zaměstnání, Nárok na mateřskou na druhé dítě, Z čeho se počítá PPM

Podle paragrafu 53 zákoníku práce, platí pro těhotnou ženu (nebo ženu na mateřské či rodičovské) zákaz výpovědi. Výpověď po začátku těhotenství je tedy relativně neplatná. Při začátku těhotenství během výpovědní doby se výpovědní doba přeruší na dobu těhotenství a dobu mateřské a rodičovské dovolené.
Aby byl nárok na PPM, tak v posledních dvou letech (před zahájením PPM) musíte být zaměstnaná alespoň po dobu 270 kalendářních dní.
Ochranná doba pro nárok na PPM je stejná jak délka posledního zaměstnání (počítají se kalendářní dny), maximálně pak 180 dní.
Po skončení zaměstnání, pokud je žena nezaměstnaná, může nárok na PPM vzniknout pouze při zahájení mateřské ještě v ochranné lhůtě 180 dní, od skončení zaměstnání.