Kalkulačka: Kdo má nárok na porodné 2024?

<span>Nárok na porodné vzniká, pokud příjem rodiny (otec dítěte, matka dítěte, děti) nepřekračuje v rozhodném období (poslední kalendářní čtvrtletí), 2,7 násobek životního minima.</span> Nárok na porodné vzniká, pokud příjem rodiny (otec dítěte, matka dítěte, děti) nepřekračuje v rozhodném období (poslední kalendářní čtvrtletí), 2,7 násobek životního minima.

Porodné je sociální dávka, na kterou můžete mít nárok při narození prvního nebo druhého dítěte. Porodné na první dítě je 13000 Kč. Porodné na druhé dítě je 10 000 Kč. Nárok na porodné vzniká těm, jejichž příjmy nejsou vyšší než 2,7 násobek životního minima. Životní minimum se v roce 2024 nemění – platí stejné podmínky, jako v předchozím roce.

V následující kalkulačce máte možnost zjistit, zda máte nárok na porodné v roce 2024. Pokud se vám má v tomto roce narodit vaše první nebo druhé dítě, můžete si spočítat, zda budete mít nárok na tuto podporu od státu.

Kolik je porodné v roce 2024?

Na porodné je nárok pouze při narození prvního nebo druhého dítěte:

 • Porodné na první dítě, které žena porodila = 13 000 Kč
 • Porodné na druhé dítě, které žena porodila = 10 000 Kč

Porodné se vztahuje k počtu dětí, které žena porodila. Nemusí to být tedy stejný počet, jako počet dětí v rodině. Například pokud si žena najde partnera, který již má dítě z předchozího vztahu, a jí se pak narodí její první dítě, tak by to bylo porodné na první dítě.

Kalkulačka: Výpočet porodné od ledna 2024

Kalkulačka porodné 2024
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Z jakého období se počítá příjem pro porodné?

Pro výpočet nároku na porodné, je rozhodující váš příjem v období posledního kalendářního čtvrtletí před narozením dítěte:

 • Pokud se má dítě narodit například v červnu 2024, pak se posuzuje příjem za měsíce leden až březen 2024.
 • Pokud se má dítě narodit v červenci 2024, pak se posuzuje příjem za duben až červenec 2024.

Z jakého příjmu se počítá porodné

Mezi příjmy, které se započítávají při posuzování nároku na porodné, patří především:

 • Výplata ze zaměstnání (čistá mzda), započítávají se i podobné příjmy, jako je například podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci, nemocenská, ošetřovné, náhrada mzdy za prvních 14 dní nemoci apod.
 • Peněžitá pomoc v mateřství (pokud období, kdy je čerpána PPM, spadá do posuzovaného období pro porodné)
 • Příjmy z podnikání – 1/12 z příjmů v posledním daňovém přiznání, nebo jedna polovina z průměrné mzdy v ČR (20 100 Kč) nebo jedna čtvrtina průměrné mzdy (10 000 Kč)

Jako příjem se pro porodné naopak nepočítají dávky hmotné nouze nebo příspěvek na bydlení, a některé jiné sociální dávky.

Kdo má nárok na porodné v roce 2024?

Nárok na porodné vzniká, pokud příjem rodiny (otec dítěte, matika dítěte, děti) nepřekračuje v rozhodném období (poslední kalendářní čtvrtletí), 2,7 násobek životního minima.

Životní minimum se v roce 2024 nemění

Životní minimum se naposledy zvýšilo od 1. 1. 2023, V roce 2024 se zatím nic nemění – platí stejné částky životního a existenčního minima jako v předchozím roce. Jestli bude nějaké zvýšení během roku, je zatím nejisté.

Porodné pro rodinu s jedním dítětem

Nárok na porodné pro rodinu, která očekává narození prvního dítěte:

 • Životní minimum rodiny (včetně narozeného dítěte) v roce 2024 = 10 990 Kč
 • Nárok na porodné je, pokud není průměrný příjem vyšší než = 29 673 Kč

Porodné pro rodinu na druhé dítě

Pokud by se jednalo o rodinu, která již má jedno dítě do 6 roků, pak by při narození druhého dítěte:

 • Životní minimum pro rodinu se dvěma dětmi do 6 roků (včetně narozeného druhého dítěte) v roce 2024 = 13 470 Kč
 • Nárok na porodné na druhé dítě bude, pokud průměrný příjem nebude vyšší než 36 369 Kč

Porodné na dítě pro samoživitelku

Pokud by se jednalo o matku samoživitelku, která je pro účely porodného posuzována sama

 • Životní minimum pro samoživitelku (a narozené dítě) v roce 2024 = 6 950 Kč
 • Nárok na porodné bude při příjmu do 18 765 Kč

Porodné na druhé dítě pro samoživitelku

Pokud by se jednalo o matku samoživitelku, která již má jedno dítě do 6 roků:

 • Životní minimum pro samoživitelku se dvěma dětmi do 6 roků v roce 2024 = 9 430 Kč
 • Nárok na porodné bude při příjmu do 25 461 Kč.

Kde se vyřizuje porodné?

Porodné se vyřizuje (podobně jako i jiné sociální dávky), na místně příslušném Úřadu práce. O porodné je možné požádat buď elektronicky – odesláním příslušného formuláře přes datovou schránku nebo emailem s elektronickým podpisem. Nebo je možné zajít osobně na Úřad práce a zde si vyřídit všechny formuláře

Kdy se vyřizuje porodné?

Porodné se vyřizuje po narození dítěte (k žádosti o porodné se přikládá rodný list). Nárok na porodné je až jeden rok zpětně od narození dítěte. Takže vůbec není potřeba spěchat na úřad práce ihned při narození dítěte. O porodné si můžete v klidu zpětně požádat třeba za 3 měsíce nebo i později. Pozor jen na to by to bylo do jednoho roku zpětně od narození.

Nárok na porodné u OSVČ

Na porodné může mít nárok i OSVČ. I když je u některých dávek OSVČ diskvalifikován, pro porodné neplatí. I u OSVČ o nároku na porodné rozhoduje výše příjmu.

Příjem u OSVČ se počítá na základě příjmu v předchozím roce (resp. z posledního daňového přiznání). Celková výše příjmů se vydělí 12, a to se počítá jako průměrný příjem OSVČ.

V případě, že OSVČ neměl v předchozím období příjmy, nebo má nízké příjmy, pak se mu jako příjem počítá jedna polovina průměrné mzdy v ČR za předchozí rok. Pro rok 2024  je to částka 20 100 Kč (platí do poloviny roku, pak se částka může změnit/zvýšit).

Pokud máte podnikání jen jako vedlejší činnost a v předchozím období jste ještě nepodávali daňové přiznání, pak se vám jako příjem může započítat jedna čtvrtina průměrné mzdy, tj. 10 000 Kč (platí do poloviny roku, pak se částka může změnit/zvýšit).

Porodné na třetí dítě nebo na dvojčata?

Nárok na porodné je pouze na první a druhé dítě. Na třetí dítě tedy nárok nevzniká.

Pokud se narodí dvojčata, pak je nárok na porodné, v případě, že se jedná o první a druhé narozené dítě. Pokud by žena již před narozením dvojčat měla dítě, pak by se porodné vztahovalo jen na jedno dítě z dvojčat (tj. na druhé dítě v pořadí) a na druhé z dvojčat (třetí dítě v pořadí) by již na porodné nárok nebyl.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Kalkulačka: Kdo má nárok na porodné 2024?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna