Nárok na porodné u OSVČ

O nároku na porodné rozhoduje průměrný měsíční (čistý) příjem rodiny (společný průměrný měsíční příjem otce a matky dítěte).

Na porodné má obvykle nárok žena, která porodí první nebo druhé dítě. To jestli daná žena byla před porodem zaměstnaná, nebo podnikala jako OSVČ není podstatné (stejně tak není podstatné, jestli byla žena třeba nezaměstnaná, byla doma s prvním dítětem na rodičovské, nebo jestli je to třeba studentka).

O nároku na porodné rozhoduje průměrný měsíční (čistý) příjem rodiny (společný průměrný měsíční příjem otce a matky dítěte). Zatímco ale u zaměstnanců, by se posuzoval příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí, u OSVČ je to jiné.

Pokud by si o porodné žádala OSVČ, bude se posouvat příjem z posledního daňového přiznání. V první polovině roku (např. 2018) to bude na základě daňového přiznání podaného v roce 2017 (tedy reálně na základě příjmů v roce 2015), v druhé polovině roku 2018 by se již zohlednilo aktuální daňové přiznání podané v roce 2018, tedy na základě příjmů v roce 2017.

Funguje to tak, že jako příjem se u OSVČ započítá jedna dvanáctina příjmů v daňovém přiznání. Pokud jsou ale příjmy nízké, pak se u OSVČ započítá jako příjem vždy jedna polovina průměrné mzdy v ČR (průměrná mzda za 1 až 3 čtvrtletí předchozího roku). Například v roce 2018 by to tedy 14 381 Kč (průměrná mzda v roce 2017 byla 28761 Kč).

Mohlo by vás zajímat: Zvýšení přídavků na dítě, Porodné na dvojčata, Těhotenství ve zkušební době

Aby měla OSVČ nárok na nemocenské dávky (nejenom během rizikového těhotenství), pak si musí platit nemocenské pojištění nejméně po dobu 3 měsíce.,
Nárok na porodné vzniká, pokud příjem rodiny (otec dítěte, matika dítěte, děti) nepřekračuje v rozhodném období (poslední kalendářní čtvrtletí), 2,7 násobek životního minima.
Pokud byste byla vedená jako OSVČ, tak abyste měla nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) i na druhé dítěte, musela byste si platit nemocenské pojištění.
Aby měla OSVČ nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), tak je nutné, aby si platila nemocenské pojištění.
Od 1. 1. 2018 máte možnost (i když se neplatíte nemocenské pojištění a nemáte nárok na mateřskou), zvolit si délku a tím i výši RP, až do částky 7600 Kč měsíčně.
Rodina, které se narodí první dítě = životní minimum je 7710 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 20 817 Kč