Nárok na porodné vzniká, pokud příjem rodiny (otec dítěte, matka dítěte, děti) nepřekračuje v rozhodném období (poslední kalendářní čtvrtletí), 2,7 násobek životního minima.
Porodné je sociální dávka, na kterou můžete mít nárok při narození prvního nebo druhého dítěte. Porodné na první dítě je 13000 Kč. Porodné na druhé dítě je 10 000 Kč. Nárok na porodné vzniká těm, jejichž příjmy nejsou vyšší než 2,7 násobek životního minima. Životní minimum se v roce 2024 nemění – platí stejné podmínky, jako v předchozím roce.
V následující kalkulačce máte možnost zjistit, zda máte nárok na porodné v roce 2024. Pokud se vám má v tomto roce narodit vaše první nebo druhé dítě, můžete si spočítat, zda budete mít nárok na tuto podporu od státu.
Na porodné je nárok pouze při narození prvního nebo druhého dítěte:
Porodné se vztahuje k počtu dětí, které žena porodila. Nemusí to být tedy stejný počet, jako počet dětí v rodině. Například pokud si žena najde partnera, který již má dítě z předchozího vztahu, a jí se pak narodí její první dítě, tak by to bylo porodné na první dítě.
Pro výpočet nároku na porodné, je rozhodující váš příjem v období posledního kalendářního čtvrtletí před narozením dítěte:
Mezi příjmy, které se započítávají při posuzování nároku na porodné, patří především:
Jako příjem se pro porodné naopak nepočítají dávky hmotné nouze nebo příspěvek na bydlení, a některé jiné sociální dávky.
Nárok na porodné vzniká, pokud příjem rodiny (otec dítěte, matika dítěte, děti) nepřekračuje v rozhodném období (poslední kalendářní čtvrtletí), 2,7 násobek životního minima.
Životní minimum se naposledy zvýšilo od 1. 1. 2023, V roce 2024 se zatím nic nemění – platí stejné částky životního a existenčního minima jako v předchozím roce. Jestli bude nějaké zvýšení během roku, je zatím nejisté.
Nárok na porodné pro rodinu, která očekává narození prvního dítěte:
Pokud by se jednalo o rodinu, která již má jedno dítě do 6 roků, pak by při narození druhého dítěte:
Pokud by se jednalo o matku samoživitelku, která je pro účely porodného posuzována sama
Pokud by se jednalo o matku samoživitelku, která již má jedno dítě do 6 roků:
Porodné se vyřizuje (podobně jako i jiné sociální dávky), na místně příslušném Úřadu práce. O porodné je možné požádat buď elektronicky – odesláním příslušného formuláře přes datovou schránku nebo emailem s elektronickým podpisem. Nebo je možné zajít osobně na Úřad práce a zde si vyřídit všechny formuláře
Porodné se vyřizuje po narození dítěte (k žádosti o porodné se přikládá rodný list). Nárok na porodné je až jeden rok zpětně od narození dítěte. Takže vůbec není potřeba spěchat na úřad práce ihned při narození dítěte. O porodné si můžete v klidu zpětně požádat třeba za 3 měsíce nebo i později. Pozor jen na to by to bylo do jednoho roku zpětně od narození.
Na porodné může mít nárok i OSVČ. I když je u některých dávek OSVČ diskvalifikován, pro porodné neplatí. I u OSVČ o nároku na porodné rozhoduje výše příjmu.
Příjem u OSVČ se počítá na základě příjmu v předchozím roce (resp. z posledního daňového přiznání). Celková výše příjmů se vydělí 12, a to se počítá jako průměrný příjem OSVČ.
V případě, že OSVČ neměl v předchozím období příjmy, nebo má nízké příjmy, pak se mu jako příjem počítá jedna polovina průměrné mzdy v ČR za předchozí rok. Pro rok 2024 je to částka 20 100 Kč (platí do poloviny roku, pak se částka může změnit/zvýšit).
Pokud máte podnikání jen jako vedlejší činnost a v předchozím období jste ještě nepodávali daňové přiznání, pak se vám jako příjem může započítat jedna čtvrtina průměrné mzdy, tj. 10 000 Kč (platí do poloviny roku, pak se částka může změnit/zvýšit).
Nárok na porodné je pouze na první a druhé dítě. Na třetí dítě tedy nárok nevzniká.
Pokud se narodí dvojčata, pak je nárok na porodné, v případě, že se jedná o první a druhé narozené dítě. Pokud by žena již před narozením dvojčat měla dítě, pak by se porodné vztahovalo jen na jedno dítě z dvojčat (tj. na druhé dítě v pořadí) a na druhé z dvojčat (třetí dítě v pořadí) by již na porodné nárok nebyl.