Kdy má OSVČ nárok na mateřskou?

Aby byl nárok na mateřskou u OSVČ, musí být nemocenské pojištění placeno nejméně po dobu 270 kalendářních dní za poslední dva roky.

Aby měla žena, která pracuje jako OSVČ nárok na „mateřskou“ (přesněji tedy peněžitou pomoc v mateřství, PPM), musí si s dostatečným předstihem platit nemocenské pojištění.

Zatímco placení zdravotního a sociálního pojištění je pro OSVČ povinné ze zákona (až na některé výjimky), placení nemocenského pojištění je dobrovolné.

Pokud si OSVČ platí nemocenské pojištění, má pak nárok třeba i na nemocenské dávky v pracovní neschopnosti (od 15 dne), nebo právě na mateřskou.

Pokud si ale OSVČ nemocenské pojištění neplatí, pak má „smůlu“ a bude jít nárok až na rodičovský příspěvek po narození dítěte.

Aby byl nárok na mateřskou u OSVČ, musí být nemocenské pojištění placeno nejméně po dobu 270 kalendářních dní za poslední dva roky. A současně musí být nejméně 180 dní (z těch 270 dní) zaplaceno v posledním roce.

Nakonec také musí být OSVČ v době zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem) aktivním plátcem nemocenského pojištění, nebo případně musí být v ochranné době, která je až 180 dní od skončení poslední pojištěné činnosti.

Také pozor na to, že v době kdy bude OSVČ čerpat mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), nemůže osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost. Jinými slovy, pokud má OSVČ nějaké zaměstnance apod., její podnikání může pokračovat. Pokud ale pracuje sama za sebe, tak by v době čerpání PPM neměla tuto činnost osobně vykonávat.

Mohlo by vás zajímat: Rodičovská a rodičovský příspěvek pro OSVČ v roce 2024, Kde a kdy žádat o porodné?

Placení nemocenského pojištění je pro OSVČ dobrovolné. Minimální částka se v roce 2024 zvýšila na 216 Kč (2,7% z vyměřovacího základu). Nemocenské pojištění si může platit i OSVČ vedlejší. Podmínkou pro nárok na mateřskou, je placení pojištění alespoň 180 dní za poslední rok (a 270 dní celkem za 2 roky).
Podnikání během rodičovské je „automaticky“ považováno za vedlejší činnost (péče o dítě do 4 roků). Pro nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) je nutné placení nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění si můžete platit i jako OSVČ vedlejší. Minimální částka je 216 Kč v roce 2024.
Na mateřskou dovolenou, můžete mít nárok i ve více zaměstnáních. Může být nárok i na peněžitou pomoc v mateřství, pokud jsou zaměstnání vykonávána souběžně, a pokud jsou v obou zaměstnáních splněny požadované podmínky. Během mateřské dovolené není možné pracovat v zaměstnání. Práce je možná až během rodičovské dovolené.
Od začátku roku 2024, se zvyšují redukční hranice pro výpočet PPM (peněžité pomoci v mateřství). V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik je „mateřská“ pro OSVČ od 1. 1. 2024, a jaké jsou podmínky pro nárok na PPM. Nebo jak je to s rodičovskou u OSVČ v roce 2024
I podnikatelky (OSVČ), mají nárok na mateřskou. Nejedná se ale o mateřskou dovolenou, nárok je pouze na peněžitou pomoc v mateřství. Podmínky pro výpočet PPM, se od 1. 1. 2024 mírně změnily (zvýšení redukčních hranic). V roce 2024 se zvyšuje minimální nemocenské pojištění na 216 Kč měsíčně.
Minimální nemocenské pojištění pro OSVČ je pro rok 2024 částka 216 Kč měsíčně. Zvyšují se i redukční hranice pro výpočet PPM. Aby měla OSVČ nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), musí si platit nemocenské pojištění (alespoň 270 dní za poslední 2 roky, 180 dní z toho za poslední rok).
Při nástupu na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) během rodičovské, může být nárok na PPM i u druhého dítěte. Za předpokladu, že původní zaměstnání neskončilo. Pak je nárok na PPM podle běžných podmínek. Výpočet mateřské na druhé dítě, může být stejný jako u prvního dítěte (pokud se dítě narodí do 4 roků).
Pokud by si OSVČ platit jen minimální nemocenské pojištění, pak je i mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), jen minimální. Při nemocenském pojištění 216 Kč měsíčně v roce 2024, by mateřská byla 36 260 Kč za 28 týdnů (196 dní).