Rodičovská a rodičovský příspěvek pro OSVČ v roce 2018

Rodičovský příspěvek spadá mezi sociální dávky (vyřizuje se na Úřadu práce).

Jak je to s nárokem na rodičovský příspěvek v roce 2018 u OSVČ? Pokud je žena, která pracuje jako OSVČ těhotná, může mít při splnění určitých podmínek nárok na mateřskou – musí si ale platit nemocenské pojištění. Pokud si nemocenské pojištění neplatí, nebo po skončení mateřské je nárok na rodičovský příspěvek.

Rodičovský příspěvek spadá mezi sociální dávky (vyřizuje se na Úřadu práce). Jeho výše je 220 000 Kč (při narození jednoho dítěte) nebo 330 000 Kč (při narození dvojčat nebo vícerčat).

Až do konce roku 2017 platilo, že pokud OSVČ neměla nárok na mateřskou (PPM), nemohla si následně ani volit podobu rodičovského příspěvek. V takovém případě byl přiznán rodičovský příspěvek na 4 roky, s tím že prvních 9 měsíců to bylo 7600 Kč a zbytek doby pak 3800 Kč.

Od 1. 1. 2018 ale platí nové podmínky. I když OSVČ nebude mít nárok na mateřskou, bude si moci zvolit podobu (délku/výši) rodičovského příspěvku. Sice jen s omezením, ale i tak. Bez nároku na PPM je možné zvolit rodičovský příspěvek do výše 7600 Kč měsíčně – tedy na dobu cca 29 měsíců.

Mohlo by vás zajímat: Kdy má OSVČ nárok na mateřskou?, Kolik je podpora v nezaměstnanosti po rodičovské?

Pokud byste byla vedená jako OSVČ, tak abyste měla nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) i na druhé dítěte, musela byste si platit nemocenské pojištění.
Aby měla OSVČ nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), tak je nutné, aby si platila nemocenské pojištění.