Kde a kdy žádat o porodné?

Porodné je sociální dávka, na kterou můžete mít nárok při narození prvního nebo druhého dítěte. Na první dítě je porodné 13 000 Kč.

Porodné je sociální dávka, na kterou můžete mít nárok při narození prvního nebo druhého dítěte. Na první dítě je porodné 13 000 Kč. Porodné na druhé dítě je  10 000 Kč. Na dvojčata byste tedy mohli dostat 23 000 Kč.

Porodné, podobně jako ostatní dávky, si vyřídíte na Úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště. O porodné si můžete požádat osobně, nebo i elektronicky.

O porodné je možné žádat až po narození dítěte. Budete totiž potřebovat rodný list, který vám na matrice vystaví na matrice, až několik dní po narození potomka.

O porodné si žádá žena (matka dítěte), protože na tuto sociální dávku má nárok žena, která porodí dítě. V některých případech může žádat i muž – například při převzetí dítěte do péče, nebo pokud žena o porodné požádat nemůže.

Na porodné je nárok až 1 rok od narození dítěte. Žádost o porodné je tedy nutné podat nejpozději do prvních narozenin dítěte. Pak už nárok na porodné zaniká. Nárok je tedy možné uplatnit i zpětně, ale maximálně do jednoho roku.

Mohlo by vás zajímat: Nárok na porodné u OSVČ, Porodné na dvojčata, Nárok na porodné u studentky

Příspěvek na bydlení je základní sociální dávka na bydlení (kromě toho je ještě dávka hmotné nouze – doplatek na bydlení). Na přídavek na bydlení máte nárok při bydlení v nájmu, na družstevní byt, byt v osobním vlastnictví. O výši příspěvku rozhodují normativní náklady (zvýšení od 1. 1. 2021) nebo i životní minimum (v roce 2021 se nemění).
Na porodné je i v roce 2021, nárok jen u prvního a druhého dítě. Porodné na první dítě je 13 000 Kč. Porodné na druhé dítě je 10 000 Kč. Nárok na porodné mají rodiny (samoživitelky), pokud jejich průměrný čistý příjem, není vyšší než 2,7 násobek životního minima (to se zvýšilo naposledy od 1. 4. 2020).
Nárok na porodné má žena, která porodní první nebo druhé dítě (na třetí a další dítě porodné není). Hodnotí se výše příjmu – ten nesmí být vyšší než 2,7 násobek životního minima. Příjem otce se započítává, pokud je uveden v rodném listě a sdílí s matkou společnou domácnost (trvalé bydliště nerozhoduje).
Na porodné je nárok, pokud průměrný měsíční příjem překračuje 2,7 životního minima. U přídavků na dítě je to stejné. U OSVČ, se jako příjem započítá minimálně 17 000 Kč (v roce 2020). Nebo 8500 Kč u OSVČ vedlejších (v roce 2020).
Nárok na porodné vzniká, pokud příjem rodiny (otec dítěte, matika dítěte, děti) nepřekračuje v rozhodném období (poslední kalendářní čtvrtletí), 2,7 násobek životního minima.
Rodina, které se narodí první dítě má životní minimum v roce 2021 ve výši 8 720 Kč. Nárok na porodné je tedy do průměrného příjmu 23 544 Kč měsíčně. Porodné na první dítě je v roce 2021 částka 13 000 Kč.