Podpora pro OSVČ během epidemie

Podpora pro OSVČ během epidemie

V souvislosti s epidemií koronaviru v roce 2020 schválila vláda celou řadu změn, které mají pomoci OSVČ. Ti jsou často postiženi tím, že nemohou během epidemie podnikat (uzavření veřejných provozoven, nemožnost chodit za klienty, nutnost být doma s dětmi kvůli uzavřeným školám).

Podpora pro OSVČ během epidemie zahrnuje novou dávku, která je podobná jako ošetřovné, na které mají nárok zaměstnanci. OSVČ při péči o dítě do 13 roků dostane 424 Kč denně, tedy cca 13 000 Kč měsíčně. Dávku vyřizuje Živnostenský úřad.

Vláda a parlament dále schválili podporu ve výši cca 30 000 Kč pro OSVČ. Ta bude realizována formou odpuštění záloh na zdravotní a sociální pojištění. OSVČ tak nemusí 6 měsíců v roce 2020 platit zálohy (březen až srpen). A v konečném vyúčtování v roce 2021 se to bude brát tak, že tyto minimální zálohy byly uhrazeny v plné výši. Tj. OSVČ ušetří cca 30 000 Kč.

Mohlo by vás zajímat: Kdy má OSVČ nárok na mateřskou?, Nárok na porodné u OSVČ, Alergie u kojenců

OSVČ mají nově nárok na ošetřovné 424 Kč za den (cca 13 000 Kč měsíc). Další podpora (cca 30 000 Kč) formou odpuštění záloh na sociální a zdravotní.