Podpora pro OSVČ během epidemie 2021

V souvislosti s epidemií koronaviru v roce 2020 schválila vláda celou řadu změn, které mají pomoci OSVČ. Řada z nich platí i v roce 2021.

V souvislosti s epidemií koronaviru v roce 2020 schválila vláda celou řadu změn, které mají pomoci OSVČ. Řada z nich platí i v roce 2021, nebo jsou schvalovány nové.

OSVČ jsou často postiženi tím, že nemohou během epidemie podnikat (uzavření veřejných provozoven, nemožnost chodit za klienty, nutnost být doma s dětmi kvůli uzavřeným školám).

Podpora pro OSVČ během epidemie zahrnuje novou dávku, která je podobná jako ošetřovné, na které mají nárok zaměstnanci. OSVČ při péči o dítě do 10 roků dostane 400 Kč denně, tedy až 12 000 Kč měsíčně. Dotaci vyřizuje Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Pro OSVČ je dále k dispozici kompenzační bonus ve výši 500 Kč za každý kalendářní den, ve kterém se na podnikání vztahovalo nějaké omezení nebo zákaz činnosti.

Kromě toho je nárok i na další formy programy. Jedná se například o programy COVID Kultura, COVID Sport, COVID Ubytování, COVID pro restaurace a uzavřené provozovny, Antivirus, COVID Nájemné ap.

Aktuální informace, o dostupné podpoře pro OSVČ, během epidemie 2020/2021, je možné najít například na webu Ministerstva průmyslu a obchodu zde.

Mohlo by vás zajímat: Kdy má OSVČ nárok na mateřskou?, Nárok na porodné u OSVČ, Alergie u kojenců

Na kompenzační bonus v roce 2021, mohou mít nárok i OSVČ vedlejší. To, že máte příjem z mateřské (PPM) nebo z rodičovské (rodičovský příspěvek), nemusí ničemu vadit. Podstatné je, aby došlo k poklesu příjmu o 50%. A aby příjem z podnikání, byl vaším převažujícím příjmem (v rozhodném nebo srovnávacím období).
Parlament schválil nový kompenzační bonus v roce 2021, pro OSVČ zasažené epidemií koronaviru COVID. Kompenzace se zvýší až na 1000 Kč. Nárok mohou mít i OSVČ na mateřské nebo rodičovské. Za únor 2021 může být nárok až na 28 000 Kč. Za březen 2021 to může být až 31 000 Kč.
Od začátku března 2021, bude nárok na zvýšenou nemocenskou, během karantény kvůli koronaviru COVID. Zaměstnanci budou mít nárok na příplatek až 370 Kč (maximálně 90% průměrného výdělku) po dobu prvních 14 dní na neschopence (v karanténě). Celkem až 5180 Kč navíc k běžné nemocenské od zaměstnavatele.
Od 1. 1. 2021 se zvyšují redukční hranice pro výpočet ošetřovného (OČR). I v roce 2021 může být nárok na zvýšené ošetřovné (pokud budou kvůli epidemii koronaviru opět uzavřeny školy). Běžné ošetřovné je 60% z hrubé mzdy. Je na něj nárok 9 nebo 16 dní. Krizové ošetřovné je 70%, a je na něj nárok po celou dobu, co jsou zavřené školy.
Během podzimní epidemie koronaviru (COVID), má řada OSVČ značně omezené možnosti podnikání. Proto vláda schválila podporu (kompenzační bonus) pro podnikatele zasažené epidemií. Na tuto podporu může mít nárok i OSVČ na rodičovské. Pouze ale, pokud bude splňovat všechny podmínky (které jsou poměrně přísné). Za říjen a listopad 2020, může být nárok na podporu až 24 000 Kč.
Během podzimu se změní podmínky pro nárok na ošetřovné (OČR). Ošetřovné bude prodlouženo na celou dobu, co budou zavřené školy. Nárok je ale jen u dětí, mladších než 10 roků. Ošetřovné bude také zvýšené na 70%. Nárok na ošetřovné budou mít OSVČ (400 Kč na den), nebo ti kdo pracují na DPP či DPČ.
Nárok na ošetřovné (OČR) pro zaměstnance nebo OSVČ bude až dokonce školního roku (do 30. 6. 2020). Pokud se rodiče rozhodnou ponechat si dítě doma, budou muset vyplnit zvláštní formulář, kde budou muset uvést své důvody, pro toto rozhodnutí
Vláda již schválila, že na zvýšené ošetřovné (OČR) ve výši 80% z hrubé mzdy (resp. z redukovaného vyměřovacího základu) bude nárok až do konce června.