Kalkulačka: Nemocenská v karanténě 2021 – kolik je za neschopenku při COVID?

<span>Od začátku března 2021, bude nárok na zvýšenou nemocenskou, během karantény kvůli koronaviru COVID. Zaměstnanci budou mít nárok na příplatek až 370 Kč (maximálně 90% průměrného výdělku) po dobu prvních 10 dní na neschopence (v karanténě).</span> Od začátku března 2021, bude nárok na zvýšenou nemocenskou, během karantény kvůli koronaviru COVID. Zaměstnanci budou mít nárok na příplatek až 370 Kč (maximálně 90% průměrného výdělku) po dobu prvních 10 dní na neschopence (v karanténě).

Od začátku března 2021, se zvýší nemocenská při nařízené karanténě (nebo izolaci) z důvodu koronaviru COVID. Od 1. 3. 2021, bude prvních 10 dní nárok na zvýšenou nemocenskou. Parlament schválil zvláštní příplatek až 370 Kč za 1 den karantény. Nemocenská se tak zvýší až na 90% průměrného výdělku.

V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik můžete dostat za neschopenku, při karanténě kvůli koronaviru COVID. Nárok na zvýšenou nemocenskou, by měl být až od března (do konce května 2021). Do konce února 2021, je nárok jen na běžnou náhradu mzdy za nemoc (bez příplatku).

Kalkulačka: Výpočet nemocenské při karanténě od března 2021

Náhrada mzdy od zaměstnavatele, během prvních 14 dní na neschopence, se počítá na základě průměrného (hrubého) hodinového výdělku. Zjednodušeně se to dá vypočítat, na základě průměrné hrubé hodinové mzdy (rozdíl oproti skutečnému výpočtu bude jen malý).

Pro výpočet nemocenské za karanténu je rozhodující počet dní v karanténě (všechny dny, včetně víkendů). A dále počet zameškaných (neodpracovaných) hodin.

Aktualizace 27. 2. 2021

Návrh na zvýšení nemocenské během karantény COVID, nebyl schválen při opakovaném schvalování v Parlamentu. Vláda ale předloží nový návrh, který by měl zpětnou účinnost od začátku března. Pokud bude nový návrh schválen, tak by byl příplatek za karanténu („izolačka“) doplacen zpětně od 1. 3. 2021. Na příplatek za karanténu by byl nárok 14 dní (doba karantény/izolace se prodlouží na 14 dní, z původních 10 dní).

  • po dobu 14 dní karantény nebo izolace, bude nárok na příplatek 370 Kč za jeden den (tj. maximálně na 5180 Kč)
  • celkový součet příplatku a náhrady mzdy by neměl překročit 90% průměrného výdělku (tj. lidé s nižší mzdou mohou dostát reálně nižší příplatek, tak aby součet náhrady mzdy od zaměstnavatele a příplatku byl do 90% průměrného (hrubého) výdělku)
  • zvýšená nemocenská při karanténě bude od 1. března 2021 do 31. května 2021

Zákon nebyl schválen při druhém schvalování v Parlamentu. Vláda předloží návrh nového zákona. Platil by zpětně od 1. března 2021.

POZOR: Výpočet v této kalkulačce je pouze informativní – příplatek za karanténu zatím nebyl oficiálně schválen (zatím neplatí)!

Kalkulačka nemocenská při karanténě 2021
Jednalo se o karanténu z důvodu COVID?
Průměrná hrubá hodinová mzda

Počet kalendářních dní v karanténě (*)

Počet zameškaných pracovních hodin (**)

Výpočet

(*) Minimální doba karantény při COVID je 10 dní.

(**) Náhrada mzdy se poskytuje v době prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti za pracovní dny (neodpracované hodiny) a za placené svátky. Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel od 1 dne pracovní neschopnosti, resp. od 1 neodpracované hodiny (směny).

Jak dlouho musím být karanténě kvůli koronaviru COVID 2021

Karanténa, je v souvislosti s koronavirem COVID, nařizována hygienickou stanicí nebo pracovníky trasovacího call centra. Minimální doba karantény je podle aktuálních pravidel, 10 dní od provedení testu.

Do karantény musíte jít, pokud jste měli kontakt s někým, u koho byl pozitivní test na COVID. 10 dní karantény, se počítá od provedení testu.

Pokud je test negativní a pokud se u vás neobjeví příznaky nemoci, tak po 10 dnech karanténa automaticky končí.

Jaký je rozdíl mezi karanténou a izolací?

Pokud je u vás pozitivní výsledek testu na COVID, tak už se nejedná o karanténu, ale o domácí izolaci.

Ve výsledku to vyjde téměř na stejno. Rozdíl je například v tom, že zatímco karanténa končí automaticky po 10 dnech (pokud nemáte poslední 3 dny, žádné příznaky nemoci), o konci domácí izolace musí rozhodnout lékař.

Jak je to s neschopenkou při karanténě COVID?

Neschopenka při karanténě COVID není povinná. Sice musíte být doma, nesmíte chodit ven, a měli byste dodržovat řadu pokynů, není ale nutné být na neschopence.

Pokud vám to zaměstnavatel dovolí, tak můžete klidně dál pracovat z domu (home-office). Ne každý má ale tuto možnost.

Jinak je ale pochopitelně nárok na neschopenku. Tu vám lékař vystaví elektronicky (e-neschopenka), není potřeba nikam chodit/jezdit.

Jedná se o klasickou neschopenku, jako při jakékoliv jiné nemoci. Pokud jste zaměstnaní, tak máte prvních 14 dní, nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Od 15 dne, je pak případně nárok, na nemocenské dávky od státu (při karanténě, by ale neschopenka neměla trvat tak dlouho).

Nezaměstnaní (pokud to není v době do 7 dní, od skončení posledního zaměstnání), ale nemají nárok na „placenou“ neschopenku.

Podobné je to i u OSVČ. Ti sice mohou mít nárok na nemocenské dávky (pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění), ale až od 15 dne na neschopence.

Jak se počítá nemocenská při karanténě COVID 2021

Během prvních 14 dní, máte nárok na náhradu mzdy. Nemocenskou vám platí zaměstnavatel. Za běžných podmínek, je ve výši 60% z redukovaného průměrného hodinového výdělku (hrubý výdělek).

První dva týdny na neschopence, dostáváte zaplaceny pouze skutečně nedopracované hodiny.  Dostáváte tedy zaplaceno jenom za ty dny, na kdy vám měla připadnout pracovní směna (obvykle tedy jen pracovní dny).

Zvýšená nemocenská při karanténě od března 2021 – až 90% mzdy

V průběhu měsíce únor 2021 byl schválen návrh na zvýšení nemocenské, během karantény kvůli koronaviru. Od začátku března (od 1. 3. 2021), budou mít zaměstnanci v karanténě, nárok na příspěvek až 370 Kč za jeden den.

Pokud má někdo nižší mzdu, tak může být příspěvek o něco nižší. Součet náhrady mzdy od zaměstnavatele a příspěvek za karanténu, by neměl přesáhnout 90% z průměrného výdělku.

Například u zaměstnance s minimální hrubou mzdou (15 200 Kč v roce 2021), by příplatek za karanténu vycházel jen na cca 262 Kč za den. Za 10 denní karanténu by zaměstnanec s minimální mzdou, dostal cca 5800 Kč (bez příplatku by to bylo jenom cca 3200 Kč).

Při hrubé mzdě od cca 21 500 Kč, je už příplatek 370 Kč za den (3700 Kč za 10 dní). Za10 dní, by takový zaměstnanec dostal 8150 Kč, což je 90% průměrného hrubého výdělku.

Zvýšená nemocenská při karanténě COVID, je ale pouze dočasná. Podle návrhu zákona, by na příplatek 370 Kč, měl být nárok pouze od začátku března 2021, do konce května 2021 (do 31. 5. 2021). Tedy jen 3 měsíce.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Kalkulačka: Nemocenská v karanténě 2021 – kolik je za neschopenku při COVID?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna