Ochranná lhůta pro nárok na PPM

Pokud je žena těhotná a její zaměstnání skončí, pak po skončení zaměstnání běží ochranná doba, která je až 180 dní.

Nárok na PPM má nejčastěji žena, která je zaměstnána (nebo pracuje jako OSVČ a platí si dobrovolné nemocenské pojištění).

Pokud ale těhotná žena ukončí zaměstnání ještě před porodem, pak záleží na tom, kdy bude pracovní poměr ukončen. Pokud je žena těhotná a její zaměstnání skončí, pak po skončení zaměstnání běží ochranná doba, která je až 180 dní.

Podstatné je zde to „až“. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém byla žena těhotná, trvalo třeba jen 3 měsíce, pak je ochranná doba také jen 3 měsíce (resp. cca 90 kalendářních dní). Pokud by zaměstnání trvalo nejméně 6 měsíců, nebo déle, pak je ochranná doba oněch maximálních 180 dní.

Nárok na PPM je v případě, pokud k jejímu zahájení (zahajuje se v době 6 – 8 týdnů před porodem) došlo ještě během této ochranné doby.

Pokud by ale žena otěhotněla až po skončení zaměstnání, tak zde už žádná ochranná doba není.

Mohlo by vás zajímat: Nárok na PPM při práci na DPP, Na co má nárok těhotná nezaměstnaná na Úřadu práce

Základní podmínky pro nárok na mateřskou, se v roce 2023 nemění. Od 1. 1. 2023, se zvyšují redukční hranice. Maximální mateřská je v roce 2023 ve výši 49 440 Kč. Na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), je nárok 28 nebo 37 týdnů (pro muže jen 22 týdnů).
Těhotná žena, která pracuje na rizikovém pracovišti, má nárok na převedení na jinou práci, nebo být doma se 100% platu. Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), je nárok i po skončení neplaceného volna. Neplacené volno by nemělo mít negativní vliv na výpočet výše mateřské (PPM).
Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), může být nárok i po skončení zaměstnání. Začátek mateřské (PPM), by ale musel být v ochranné době. Ochranná doba je až 180 dní. Při skončení zaměstnání ve zkušební době, ale bude ochranná doba podstatně kratší.
Mateřská dovolená na 1 dítě je 28 týdnů (196 dní). Mateřská dovolená na dvojčata je 37 týdnů (259 dní). Žena, která je těhotná může na mateřskou nastoupit už v době 6 – 8 týdnů před porodem. Podmínky pro výpočet PPM, jsou v roce 2022 stejné, jako v předchozích letech.
Na mateřskou dovolenou, je nárok 28 týdnů nebo 37 týdnů (pro muže jen 22 týdnů). Mateřská začíná 6 – 8 týdnů před porodem. Během mateřské dostáváte peněžitou pomoc v mateřství. Od 1. 1. 2022 se mateřská zvyšuje (jen pro někoho). V této kalkulačce, si můžete spočítat, kolik je mateřská (PPM) v roce 2022.
Po skončení pracovní smlouvy na dobu určitou, můžete mít nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), při splnění stejných podmínek, jako byste byla stále zaměstnaná. Tj. minimální doba nemocenského pojištění a být v ochranné době, při začátku PPM.
Termín nástupu na mateřskou dovolenou, je v době od začátku 8 týdne před porodem do začátku 6 týdne před porodem. Muž může nastoupit na mateřskou až od začátku 7 týdne po porodu. Délka mateřské dovolené je 28 týdnů na jedno dítě nebo 37 týdnů na dvojčata (či vícerčata).
Nárok na mateřskou můžete mít i ze dvou různých zaměstnání. Pouze ale za předpokladu, že splníte podmínky pro nárok na PPM v obou zaměstnáních. Splnění podmínek, se pro každé zaměstnání posuzuje samostatně. Jedná se především o dobu účasti na nemocenském pojištění (minimálně 270 dní).