Epidemie koronavirus

Epidemie COVID oficiálně skončila až v roce 2023.

Epidemie (nebo pandemie) onemocnění virem COVID-19 (koronavirus) vtrhla do České republiky s počátkem měsíce března 2020. Během měsíce března 2020 byla vláda nucena přistoupit k sérii razantních opatření.

Byl vyhlášen stav nouze. Postupně byly uzavřeny všechny školy. Došlo k uzavření restaurací, části obchodů. Firmy omezily svou činnost. Některé se dočasně úplně uzavřely. Byl postupně omezen volný pohyb obyvatel nebo možnost cestovat do zahraniční.

Začátek epidemie byl poznamenán velkou nervozitou a zmatky. Chyběly ochranné prostředky, jako jsou roušky, respirátory, desinfekce. Nikdo nevěděl, co se bude přesně dít, a co má očekávat. Počet nakažených postupně vzrůstá. V okolních státech „řádí“ koronavirus plnou silou. V Itálii jsou tisíce mrtvých.

Situace se ale poměrně rychle uklidnila, a v létě, během prázdnin to začalo vypadat, jako by skoro ani žádná epidemie nebyla.

Během podzimu ale začala druhé vlna epidemie COVID. Zatímco během jara, se ani o „pořádnou“ první vlnu nejednalo, na podzim se ČR dostala mezi nejvíce postižené země, na celém světě.

V roce 2021, probíhala epidemie COVID ještě „intenzivněji“, než v roce 2020. Od poloviny roku, je již ale dostupné očkování, a tak ubývá vážných případů (a úmrtí).

Během podzimu 2021, přišla další (již pátá) vlna epidemie COVID. Opět byl vyhlášen nouzový stav (pouze na 30 dní), znovu se obnovilo krizové ošetřovné (80%, minimálně 400 Kč za den), znovu se obnovil příplatek izolačka při karanténě, nebo kompenzační bonus.

Během roku 2021 se ukázalo, že nebudou stačit ani dvě dávky očkování proti koronaviru. Začalo se očkovat 3 dávkou, mluvit o povinném očkování pro některé profese či od určitého věku. Mluví se o očkování 4 dávkou (v Izraeli dokonce začínají mluvit o 5 dávce).

Po variantě delta, se objevila varianta omikron …. začíná to vypadat, že epidemie COVID neskočí ani v roce 2022.

Epidemie COVID oficiálně skončila až v roce 2023. V květnu 2023 oznámila WHO, že celosvětová epidemie (pandemie) COVID již skočila.

Onemocnění COVID ale pochopitelně nikam nezmizelo, jen se z něj stalo „běžné“ respirační onemocnění. Další „chřipka“, která stále dokáže zabíjet, ale již se nejedná o epidemii.

Celosvětově měl COVID „na svědomí“ přibližně 6,9 miliónu mrtvých (alespoň podle oficiálních čísel) …

Mohlo by vás zajímat: Kolik je ošetřovné pro OSVČ?, Podpora pro OSVČ

V roce 2024, je nárok jen na běžné ošetřovné. To znamená, že u nemocného dítěte (nebo jiného člena rodiny/společné domácnosti), bude nárok na OČR pouze po dobu 9 kalendářních dní (pouze u osamělých rodičů je to až 16 kalendářních dní).
V roce 2024 je nárok již jen na běžné ošetřovné. Jedná se o 60%, po dobu maximálně 9 nebo 16 dní. Od začátku roku 2024, se také zvýšily redukční hranice, nebo se rozšířil okruh možných příjemců OČR.
Na kompenzační bonus v roce 2021, mohou mít nárok i OSVČ vedlejší. To, že máte příjem z mateřské (PPM) nebo z rodičovské (rodičovský příspěvek), nemusí ničemu vadit. Podstatné je, aby došlo k poklesu příjmu o 50%. A aby příjem z podnikání, byl vaším převažujícím příjmem (v rozhodném nebo srovnávacím období).
Parlament schválil nový kompenzační bonus v roce 2021, pro OSVČ zasažené epidemií koronaviru COVID. Kompenzace se zvýší až na 1000 Kč. Nárok mohou mít i OSVČ na mateřské nebo rodičovské. Za únor 2021 může být nárok až na 28 000 Kč. Za březen 2021 to může být až 31 000 Kč.
Od začátku března 2021, bude nárok na zvýšenou nemocenskou, během karantény kvůli koronaviru COVID. Zaměstnanci budou mít nárok na příplatek až 370 Kč (maximálně 90% průměrného výdělku) po dobu prvních 14 dní na neschopence (v karanténě). Celkem až 5180 Kč navíc k běžné nemocenské od zaměstnavatele.
Během podzimní epidemie koronaviru (COVID), má řada OSVČ značně omezené možnosti podnikání. Proto vláda schválila podporu (kompenzační bonus) pro podnikatele zasažené epidemií. Na tuto podporu může mít nárok i OSVČ na rodičovské. Pouze ale, pokud bude splňovat všechny podmínky (které jsou poměrně přísné). Za říjen a listopad 2020, může být nárok na podporu až 24 000 Kč.
Na ošetřovné není nárok během podzimních prázdnin. V roce 2020 tedy není nárok na ošetřovné za dny od 26. 10. 2020 do konce měsíce. Na ošetřovní při zavřené škole je tak nárok od 14. 10. 2020 do 25. 10. 2020, a následně případně od 2. 11. 2020.
Během podzimu se změní podmínky pro nárok na ošetřovné (OČR). Ošetřovné bude prodlouženo na celou dobu, co budou zavřené školy. Nárok je ale jen u dětí, mladších než 10 roků. Ošetřovné bude také zvýšené na 70%. Nárok na ošetřovné budou mít OSVČ (400 Kč na den), nebo ti kdo pracují na DPP či DPČ.