Kolik je ošetřovné pro OSVČ?

Pro DPP, DPČ a OSVČ by mohl být nárok na ošetřovné od 1. 1. 2025.

Za běžných podmínek (mimo dobu epidemie COVID), nemají OSVČ nárok na ošetřovné. Výjimkou byla epidemie COVID. V roce 2024, ale již epidemie minulostí a platí jen běžné podmínky.

Během roku 2024, se bude projednávat změna zákona o nemocenském pojištění. Jednou z navrhovaných změn, je rozšíření nároku na ošetřovné.

Na klasické krátkodobé OČR, by mohli mít nárok i to, kdo pracují na dohodu DPP a DPČ, nebo i podnikatelé (OSVČ).

Pro DPP, DPČ a OSVČ by mohl být nárok na ošetřovné od 1. 1. 2025.

Během epidemie koronaviru COVID-19 v roce 2020 a 2021, měli podnikatelé (OSVČ, živnostníci) nárok na ošetřovné. Nejednalo se ale o klasické OČR, na které mají nárok zaměstnanci (na toto ošetřovné nemají OSVČ nárok ani během epidemie), ale o speciální dotaci od Ministerstva průmyslu a obchodu.

Na ošetřovné (OČR), mohou mít nárok pouze zaměstnanci, v době pracovního poměru.

Na ošetřovné není nárok u podnikatelů (OSVČ) nebo u těch, kdo pracují na dohodu DPP a DPČ (u dohodářů by mohl být nárok na OČR od roku 2025).

Podnikatelé (živnostníci), mohou mít nárok na nemocenské dávky (od 15 dne na neschopence, pokud si platí nemocenské pojištění), na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), nebo případně i na dlouhodobé ošetřovné.

Dlouhodobé ošetřovné, je jiná dávka než klasické ošetřovné (OČR).

Dlouhodobé ošetřovné, může být až na 90 dní, a nárok mohou mít i OSVČ. Mezi podmínky ale patří hospitalizace ošetřované osoby v nemocnici (alespoň 3 dny) a dále předpoklad ošetřování, alespoň po dobu 30 dní – příslušné potvrzení vystavuje lékař.

Dlouhodobé ošetřovné, je také 60% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu), tj. stejné jako u běžného OČR.

Mohlo by vás zajímat: Podpora pro OSVČ 2024, Kolik je ošetřovné v roce 2024?

Na ošetřovné na dítě může být nárok, i když je s ním manželka doma na mateřské (nebo rodičovské) dovolené. Platí to pro případ, kdy je manželka hospitalizovaná v nemocnici (nebo i v případě pobytu v porodnici). Na OČR je ale nárok jenom 9 kalendářních dní.
Na ošetřovné je nárok u dětí do 10 roků, i když jsou zdravé. A to v případech, kdy je neplánovaně nebo z neočekávaných důvodů zavřená škola nebo mateřská školka. Na OČR ale není nárok o prázdninách, nebo když je ve škole ředitelské volno. Na paragraf na dítě tedy může být nárok i během stávky učitelů.
V roce 2024, je nárok jen na běžné ošetřovné. To znamená, že u nemocného dítěte (nebo jiného člena rodiny/společné domácnosti), bude nárok na OČR pouze po dobu 9 kalendářních dní (pouze u osamělých rodičů je to až 16 kalendářních dní).
Na ošetřovné (OČR) může mít nárok i babička na vnuka nebo vnučku. A to, i když nebydlí ve společné domácnosti. Podmínky jsou stejné (maximálně 9 dní, 60% z redukovaného vyměřovacího základu). Na OČR ale není nárok v době, kdy je na dítě čerpán rodičovský příspěvek (to může mít nárok jenom žena, pokud už pracuje).
V roce 2024 je nárok již jen na běžné ošetřovné. Jedná se o 60%, po dobu maximálně 9 nebo 16 dní. Od začátku roku 2024, se také zvýšily redukční hranice, nebo se rozšířil okruh možných příjemců OČR.
Na kompenzační bonus v roce 2021, mohou mít nárok i OSVČ vedlejší. To, že máte příjem z mateřské (PPM) nebo z rodičovské (rodičovský příspěvek), nemusí ničemu vadit. Podstatné je, aby došlo k poklesu příjmu o 50%. A aby příjem z podnikání, byl vaším převažujícím příjmem (v rozhodném nebo srovnávacím období).
Vláda navrhuje zvýšení ošetřovného na 80%, během epidemie koronaviru COVID-19. Ošetřovné by se zvýšilo zpětně od začátku března (od 1. 3. 2021). Ostatní podmínky pro nárok na OČR během epidemie, by se ale měnit neměly. I nadále bude nárok jen u dětí, mladších než 10 roků.
Parlament schválil nový kompenzační bonus v roce 2021, pro OSVČ zasažené epidemií koronaviru COVID. Kompenzace se zvýší až na 1000 Kč. Nárok mohou mít i OSVČ na mateřské nebo rodičovské. Za únor 2021 může být nárok až na 28 000 Kč. Za březen 2021 to může být až 31 000 Kč.