Poradna: Nárok na kompenzační bonus pro OSVČ na rodičovské

<span>Během podzimní epidemie koronaviru (COVID), má řada OSVČ značně omezené možnosti podnikání. Proto vláda schválila podporu (kompenzační bonus) pro podnikatele zasažené epidemií. Na tuto podporu může mít nárok i OSVČ na rodičovské. Pouze ale, pokud bude splňovat všechny podmínky (které jsou poměrně přísné). Za říjen a listopad 2020, může být nárok na podporu až 24 000 Kč.</span> Během podzimní epidemie koronaviru (COVID), má řada OSVČ značně omezené možnosti podnikání. Proto vláda schválila podporu (kompenzační bonus) pro podnikatele zasažené epidemií. Na tuto podporu může mít nárok i OSVČ na rodičovské. Pouze ale, pokud bude splňovat všechny podmínky (které jsou poměrně přísné). Za říjen a listopad 2020, může být nárok na podporu až 24 000 Kč.

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské, a přitom si přivydělávám jako OSVČ. Během října a listopadu se mi možnost podnikání v podstatě úplně zastavila.

Dočetla jsem se, že stát bude vyplácet podnikatelům podporu během nouzového stavu.

Zajímalo by mě, jestli na tuto podporu mám nárok i já, když mám podnikání jako OSVČ, pouze jako vedlejší činnost.

Není mi úplně jasné, jestli má smysl, abych si podávala žádost o tuto podporu.

Můžete mi prosím poradit?

Děkuji Kristýna T.


Nárok na kompenzační bonus za podzim 2020 pro OSVČ na rodičovské

S nárokem na podporu pro OSVČ během podzimu 2020 (aktuálně za říjen a listopad 2020), je to trochu složitější.

Samotný fakt, že jste na rodičovské a podnikání máte jenom jako vedlejší činnost, by nemusel vadit. Je ale otázka, zda splňujete podmínky pro podzimní kompenzační bonus. To bohužel z vašeho dotazu úplně nevyplývá.

Kdo má nárok na kompenzační bonus pro OSVČ během podzimu 2020

Zatímco na jaře byl nárok na kompenzační bonus skoro u všech OSVČ (pokud u nich došlo k nějakému omezení v souvislosti s koronavirem – stačilo jen to, že došlo k poklesu poptávky po jejich službách, výrobcích nebo zboží), na podzim jsou podmínky pro nárok na tuto podporu podstatně přísnější.

Velmi zjednodušeně se dá říci, že na podzimní kompenzační bonus pro OSVČ (nebo i pro lidi co pracují na dohodu či společníky malých s.r.o. firem), bude mít nárok jen poměrně velmi omezená skupina lidí.

Za říjen a listopad 2020 je sice teoreticky možné dostat až 24000 Kč (500 Kč na den). Pokud bude navíc prodloužen nouzový stav o dalších 30 dní, pak bude nárok na dalších 15 000 Kč. Reálně ale na plnou částku dosáhne jen málo podnikatelů.

Nárok na podporu mají na podzim pouze ti OSVČ, kterým bylo nařízeno omezit/přerušit činnost

V zásadě na tuto podporu budou mít nárok pouze ti OSVČ, kterým bylo jejich podnikání omezeno nebo přímo zakázáno některým vládním opatřením.

Takže pokud byste byla například kadeřnice, které vláda nařídila uzavřít kadeřnictví, pak na podporu nárok můžete mít. Protože vám vláda přímo zakázala provozovat vaše podnikání.

Pokud byste ale například pracovala z domu, třeba jako překladatelka, a pouze došlo k tomu, že byste během října a listopadu měla jen minimum zakázek (nebo vůbec žádné), tak na podporu nárok mít nebudete. Protože v tomto případě vaše podnikání nebylo omezeno z nařízení vlády (nebo jiné státní instituce).

Samotný pokles poptávky po vámi nabízených službách (nebo výrobcích či zboží), pro nárok na podzimní kompenzační bonus nestačí.

Nárok na kompenzační bonus je i v případě, že 80% služeb dodáváte někomu, na koho se vztahuje vládní omezení

Případně by vám mohl vznikat nárok na podporu, pokud by vám sice nebylo přímo nařízeno omezit/přerušit vaši podnikatelskou činnost, ale pokud byste mohla doložit, že 80% svých služeb nebo výrobků či zboží dodáváte nějakému subjektu (jinému podnikateli nebo firmě), kterému bylo nařízeno přerušení činnosti.

A současně byste musela doložit, že dané služby nebo výrobky, nemůžete bez zásadních obtíží poskytovat někomu jinému.

Další podmínky pro nárok na podporu pro OSVČ za listopad a říjen 2020

Výše uvedené podmínky, ale nejsou to jediné, co byste případně musela splňovat.

Je také nutné doložit, že v období 4 měsíce před nouzovým stavem (tj. v době od 1. června 2020 do 30. září 2020), pocházela převažující část vašeho příjmu (z podnikání) právě z činnosti, která byla omezena mimořádným opatřením během nouzového stavu.

V případě, že jste na rodičovské dovolené, pobíráte rodičovský příspěvek a podnikání máte jen jako vedlejší příjem, pak by se posuzovaly jenom příjmy z podnikání.

Na rodičovský příspěvek by se nepohlíželo, jako na příjem. Takže i kdyby byl rodičovský příspěvek hlavním zdrojem vašeho příjmu, a z podnikání během rodičovské by pocházela jen menší část vašich příjmů, posuzovaly by se jenom příjmy z podnikání.

Nárok na podporu pro OSVČ na rodičovské během epidemie

Takže jak již bylo uvedeno výše. To, že jste na rodičovské a podnikání máte jen, jako vedlejší činnost, nevylučuje možnost získat podzimní kompenzační bonus za říjen a listopad 2020.

Podstatné je ale to, zda bylo vaše podnikání přímo omezeno z rozhodnutí vlády nebo jiné státní instituce. Pokud u vás pouze došlo k poklesu poptávky ze strany zákazníků, pak na tuto podzimní podporu nárok mít nebudete.

Podrobnější informace a žádost o kompenzační bonus pro OSVČ za říjen a listopad 2020

Pro další informace o tom, zda byste případně mohla mít nárok na podporu pro OSVČ během podzimní epidemie koronaviru, se můžete podívat například na webové stránky Finanční správy, kde jsou podrobnější informace a také odpovědi na nejčastější dotazy.

Nebo se můžete podívat i na webové stránky Ministerstva financí, kde jsou další informace. Případně se můžete podívat sem, kdo má nárok a jaké jsou podmínky pro podzimní podporu pro OSVČ.

Tady pak případně najdete informace o tom, jak postupovat při podání žádosti o podzimní kompenzační bonus za říjen nebo listopad 2020.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Poradna: Nárok na kompenzační bonus pro OSVČ na rodičovské

Diskuse: 6
 • Custom avatar Martina

  Dobrý den ,zajimá mě proč byl zamitnut kompenzacni bonus u osvč z duvodu insolvence,v prvni vlně na jaře to nevadilo a nyni ano prijde mi to divné děkuji

  • Mateřská.org

   Protože přímo v zákonu, kterým se řídí podzimní kompenzační bonus, že v insolvenci na něj není nárok. Proč to politici dali do podzimního zákona, vám určitě neřeknu :), to se budete muset zeptat jich…

 • Custom avatar david

  Dobry den, prosim vas mam narok na kompenzacni bonus nebo něco jineho jsem osvč provadim připravne a dokončovaci stavebni prace man na nejakou vlnu narok dekuji za odpoved

  • Mateřská.org

   Nárok na kompenzační bonus pro OSVČ, je pouze v případě, že se na vaše podnikání vztahuje nějaký zákaz nebo omezení. Nebo pokud byste dodával alespoň 80% služeb nějakému subjektu, na který se vztahuje zákaz/omezení. Mohu se plést, ale domnívám se, že ve stavebnictví nebyly žádné zákazy nebo omezení činnosti. V tom případě nárok na kompenzační bonus nebude.

 • Custom avatar Ivana

  Dobrý den, mám prosím nárok na kompenzační bonus, pokud jsem nemohla/byla omezena prodávat vlastní výrobky především z mléka (vlastní teplé výrobky i s konzumací na místě) prostřednictvím stánku na farmářských trzích, poutích, venkovních akcích? velmi děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Těhotenství
Porod
Kalkulačky
Mateřská a peníze
Po porodu
Poradna